Reklama

Wspomnienia Duszpasterza Kresowian

Do wspomnień księży Tadeusza Fedorowicza, Stanisława Ryżki i Hilarego Wilka OFMCap., które ukazały się w ramach serii wydawniczej Duchowieństwo polskie w więzieniach, łagrach i na zesłaniu w ZSRR doszły obecnie wspomnienia pozostawione przez zmarłego blisko pięć lat temu o. Wacława Sęka, jezuitę.
Wyświęcony na krótko przed wojną (1935 r.) duchowny ten w latach 1941-1946 pracował w parafiach na kresach Rzeczypospolitej (teren dzisiejszej Białorusi) i był świadkiem dramatycznych wydarzeń (mordy, terror, grabieże), których sprawcami byli zarówno Niemcy, jak i partyzanci sowieccy. Autor wspomnień pracował w tym okresie na trzech placówkach duszpasterskich - w Baturynie, Oborku i Rakowie. Jego wspomnienia ukazują skomplikowaną sytuację polityczną, narodowościową i religijną tego regionu. Był to teren okupowany przez Niemców. Miejscowi Białorusini liczyli, że współpracując z okupantem doprowadzą do powstania niepodległego państwa białoruskiego. Niełatwa była więc sytuacja ludności polskiej. A o. Wacław pełnił posługę religijną dla wszystkich katolików.
Jak podaje w specjalnej nocie ks. Roman Dzwonkowski SAC zaledwie 20 księży pozostawiło swoje wspomnienia z czasów uwięzienia i pobytu w ZSRR. - "Jedynie we wspomnieniach księży można spotkać przekonanie o ukrytym głębszym sensie ich uwięzienia, o sensie cierpienia zaplanowanego przez Opatrzność dla dobra innych. Przekonanie to było bardzo często potwierdzane przez niespodziewane pojawienie się możliwości niesienia pomocy duchowej najbardziej opuszczonym. Duszpasterska praca księży wśród więźniów i łagierników służyła więc budzeniu wiary i nadziei na lepszą przyszłość, poczucia godności ludzkiej, braterstwa bez względu na zapatrywania, religię, wyznanie, obrządek, narodowość" - napisał ks. Dzwonkowski.
Autor spisanych w latach sześćdziesiątych wspomnień powrócił wraz z repatriantami do Polski w 1946 r. Pracował potem na placówkach jezuickich w Toruniu, Piotrkowie Tryb., Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Łodzi i Gdyni.

Wacław Sęk SJ - "Proboszcz z gorącego pogranicza". Wydawnictwo Norbertinum, Lublin 2002, str. 152, cena 16 zł.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję