Reklama

Dla mnie liczy się człowiek

2015-09-03 11:16

Z Józefem Jodłowskim rozmawia Dorota Zańko
Edycja rzeszowska 36/2015, str. 6

Archiwum Starostwa
Józef Jodłowski

Ze starostą rzeszowskim Józefem Jodłowskim rozmawia Dorota Zańko

DOROTA ZAŃKO: – Mija 10 lat, od kiedy sprawuje Pan funkcję starosty rzeszowskiego. Przez tę dekadę udało się Panu wyremontować prawie wszystkie powiatowe drogi, mosty, ośrodki zdrowia, przychodnie oraz szkoły. Wybudował Pan też Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko”. Która z tych inwestycji jest Pana przysłowiowym oczkiem w głowie?

JÓZEF JODŁOWSKI: – Każda inwestycja była ważna i potrzebna, bo odpowiadała na zapotrzebowanie mieszkańców powiatu. Ale jeśli miałbym wybrać, to wskazałbym Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej „Sanatorium” im. Jana Pawła II i Dom Pomocy Społecznej w Górnie. Udało nam się te placówki rozbudować, zmodernizować, doposażyć w nowoczesny sprzęt, podnieść kwalifikacje personelu. To jest tak naprawdę inwestycja w człowieka. Podejmując się tych przedsięwzięć, wyszliśmy naprzeciw problemom osób chorych, starszych, niesamodzielnych. Społeczeństwo starzeje się, z roku na rok rośnie liczba osób, które potrzebują całodobowej opieki, w tym chorych na Alzheimera.

– Warto zauważyć, że „Sanatorium” w Górnie jest jedyną placówką w województwie podkarpackim, która posiada wyspecjalizowany ośrodek stacjonarny dla chorych na Alzheimera, a dzięki projektowi realizowanemu z funduszy norweskich stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w kraju.

– Realizacja tego projektu pozwoliła nam na wydzielenie w ramach istniejącego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego 70 miejscdla osób chorych na zespoły otępienne. W pawilonie nr 10 powstaje infrastruktura stwarzająca dogodne warunki opieki dla takich osób. Prowadzone są też działania edukacyjne w zakresie opieki nad osobami otępiennymi, a także kampania uświadamiająca wśród młodzieży na temat problemów wieku podeszłego.

– Pana chlubą jest też Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko”. Dlaczego powiat rzeszowski zrealizował zadanie, które nie jest jego ustawowym obowiązkiem?

– Znów wynikało ono z troski o człowieka, o naszego mieszkańca. Nasz powiat dotyka duże bezrobocie, mnóstwo osób wyjechało do pracy za granicę. Postanowiliśmy coś zrobić, aby choć w części zapobiec temu procesowi. Z pomocą środków unijnych uzbroiliśmy ponad 80 ha ziemi. Na tych terenach inwestycyjnych już powstają fabryki, które dadzą nowe miejsca pracy. Docelowo zatrudnienie znajdzie tu ok. 3 tys. osób. Wielkość tej inwestycji przekracza wielkość rocznego budżetu powiatu. Opiewa na 78 mln zł. Trzeba podejmować odważne, perspektywiczne decyzje. Dodam, że jako pierwsi w Polsce budujemy most kompozytowy, czyli z tworzyw sztucznych, który będzie służył nie tylko kierowcom, ale również naukowcom do badań. A na same inwestycje pozyskujemy sporo środków zewnętrznych, w ostatnich 10 latach ok. 200 mln zł.

– Jest Pan szefem Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska. Z Pana inicjatywy 8 lat temu powstało Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych „Aglomeracja Rzeszowska”. Jakie dokonania mają te organizacje?

– SEKP bardzo dużo zrobiło w kwestii współpracy transgranicznej, m.in. zorganizowało międzynarodową imprezę konferencyjno-wystawienniczą, wydało międzynarodowe czasopismo, dofinansowało ponad 400 projektów. Obecnie pracuje nad stworzeniem marki karpackiej, znaku firmowego rozpoznawalnego w Europie i na świecie. Z kolei „Aglomeracja”, która dobrowolnie zrzesza samorządy, zachęciła je do wspólnego działania, aplikowania o środki unijne. Pod tym względem wyprzedziliśmy założenia obecnej perspektywy finansowej. W ogóle uważam, że organizacje pozarządowe pełnią istotną rolę w rozwoju regionu.

– Jako samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem zdecydował się Pan w tegorocznych wyborach parlamentarnych ubiegać o mandat posła. Dlaczego?

– Widzę taką potrzebę i konieczność. To doświadczenie w samorządzie, który jest miejscem realizowania konkretnych inwestycji (z zakresu szkolnictwa, służby zdrowia, pomocy osobom niepełnosprawnym, wykluczonym), chciałbym wykorzystać w sejmie, gdzie tworzy się ustawy. Te przepisy powinny odpowiadać praktycznemu zapotrzebowaniu społeczności, samorządów – gminnych, powiatowych, wojewódzkich. A z tym bywa różnie. Chciałbym wspierać interesy małych i średnich przedsiębiorców. Ich bolączki znam z doświadczenia, bo tuż przed pracą w samorządzie sam prowadziłem firmę. Chciałbym lobbować na rzecz regionu, chciałbym stworzyć zespół ludzi, ponad podziałami politycznymi, z którymi zadbam o Podkarpacie. A potrzeb regionu dostrzegam wiele, m. in. w centrum Rzeszowa istnieje od lat nieremontowana bocznica kolejowa. W żadnym z programów nie zostały zarezerwowane środki na jej modernizację, a przecież nadal 40-60 procent towarów na świecie przewożone jest koleją.

– Polityka może deprawować, demoralizować. W naszym kraju nie wszyscy politycy cieszą się najlepszą opinią, nie zawsze są darzeni szacunkiem, zaufaniem społecznym...

– Postawa danej osoby zależy od tego, czy kieruje się w życiu zasadami człowieczeństwa. Politycy za to, jak są postrzegani, sami ponoszą winę. Dla mnie fundamentem egzystencji jest Dekalog, który zawiera wskazówki, jak żyć, postępować, jak traktować innych. To wiara dyktuje mi, i winna każdemu, że po drugiej stronie stoi człowiek i podejmując decyzje, nierzadko trudne, trzeba pamiętać, że dotyczy ona tego konkretnego człowieka i starać się wczuć w jego sytuację.

Tagi:
spotkanie rozmowa

Reklama

Legionowe Acies

2019-04-16 18:56

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 16/2019, str. IV

Acies to doroczne spotkanie osób zrzeszonych w Legionie Maryi. Spotkanie połączone jest z odnowieniem przyrzeczeń legionowych. Odbyły się one w kurii: Tarnobrzeg, Ostrowiec Świętokrzyski, Janów Lubelski i Koprzywnica


Tarnobrzeg, parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Legioniści z kurii Tarnobrzeg świętowali w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, odnawiając swoje przyrzeczenia maryjne. – Spotkanie rozpoczęły modlitwy legionowe w Kaplicy Wieczystej Adoracji, podczas których w modlitwie różańcowej polecano dzieła ewangelizacyjne prowadzone przez członków Legionu Maryi. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rafał Cudziło. Koncelebrowali kierownicy duchowi kilku prezydiów tarnobrzeskich. Ksiądz kierownik duchowy podziękował legionistom za podejmowane w ciągu całego roku dzieła modlitewne, m.in.: Duchową Adopcje Dziecka Poczętego, Margaretkę, czyli modlitewną opiekę nad kapłanami, Duchową Adopcję Powołanego, za opiekę nad chorymi i samotnymi oraz wiele innych dzieł apostolskich, pielgrzymek i spotkań modlitewnych. Po homilii każda z parafialnych grup Legionu Maryi z Tarnobrzega i okolic odnowiła swoje przyrzeczenia składane w dniu wstąpienia w szeregi grupy apostolskiej. Pod koniec Eucharystii legioniści złożyli deklaracje Duchowej Adopcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pogrzeb śp. Marka Tarnowskiego – zamordowanego na plebanii kościoła św. Augustyna

2019-04-25 10:07

mag / Warszawa (KAI)

- Nagła śmierć naszego współbrata pokazuje nam jak ważne jest przygotowanie do spotkania z Chrystusem – podkreślił kard. Kazimierz Nycz w czasie pogrzebu śp. Marka Tarnowskiego, zamordowanego na plebanii kościoła św. Augustyna na stołecznym Muranowie.

Anna Druś/Archidiecezja Warszawska

Uroczystości odbyły się w kościele św. Feliksa z Kantalicjo na stołecznym Marysinie, gdzie zmarły należał do wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej. Liturgię, której przewodniczył metropolita warszawski koncelebrowało wielu kapłanów związanych ze wspólnotą.

– Nagła śmierć waszego współbrata pokazuje nam jak ważne jest przygotowanie na spotkanie z Chrystusem – powiedział kard. Kazimierz Nycz. - Ta spowiedź tuż przed śmiercią. Spowiedź na końcu Drogi Neokatechumenalnej, która szedł – to jest nauka dla nas wszystkich, byśmy nie tyle bali się śmierci nagłej, ile bali się śmierci nieprzygotowanej - podkreślił.

Kard. Nycz przestrzegł jednocześnie członków wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej przed sakralizacją zła i grzechu, nawet, gdy patrzymy na to, co się stało z perspektywy Zmartwychwstania. - Zło pozostaje złem. Gdybyśmy tą drogą poszli za daleko, bylibyśmy o krok od powiedzenia, że Pan Bóg tak chciał. A to przecież nie byłoby prawdą Po liturgii ciało zmarłego spoczęło na pobliskim cmentarzu.

W czwartek 11 kwietnia br. na plebanii kościoła pw. św. Augustyna na warszawskiej Woli napastnik zaatakował 64- letniego p. Marka Tarnowskiego, ojca jednego kapłanów archidiecezji warszawskiej, katechistę Drogi Neokatechumenalnej. Mężczyzna wychodził z plebanii, gdzie przystępował do sakramentu pokuty. W jego obronie stanął jeden z dyżurujących kapłanów. On również został zaatakowany przez napastnika.

Ciężko pobity Marek Tarnowski mimo reanimacji nie przeżył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem