Reklama

Rolnicze święto

2015-09-17 13:17

Aleksandra Wojdyło
Edycja toruńska 38/2015, str. 1, 4

Aleksandra Wojdyło
Starostowie dożynek Sylwia i Krzysztof Kin przekazują chleb

Dożynki to święto, którego symbolem są pięknie wyplatane wieńce. Do świątyń oprócz chleba przynoszone są kłosy zbóż, dary pól, sadów, ogrodów. Wraz z wieńcem dożynkowym rolnicy przynoszą swoją wiarę, tradycję, ale również troski dnia codziennego, prośby o błogosławieństwo w dalszych pracach. Dziękują Bogu za opiekę nad nimi, polami, za wszelkie plony oraz szczęśliwe zakończenie żniw. Bochen chleba składany uroczyście w świątyni rodzi się z rolniczego trudu, jest darem Bożej Opatrzności i podstawowym produktem dla naszego życia. Dlatego dziękczynienie Bogu za plony staje się świętem nie tylko rolników, lecz także wszystkich korzystających z ich pracy. Chleb dożynkowy przypomina również chleb Boży, dlatego nie może nigdy zabraknąć dziękczynienia Bogu za Jego błogosławieństwo w pracy na roli.

Diecezjalno-wojewódzkie dożynki odbyły się 6 września w Kowalewie Pomorskim. Organizatorami byli: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, starosta golubsko-dobrzyński Andrzej Okruciński, burmistrz Kowalewa Pomorskiego Andrzej Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim ks. kan. Ryszard Kobierowski, diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Suski.

Po powitaniach poseł Jan Krzysztof Ardanowski odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym dziękował rolnikom za pracę na roli i zapewnił o dobrej woli unormowania polityki rolnej i wspólnych działań.

Reklama

Starostami dożynek byli Sylwia i Krzysztof Kin z gminy Kowalewo Pomorskie, którzy na ręce Księdza Biskupa przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, owoc ziemi i pracy rolnika. Po odmówieniu błogosławieństwa Biskup Andrzej przekazał bochen przedstawicielom władz samorządowych, którzy zapewnili o dobrym gospodarowaniu i sprawiedliwym dzieleniu chleba dla dobra wszystkich mieszkańców.

W homilii bp Andrzej Suski mówił, że człowiek oprócz chleba codziennego potrzebuje pokoju, miłości, prawdy i sprawiedliwości, ukazywanych przez Jezusa Chrystusa. W chlebie zawierają się pokora i prostota, skromność, ludzka praca, trud, często cierpienie. Jezus Chrystus, Chleb Żywy, jest gwarantem uzyskania prawdziwego pokoju, ponieważ przy Jego stole nie ma podziałów, upokorzeń, odrzucenia.

Ksiądz Biskup zaznaczył, że rolnicy są stabilnością państwa, ponieważ w ziemi oprócz ich potu jest także krew broniących ziemi. Podziękował więc rolnikom za to, że żywią naród, ubogacają kulturę, a także za obronę ojczyzny. Biskup Andrzej umacniał na duchu rolników, którzy w naszym województwie stracili wiele plonów z powodu suszy, i dodał, że za wszystko trzeba Boga błogosławić, za wszelkie owoce ziemi i pracy rąk ludzkich. – Życzmy sobie optymizmu i nadziei, ufnego spojrzenia w przyszłość. Życzymy tego szczególnie wam, drodzy rolnicy! – zakończył Biskup Andrzej.

Przedstawiciele dekanatów przynieśli do ołtarza dary dożynkowe, wśród których były m.in.: świeca, kwiaty, owoce, produkty ekologiczne, warzywa, miód, wypieki, przetwory owocowo-warzywne, wyroby regionalne, chleb, obrazy.

Na zakończenie Eucharystii ks. kan. Zbigniew Gański podziękował Księdzu Biskupowi za opiekę nad duszpasterstwem rolników, a także wszystkim współorganizatorom diecezjalno-wojewódzkich dożynek, rolnikom i kapłanom. Zapewnił o pamięci w modlitwie podczas spotkań duszpasterstwa rolników i Bractwa św. Izydora. – Czas modlitewnych spotkań rolników i mieszkańców wsi jest dobrą sposobnością, aby zagłębić się w istotę powołania rolnika i jego zadań we współczesnym świecie – dodał. Zwieńczeniem uroczystości było poświęcenie wieńców żniwnych, którego dokonał Biskup Andrzej. Po Mszy św. uczestnicy dożynek dzielili się chlebem.

Liturgię uświetniły chóry z parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie i pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu oraz parafialno-gminna orkiestra dęta z Tłuchowa. Odbył się również konkurs wieńców dożynkowych. Wojewoda Ewa Mes wręczyła odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”.

Tagi:
dożynki

Reklama

Pszczelarskie dożynki

2019-10-01 13:55

PB
Edycja bielsko-żywiecka 40/2019, str. 3

– Przychodzimy dziś z dziękczynieniem za pszczoły, pszczelarzy, przesłanie, jakie przekazują pszczoły, gdy na nie patrzymy, i za owoce ich pracy – powiedział bp Edward Białogłowski podczas 37. Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej

PB
Nowy sztandar pszczelarzy został poświęcony

Msza św. celebrowana przez bp. Romana Pindla i bp. Edwarda Białogłowskiego w stolicy Podbeskidzia była religijnym akcentem pszczelarskiego dziękczynienia za plony. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele branży pszczelarskiej, delegaci i związkowcy struktur Polskiego Związku Pszczelarskiego, samorządowcy i politycy. Razem z duchownymi modlił się także bp diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: dochód z bożonarodzeniowego koncertu przeznaczony dla Amazonii

2019-10-14 12:01

ts (KAI) / Watykan

Cały dochód z tegorocznego koncertu bożonarodzeniowego w Watykanie zostanie przeznaczony dla regionu Amazonii. Organizatorzy zadecydowali, że w ten sposób pragną kontynuować intencje Synodu Biskupów dla Amazonii, poinformowano 13 października w Watykanie. W koncercie 14 grudnia w Auli audiencyjnej Pawła VI wystąpią światowej sławy artyści, jak Lionel Richie, Bonnie Tyler i Susan Boyle.

BOŻENA SZTAJNER

Wśród wykonawców będą też Włosi, m.in. Elisa, Noemi oraz tenor Fabio Armilliato. Wystąpi też chór gospel z USA i zespół muzyczny Żandarmerii Watykańskiej.

Dochód przeznaczony jest na działalność "Scholas occurrentes". Ta światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, została utworzona z inicjatywy papieża Franciszka przed sześciu laty. Propozycja edukacyjna ma na celu integrację dzieci i młodzieży świata poprzez sport, sztukę i technologię, pragnie wspierać więzi między wszystkimi szkołami na świecie. „Scholas occurrentes” mają uczyć swoich uczniów o znaczeniu Amazonii, a także rozwijać projekty zalesiania w regionach, w których działają.

Drugim beneficjentem bożonarodzeniowego koncertu jest inicjatywa zakonu salezjanów, która pragnie „chronić obecność, tradycję i kulturę ludności tubylczej”. W sposób szczególny dotyczy to dystryktu Lauarete w odległej północno-zachodniej części Amazonii pomiędzy Brazylią i Kolumbią.

Poza biletami na koncert osoby wspierające oba projekty mogą to uczynić za pośrednictwem włoskiego numeru telefonicznego przeznaczonego na ten cel, czynnego w okresie od 2 listopada do 31 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem