Reklama

Ludźmierz

Do stóp Uśmiechniętej Pani

2015-09-17 13:17

S. Danuta Lipińska USJK
Edycja małopolska 38/2015, str. 6

Z okazji 28. już Dożynek Podhalańskich w Ludźmierzu 6 września odprawiona została uroczysta Msza św. przy ołtarzu polowym, której przewodniczył bp Damian Muskus OFM. W strugach deszczu wsłuchani w jego słowo wierni słyszeli: – Gestu miłosierdzia pilnie potrzebują uchodźcy, którzy na naszym kontynencie szukają ratunku przed śmiercią. Nie wystarczy być obserwatorem Jezusa, Jego gestów i czynów. Samo głoszenie Dobrej Nowiny to też za mało. O wiele ważniejsze jest przyjmowanie służebnej postawy wobec braci – podkreślał Biskup. – Chrześcijańska Europa nie może być jak Piłat i umywać rąk – mówił. W głoszonym kazaniu Biskup odniósł się także do obietnic składanych przez polityków. – Wielu ludzi cierpi niedostatek. Nie czekają oni na słowa pociechy, nie nakarmią się obietnicami tak hojnie szafowanymi w okresie przedwyborczym przez wszystkie partie polityczne. Oni potrzebują konkretnej pomocy i wsparcia, by doświadczyć miłosiernej miłości – zaznaczył Hierarcha.

W uroczystościach udział wzięły liczne delegacje z wieńcami dożynkowymi, pocztami sztandarowymi, gościliśmy parlamentarzystów, władze powiatowe i samorządowe. Swe pokłony u Gaździny złożyła również reprezentacja 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wraz z orkiestrą wojskową, a także zespół i kapela „Podhalanie” z Ludźmierza. Kopię Figury Matki Gaździny Podhala nieśli żołnierze.

Reklama

W procesji z darami gospodarze przynieśli produkty regionalne, takie jak oscypki czy miód, ale również butelki wina, owoce i jarzyny. Bp Damian Muskus poświęcił wieńce dożynkowe – piękne i angażujące ogrom pracy ludzkiej. Ks. Kazimierz Klimczak, proboszcz parafii, podziękował wszystkim za przybycie do stóp Uśmiechniętej Pani. Zaprosił również na jesienne Święto Bacowskie, które odbędzie się w ostatnią niedzielę października.

Reklama

Kolumbia: biskup w stroju bezdomnego na kongresie diecezjalnym

2019-10-15 19:11

pb (KAI/avvenire.it) / Armenia

Ordynariusz kolumbijskiej diecezji Armenia przyszedł na diecezjalny kongres duszpasterstwa społecznego przebrany za bezdomnego. Nierozpoznany przez nikogo, obserwował zachowania uczestników obrad. Swój psychologiczny eksperyment podsumował słowem: „obojętność”.

youtube.com
Biksup podczas przygotowań do roli bezdomnego

Psycholog i komunikator społeczny, 52-letni bp Carlos Arturo Quintero Gómez założył zużyte ubrania, poddał się maskującemu wygląd makijażowi i poszedł na kongres, odbywający się na uniwersytecie Quindío. Żebrał, prosił o pomoc, a nawet upadł, aby przekonać się, jak zareagują zebrani na obecność „intruza”.

- Zrobiłem to, aby zobaczyć reakcje ludzi w spotkaniu z osobą ubogą, bezdomną, w brudnym i śmierdzącym ubraniu, która wchodzi do kościoła czy na diecezjalny kongres. Był to sposób na poznanie postaw chrześcijan - wyjaśnił hierarcha cel swego eksperymentu.

Opowiedział też, co odczuwał w czasie, gdy udawał bezdomnego. - Zacząłem wchodzić w skórę takiej osoby. Odczułem ból i rozdarcie serca na myśl o niedostatku i o ubóstwie. Gdy tylko wszedłem do auli, zacząłem doświadczać obojętności. Wszedłem tam tak, jakbym był u siebie w domu. Nikt mnie nie przyjął, gdy przechodziłem przez recepcję, nikt mnie nie przywitał i nikt nie zapytał, kim jestem. Potem usiadłem w strategicznym miejscu, aby móc analizować zachowania ludzi - stwierdził bp Quintero Gómez.

Przyznał, że nikt go źle nie potraktował, ale to, czego doświadczył, najlepiej oddaje słowo „obojętność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem