Reklama

Niedziela Lubelska

Z krzyżem na zawsze

W dniach 1 i 2 września znaki Światowych Dni Młodzieży nawiedziły Łęczną. Na trasie peregrynacji były kościoły pw.: św. Barbary, św. Józefa i św. Marii Magdaleny oraz kaplica szpitalna św. Faustyny

Niedziela lubelska 38/2015, str. 4

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

symbole ŚDM

Grzegorz Jacek Pelica

Peregrynacja w Łęcznej była prawdziwym świętem młodzieży

Peregrynacja w Łęcznej była prawdziwym świętem młodzieży

Młodzi w zgodnym współdziałaniu połączyli siły, aby wieczór, noc i kolejny dzień były rzeczywistym uwielbieniem Chrystusa i Jego Matki. – Pokazujecie, że nie tylko swojej wiary się nie wstydzicie, ale chcecie się w niej rozwijać i do tej wiary zaprosić swoich rówieśników – mówił do młodych mieszkańców Łęcznej ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży. Diecezjalny koordynator ŚDM przypomniał, że krzyż i ikona są darem św. Jana Pawła II dla młodzieży całego świata. – Są one naznaczone miłością wielu młodych serc – mówił do młodzieży, która wraz ze swoimi księżmi i katechetami przybyła na powitanie znaków z Łęcznej, Rogóźna, Milejowa i Łańcuchowa. Organizacyjne wsparcie młodzi zawdzięczali proboszczom parafii, policji, straży miejskiej i ochotniczej straży pożarnej oraz służbie liturgicznej wszystkich miejscowych parafii.

W programie peregrynacji znalazło się nabożeństwo pasyjne. Pełna refleksji Droga Krzyżowa ulicami trzech największych osiedli została zwieńczona Apelem Jasnogórskim. Rozważania z przejęciem prezentowała Adrianna Orzeł, którą wspierali ks. Karol Madejek i Aleksandra Dębek. W przygotowania włączyli się m.in. młodzi z KSM „Źródło”, oazowicze oraz wolontariusze i członkowie parafialnych sztabów ŚDM. Przypomniane zostały najważniejsze przesłania św. Jana Pawła II do młodych, a wymownym akordem była stacja przy pomniku Papieża Polaka na pl. Trzeciego Tysiąclecia. Trzy pokolenia uczestników Drogi Krzyżowej modliły się, aby Chrystus postawił na drogach młodzieży ludzi życzliwych, czujnych i uważnych, którzy nie dopuszczą do kolejnego upadku i wskażą moc większą niż śmierć; moc wiary i miłości. Ludzi, którzy nie tylko odważnie grzech nazwą grzechem, ale i zaświadczą o Bożym przebaczeniu.

Podczas wieczornej adoracji i apelowej medytacji w kościele pw. św. Józefa ks. Sylwester Brzozowski modlił się do Matki Bożej: – Gdy nasze miasto nawiedził Twój obraz i krzyż Twojego Syna, chcemy wyznać, że Jezus Chrystus jest naszym Bogiem. I chcemy Cię, Matko, zapewnić, że w tym mieście są ludzie, którzy wierzą w Boga, że znalazłaś w Nim ziarno wiary. Chcemy to ziarno rzucać w glebę, aby wzrastało i plon stokrotny wydawało! – podkreślał. Adorację młodych zwieńczyła modlitwa o wiarę i jak najlepsze przygotowanie do spotkania w Krakowie w 2016 r., którą odczytał Bartek Duda.

Reklama

O północy miała miejsce Msza św., którą odprawił ks. Brzozowski. Homilię wygłosił ks. Janusz Krzak. Opowiedział w niej świadectwo swojego powołania i przeszkód na drodze do jego realizacji, które postawili ludzie ówczesnego systemu politycznego. W porywających młodością ducha słowach senior kapłanów Łęcznej mówił: – Chrystus nie tylko głosił orędzie miłości, ale utwierdził tę naukę swoim cierpieniem i swoją śmiercią. I mówi do nas, swoich wyznawców: „Na świecie doznacie ucisku, ale pamiętajcie: Jam zwyciężył świat”. Kaznodzieja zilustrował potrzebę ofiary obrazem matki, która chce ocalić życie syna. Uzmysłowił zebranym, że z miłości do Chrystusa trzeba podjąć cierpienia czy pozornie drobne udręczenia, aby dostąpić łaski Bożej mocy i otarcia łez bólu w zjednoczeniu z Nim. Modlił się słowami: – Panie, niech Twój krzyż będzie dla mnie znakiem, że ja i Ty będziemy ze sobą na zawsze!

W adoracji krzyża i ikony Matki Bożej w pierwszym dniu nauki szkolnej wzięła udział młodzież z wszystkich klas Gimnazjum nr 1 im. króla Bolesława Chrobrego. Uczennice klasy trzeciej Julia i Magdalena Strycharczuk wraz z kl. Chrystianem Gorczycą, absolwentem tego gimnazjum, zaprezentowały genezę, historię i znaczenie ŚDM. Wspierane przez Julię Majewską, pomogły w modlitewnym skupieniu i osobistej adoracji znaków.

Przy kościele pw. św. Marii Magdaleny znaki ŚDM powitał ks. Janusz Rzeźnik z asystą liturgiczną. Wymownie brzmiały słowa modlitwy, w której celebrans podkreślił, że w Chrystusie już od chrztu jest życie dusz nieśmiertelnych i władza Pasterza dziejów, ucieleśniona w krzyżu. W Koncercie Chwały, Koronce do Bożego Miłosierdzia i młodzieżowym nabożeństwie różańcowym na placu przy najstarszym kościele w Łęcznej uczestniczył ks. Adam Bab. – Młodymi są wszyscy, którzy kochają Jezusa. Przy Nim wszyscy są młodzi, niezależnie od PESEL-u. Mogą się pojawiać jakieś zmarszczki, ale wynikają one tylko z uśmiechu i miłości. Módlcie się, aby wszyscy tu obecni doprowadzili trzy łęczyńskie parafie do owocnego przeżycia ŚDM – mówił duszpasterz.

Koordynujący peregrynację znaków ŚDM w dekanacie ks. Mariusz Kruk, przy ich przekazywaniu młodym z Krasnegostawu, powiedział m.in.: – Marta mówiła, że przechodzi ją dreszcz, gdy staje pod tym krzyżem. Bo tak wielu się przy nim modliło, nawróciło, powróciło do wartości mających przyświecać ich życiu. Wielki czas łaski jest nam dany i zadany.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole ŚDM w diecezji rzeszowskiej

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Ks. Tomasz Nowak

„Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata” – tym wezwaniem bp Kazimierz Górny przywitał krzyż Światowych Dni Młodzieży, który 1 czerwca razem z ikoną Matki Bożej „Salus Populi Romani” rozpoczął peregrynację po diecezji rzeszowskiej. Na powitalne nabożeństwo na rzeszowskim Rynku przybyli głównie gimnazjaliści rzeszowskich szkół. Napięty program peregrynacji zakończy się 11 czerwca.

Punktualnie o godz. 10.00 specjalny samochód z napisem „Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży” wjechał na rzeszowski Rynek (w programie peregrynacji znajduje się wiele miejsc, które na co dzień nie kojarzą się z sacrum, aby znak zbawienia został ukazany we wszystkich miejscach przebywania i działalności człowieka).

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję