Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Rodzina to mały Kościół

O pilnej potrzebie ożywienia więzi rodziny ze wspólnotą chrześcijańską mówił 9 września br. Ojciec Święty podczas audiencji generalnej. Papież Franciszek podkreślił, że więź rodziny z Kościołem to coś naturalnego, gdyż Kościół jest rodziną duchową, zaś rodzina to mały Kościół – w niej wprowadzani jesteśmy w relację z Bogiem. Przypomniał, że Pan Jezus, będąc Bogiem, żył w rodzinie, a następnie utworzył wokół siebie wspólnotę Kościoła, która jest gościnną rodziną, a nie ekskluzywną sektą. Również dzisiaj, aby Kościół był żywą wspólnotą, konieczne jest ożywienie przymierza rodziny i wspólnoty chrześcijańskiej.

– Możemy powiedzieć, że rodzina i parafia są dwoma miejscami, gdzie realizuje się ta komunia miłości, która znajdzie swoje ostateczne źródło w samym Bogu. Kościół naprawdę zgodny z Ewangelią może mieć jedynie formę gościnnego domu, z drzwiami zawsze otwartymi. Kościoły, parafie, instytucje z drzwiami zamkniętymi nie powinny być nazywane kościołami, ale powinny nazywać się muzeami! – powiedział Papież.

Ojciec Święty zachęcił rodziny do czynnego angażowania się w życie Kościoła, a Kościół – do krzewienia dialogu międzyosobowego oraz zrozumienia i wzajemnego szacunku. – Wszyscy musimy mieć świadomość, że wiara chrześcijańska rozgrywa się na otwartym polu życia dzielonego ze wszystkimi, rodzina i parafia muszą dokonać cudu życia bardziej wspólnotowego dla całego społeczeństwa – stwierdził papież Franciszek.

(KAI)

Biskupi z Portugalii

Papież Franciszek chce odwiedzić Fatimę

Papież odczuwa „głębokie pragnienie” udania się do Fatimy i był „całkowicie otwarty” w rozmowach z biskupami innych diecezji – zapewnili przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej (CEP) i jego zastępca. Wraz z całym Episkopatem przebywali oni w Watykanie w ramach wizyty „ad limina Apostolorum”. Franciszek przyjął 7 września br. po 20 portugalskich hierarchów na dwóch oddzielnych audiencjach, a następnie wszystkich jeszcze raz, aby wręczyć im przygotowane przez siebie przesłanie.

Reklama

Biskup Leirii-Fatimy António dos Santos Marto, wiceprzewodniczący Episkopatu Portugalii, relacjonował: – Odbyliśmy rozmowę z Ojcem Świętym, który nie powiedział mi niczego szczególnie poufnego. Gdy rozpoczynał spotkanie, wyraził głębokie pragnienie udania się do Fatimy. Hierarcha dodał, że Papież przemawiał po hiszpańsku i powiedział: – Chcę pojechać do Fatimy. Z kolei przewodniczący CEP, patriarcha Lizbony kard. Manuel Macário do Nascimento Clemente przypomniał, że za każdym razem, gdy mowa jest o Portugalii, „Papież mówi, że bardzo pragnie odwiedzić Fatimę”. Chęć udania się do Fatimy Franciszek wyrażał już wielokrotnie wcześniej, a zdaniem bp. dos Santosa Marto, jest już przesądzone, że nastąpi to w maju 2017 r., gdy będzie obchodzona 100. rocznica pierwszych objawień w tej portugalskiej wiosce.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Życzenia dla rodzin

Witam pielgrzymów polskich. W kontekście dzisiejszej katechezy życzę wam wszystkim, by wasze rodziny stawały się małym, domowym Kościołem. Niech będą wspólnotami przekazywania wiary, życia, nadziei i miłości. Umocnione wstawiennictwem Maryi, Matki Dobrej Rady, niech będą dla innych solą ziemi i światłem świata (por. Mt 5, 13-14). Wam, tu obecnym, i wszystkim rodzinom z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 9 września 2015 r.

(RV)

Papież Franciszek u św. Marty

Broń i krew

Kwestie pokoju i pojednania, konfliktów w świecie oraz we wspólnotach chrześcijańskich, handlu bronią, a także miłosierdzia, jakie kapłani winni okazywać w konfesjonale, poruszył papież Franciszek 10 września br. podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty i przytoczył codzienne doniesienia mediów o wojnach i aktach przemocy. Stwierdził, że wiele osób pracuje, aby wyprodukować i sprzedać broń, która zostanie zroszona krwią niewinnych ofiar. – Pokój ocala, pozwala żyć, rozwijać się – wojna unicestwia, poniża – powiedział Franciszek.

Reklama

(RV)

Modlitwa „Anioł Pański”

Warto iść za Jezusem

O znaczeniu pójścia za Jezusem pomimo wiążących się z tym trudności mówił Ojciec Święty 13 września do wiernych na Placu św. Piotra w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. – Pójście za Jezusem oznacza podjęcie swego krzyża – każdy z nas ma swój krzyż – aby towarzyszyć Mu w Jego drodze, drodze niewygodnej, która nie jest drogą sukcesu lub przelotnej chwały, ale tą, która prowadzi do prawdziwej wolności, wolności od egoizmu i grzechu – powiedział Papież. Chodzi o dokonanie wyraźnego odrzucenia mentalności światowej, która stawia w centrum egzystencji własne „ja” i swoje interesy – to nie to, czego Jezus od nas chce. Natomiast Jezus zachęca nas do tracenia własnego życia dla Niego i Ewangelii, aby je otrzymać odnowionym i autentycznym.

(RV)

Z twittera papieża Franciszka

Czy każdego dnia mówimy Bogu „dziękuję”?

2015-09-15 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję