Reklama

Książki

Przeciw deprawacji władzy

Najnowsza książka Białego Kruka – „Dialogi o naprawie Rzeczypospolitej” zawiera rozważne i arcyciekawe rozmowy toczone między Leszkiem Sosnowskim, cenionym prezesem Białego Kruka, znakomitym wydawcą, wybitnym redaktorem i publicystą, a prof. Krzysztofem Szczerskim, politologiem o uznanym autorytecie, jednym z najciekawszych polityków III RP. To książka frapująca dla wszystkich interesujących się polityką, a dla samych polityków – lektura wręcz obowiązkowa, zaś dla każdego myślącego patrioty – niezbędny oręż w walce z antypolską i antychrześcijańską kampanią.

Tak się składa, że premiera zaplanowanej wiele miesięcy temu książki „Dialogi o naprawie Rzeczypospolitej” (tytuł jest świadomym nawiązaniem do patriotycznej rozprawy Frycza Modrzewskiego) zbiega się z rozpoczęciem przez prof. Krzysztofa Szczerskiego nowej, jakże ważnej funkcji sekretarza stanu, odpowiedzialnego za sprawy międzynarodowe u boku naszego nowego prezydenta. Tym bardziej więc ważne jest poznanie jego poglądów na świat, Ojczyznę, przemiany ustrojowe w Europie i Polsce, agresywne modernistyczne trendy, wiarę, rolę polityki, zarówno w życiu samego posła Szczerskiego, jak i narodu oraz Kościoła. Z rozmów jasno wynika, że Krzysztof Szczerski stanowczo sprzeciwia się demolowaniu ludzkich sumień, lansowaniu życia bez Boga, kłamstwom medialnym, pozbawianiu obywateli przynależnych im swobód, permanentnemu lekceważeniu woli narodu, manipulowaniu historią, dominacji marketingu politycznego. Głosi zasadę lansowaną już przez ks. Piotra Skargę, że władzę należy sprawować, „własnych pożytków zapomniawszy”.

Reklama

Prowadzący ze sobą dialog – Szczerski i Sosnowski – nie zawsze się ze sobą zgadzają, czasem się spierają, ale czynią to z najwyższą kulturą, w trosce o dobro Ojczyzny i w duchu wielkiego patriotyzmu. Nie tylko opisują zjawiska i stawiają diagnozy, znajdują też oryginalne rozwiązania problemów nurtujących nasz kraj i kontynent.

Prof. Andrzej Nowak we wstępie do tej niezwykłej książki jakże trafnie charakteryzuje dyskurs: „To długa i ważna dla Rzeczypospolitej tradycja: poważnej, nacechowanej troską o wspólne dobro rozmowy, zaczyna się od formy dialogu politycznego, który wprowadził do języka polskiego Stanisław Orzechowski (1513-1566). Wydawca z Krakowa, rzec można – wolny obywatel tej ziemi, zaprasza do rozmowy posła, polityka, by wspólnie przyjrzeć się stanowi Rzeczypospolitej, już III Rzeczypospolitej; żeby powiedzieć sobie, co ich, co nas boli i jak bólowi, a raczej jego źródłom, politycznym chorobom i społecznym patologiom, radzić. To jest współczesna rozmowa ziemianina z posłem. Wolny obywatel, zatroskany marnotrawstwem, zdenerwowany głupotą, która zbyt już się szarogęsi na publicznej scenie, pyta swojego w politykę zaangażowanego interlokutora o możliwości naprawy złego stanu. Jest to – w obu przypadkach: dialogów Orzechowskiego i dialogu Sosnowskiego – Szczerskiego – namysł nad praktycznymi posunięciami, które mogłyby sprawić, byśmy się poczuli bardziej u siebie, w domu, a nie na pchanej gdzieś przez silniejszych tego świata platformie. Platforma jest, jak sama nazwa wskazuje, formą płaską. Czy można zamknąć na platformie aktywność obywatelską? Nie, obywatel potrzebuje przestrzeni do swego działania, do swej wolności, nie spłaszczającej partii-platformy. Prof. Krzysztof Szczerski i Leszek Sosnowski szukają tej przestrzeni, wskazują na konieczność jej przywrócenia – żeby Polska była Polską. (…) Może być tylko płaska platforma – a na niej zoo z pootwieranymi klatkami. Silni zjadają słabych, pasożytujące kliki pasą się na swojej żywicielce – Rzeczypospolitej. Albo tak będzie, albo naprawimy naszą Rzeczpospolitą. W tym mają nam pomóc te rozmowy. I, da Bóg, pomogą”.

To nie jest klasyczny wywiad rzeka ani mniej lub bardziej chaotyczne rozmowy na wiele tematów. To pogłębiony dyskurs, wymiana myśli i poglądów o Rzeczypospolitej, o Europie, o polskiej racji stanu. Dyskurs między obu panami trwa już od początku 2013 r. Część rozmów w innej postaci była drukowana na łamach wydawanego przez Biały Kruk miesięcznika kulturalnego „WPIS” (skrót od „Wiara, Patriotyzm i Sztuka”) i gorąco dyskutowana. Nigdy natomiast nie były publikowane prywatne zwierzenia ministra i przyjaciela prezydenta Andrzeja Dudy, które odnajdujemy w obszernym, liczącym w tej książce 60 stron, prologu. Do tego świetne ilustracje (ok. 90) i piękne edytorstwo.

Reklama

Już widzę, jak na tę książkę rzucą się wściekli lewaccy komentatorzy, no bo jakże to możliwe, aby polityk tak wysokiej rangi domagał się np. respektowania sumienia i honoru w działaniach swoich kolegów po fachu. I jeszcze odwołuje się do Boga, uznaje się za spadkobiercę nauczania św. Jana Pawła II. Po prostu czyste wstecznictwo. A jeszcze do tego ten przebrzydły Sosnowski, który – jak napisała „Wyborcza” – inspirując i wydając w marcu tego roku „Wygaszanie Polski”, spowodował nie tylko zwycięstwo Andrzeja Dudy, ale i... sukces wyborczy Pawła Kukiza. Miejmy więc nadzieję, że w duecie z drugim wybitnym patriotą – prof. Krzysztofem Szczerskim przyczynią się tym razem do jeszcze szerszego i ostatecznego zwycięstwa normalności i polskości pojmowanej zawsze w ścisłej więzi z chrześcijaństwem.

* * *

Specjalna oferta dla czytelników „Niedzieli”

Polecamy zamówienie najnowszej książki Białego Kruka bezpośrednio w wydawnictwie: – jeden egzemplarz „Dialogów” w cenie 50 zł/egz. (zamiast ceny detalicznej 69 zł) plus koszty wysyłki 12 zł, lub – jeden egzemplarz „Dialogów” plus jeden egzemplarz książki pt. „Polsko, uwierz w swoją wielkość” (autorstwa 16 polskich hierarchów) w łącznej cenie 90 zł – koszty wysyłki ponosi wydawnictwo.

Biały Kruk, Wydawnictwo Sp. z o.o., ul. Szwedzka 38, 30-324 Kraków, tel: (+48) (12) 260-32-90, fax: (+48) (12) 260-34-50.

2015-09-15 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okruchy o Kobieli

Po kolei odchodzili przyjaciele Bogumiła Kobieli. Rok po sukcesie „Zezowatego szczęścia” (1960 r.) w wypadku samochodowym zginął Andrzej Munk, reżyser filmu, który „Bobkowi” przyniósł sławę. W 1967 r. pod kołami pociągu zginął Zbigniew Cybulski, przyjaciel Kobieli, pół roku później odszedł Krzysztof Komeda Trzciński, kolejny przyjaciel aktora. On sam zginął na początku lipca 1969 r., prawie 50 lat temu. Dziś Kobielę – „Bobka” – pamiętać mogą pewnie tylko starsze roczniki i miłośnicy starych filmów. Tymczasem wtedy znali go wszyscy. Był jednym z kilku najwybitniejszych aktorów swego pokolenia. Odszedł przedwcześnie, w wieku 38 lat. Ze skrawków wspomnień jego bliskich i przyjaciół oraz z fragmentów listów do najbliższych Maciej M. Szczawiński starał się sportretować aktora. Próba się powiodła. Książka „Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli”, choć oparta na szczupłych źródłach, broni się, pokazuje Kobielę, jakiego nie znaliśmy.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję