Reklama

Głos z Torunia

Rolnicze święto

Niedziela toruńska 38/2015, str. 1, 4

[ TEMATY ]

dożynki

Aleksandra Wojdyło

Starostowie dożynek Sylwia i Krzysztof Kin przekazują chleb

Starostowie dożynek Sylwia i Krzysztof Kin przekazują chleb

Dożynki to święto, którego symbolem są pięknie wyplatane wieńce. Do świątyń oprócz chleba przynoszone są kłosy zbóż, dary pól, sadów, ogrodów. Wraz z wieńcem dożynkowym rolnicy przynoszą swoją wiarę, tradycję, ale również troski dnia codziennego, prośby o błogosławieństwo w dalszych pracach. Dziękują Bogu za opiekę nad nimi, polami, za wszelkie plony oraz szczęśliwe zakończenie żniw. Bochen chleba składany uroczyście w świątyni rodzi się z rolniczego trudu, jest darem Bożej Opatrzności i podstawowym produktem dla naszego życia. Dlatego dziękczynienie Bogu za plony staje się świętem nie tylko rolników, lecz także wszystkich korzystających z ich pracy. Chleb dożynkowy przypomina również chleb Boży, dlatego nie może nigdy zabraknąć dziękczynienia Bogu za Jego błogosławieństwo w pracy na roli.

Diecezjalno-wojewódzkie dożynki odbyły się 6 września w Kowalewie Pomorskim. Organizatorami byli: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, starosta golubsko-dobrzyński Andrzej Okruciński, burmistrz Kowalewa Pomorskiego Andrzej Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim ks. kan. Ryszard Kobierowski, diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Suski.

Po powitaniach poseł Jan Krzysztof Ardanowski odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym dziękował rolnikom za pracę na roli i zapewnił o dobrej woli unormowania polityki rolnej i wspólnych działań.

Starostami dożynek byli Sylwia i Krzysztof Kin z gminy Kowalewo Pomorskie, którzy na ręce Księdza Biskupa przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, owoc ziemi i pracy rolnika. Po odmówieniu błogosławieństwa Biskup Andrzej przekazał bochen przedstawicielom władz samorządowych, którzy zapewnili o dobrym gospodarowaniu i sprawiedliwym dzieleniu chleba dla dobra wszystkich mieszkańców.

W homilii bp Andrzej Suski mówił, że człowiek oprócz chleba codziennego potrzebuje pokoju, miłości, prawdy i sprawiedliwości, ukazywanych przez Jezusa Chrystusa. W chlebie zawierają się pokora i prostota, skromność, ludzka praca, trud, często cierpienie. Jezus Chrystus, Chleb Żywy, jest gwarantem uzyskania prawdziwego pokoju, ponieważ przy Jego stole nie ma podziałów, upokorzeń, odrzucenia.

Reklama

Ksiądz Biskup zaznaczył, że rolnicy są stabilnością państwa, ponieważ w ziemi oprócz ich potu jest także krew broniących ziemi. Podziękował więc rolnikom za to, że żywią naród, ubogacają kulturę, a także za obronę ojczyzny. Biskup Andrzej umacniał na duchu rolników, którzy w naszym województwie stracili wiele plonów z powodu suszy, i dodał, że za wszystko trzeba Boga błogosławić, za wszelkie owoce ziemi i pracy rąk ludzkich. – Życzmy sobie optymizmu i nadziei, ufnego spojrzenia w przyszłość. Życzymy tego szczególnie wam, drodzy rolnicy! – zakończył Biskup Andrzej.

Przedstawiciele dekanatów przynieśli do ołtarza dary dożynkowe, wśród których były m.in.: świeca, kwiaty, owoce, produkty ekologiczne, warzywa, miód, wypieki, przetwory owocowo-warzywne, wyroby regionalne, chleb, obrazy.

Na zakończenie Eucharystii ks. kan. Zbigniew Gański podziękował Księdzu Biskupowi za opiekę nad duszpasterstwem rolników, a także wszystkim współorganizatorom diecezjalno-wojewódzkich dożynek, rolnikom i kapłanom. Zapewnił o pamięci w modlitwie podczas spotkań duszpasterstwa rolników i Bractwa św. Izydora. – Czas modlitewnych spotkań rolników i mieszkańców wsi jest dobrą sposobnością, aby zagłębić się w istotę powołania rolnika i jego zadań we współczesnym świecie – dodał. Zwieńczeniem uroczystości było poświęcenie wieńców żniwnych, którego dokonał Biskup Andrzej. Po Mszy św. uczestnicy dożynek dzielili się chlebem.

Liturgię uświetniły chóry z parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie i pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu oraz parafialno-gminna orkiestra dęta z Tłuchowa. Odbył się również konkurs wieńców dożynkowych. Wojewoda Ewa Mes wręczyła odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budować na skale Chrystusowej

Niedziela podlaska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rolnictwo

dożynki

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Liturgii przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Liturgii przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Chcemy dziękować za rolników, za ich rodziny, za polskie gospodarstwa, za łąki i pola. Za zebrane ziarna i za wypiekany z nich chleb, za miłość ludzi rozumiejących swoją pracę jako służbę na rzecz bliźnich – powiedział bp Piotr Sawczuk na dożynkach w Ciechanowcu.

Tegoroczna diecezjalna uroczystość dziękczynienia za plony 11 września rozpoczęła się od programu modlitewnego, przygotowanego przez ks. Romana Kowerdzieja, diecezjalnego duszpasterza wspólnot Maryjnych. Ksiądz Tadeusz Kryński, proboszcz i dziekan ciechanowiecki, przywitał duchownych i wiernych, natomiast Eugeniusz Święcki, burmistrz Ciechanowca wraz z Dorotą Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przywitali władze rządowe, samorządowe, rolników, przedsiębiorców oraz delegacje. Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. – My chcemy budować na skale Chrystusowej Ewangelii i na skale polskiej tradycji. Piękne wieńce, wykonane z wielką starannością i artystycznym talentem obrazują pracowitość naszych rolników, ale i to, że ich serca wyrywają się ku Panu – zauważył. Starostwie dożynek Agata i Tadeusz Kocowie poprosili o poświęcenie wieńców i ziarna siewnego. Procesyjnie przed ołtarzem stawiły się delegacje z sześćdziesięcioma trzema wieńcami, które poświęcił bp Sawczuk. Na zakończenie wszyscy podzielili się chlebem. Najpiękniejszymi okazały się wieńce z parafii św. Jana Chrzciciela w Czerwonce i parafii św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach. Uroczystość zakończył poczęstunek.

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję