Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa

Odpust u św. Franciszka

Niedziela częstochowska 41/2015, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

św. Franciszek

Anna Cichobłazińska

Abp Wacław Depo blogosławi relikwiami św. Franciszka z Asyżu

Uroczystość odpustową parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie przeżywała w niecodzienny sposób. Z powodu gruntownego remontu świątyni Msza św. została odprawiona w dolnym kościele. Eucharystii w intencji wspólnoty parafialnej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Proboszcz parafii ks. prał. Roman Szecówka postawił na ołtarzu relikwiarz z relikwiami patrona parafii św. Franciszka, przywiezionymi z Asyżu. Pod koniec Mszy św. ucałowali je kapłani przybyli na uroczystość i wierni parafii.

Zbliżający się synod poświęcony rodzinie znalazł w tym dniu odniesienie w czytaniach i homilii Księdza Arcybiskupa, który mocno podkreślił, że rodzina nie jest ślepym darem natury. – Jesteśmy ikoną Boga na świecie. Dlatego naszym zadaniem jest trwanie przy Ewangelii – mówił Metropolita Częstochowski. Odwołał się również do pojmowania przez współczesnych daru świętości. – Przyjmuje się, że świętość nie jest dostępna dla wszystkich, ale na płaszczyźnie wiary świętość jest dostępna każdemu ochrzczonemu człowiekowi. Można zaprogramować świętość przez chrzest. Świętość jest darem i zadaniem, i sprzeczna jest z postawą człowieka zadowalającego się małością rzeczy doczesnych. Drogi do świętości są wielorakie, nieraz bardzo trudne i wymagające wielu poświęceń – powiedział abp Depo, przywołując wypowiedź św. Franciszka: „Uwierz w swoje osobiste powołanie nawet w obliczu odrzucenia przez najbliższych”.

W kontekście przeżywanego w październiku Dnia Papieskiego Ksiądz Arcybiskup odwołał się również do postawy św. Jana Pawła II. – Już w dzieciństwie zaczynał dzień od modlitwy do Ducha Świętego. Wskazał mu ją ojciec w książeczce do nabożeństwa. Ta rodzicielska wskazówka doprowadziła małego Karola do chwały nieba. Zwracajmy się do naszych patronów, by pomogli nam podążać drogą świętości – podkreślił Metropolita Częstochowski.

Reklama

Uroczystość odpustowa odbywała się w oktawie imienin Księdza Arcybiskupa, dlatego nie mogło w tym dniu zabraknąć życzeń od wspólnoty parafialnej. Wypowiedział je Ksiądz Proboszcz, życząc Metropolicie Częstochowskiemu, by Matka Boża z Jasnej Góry otaczała płaszczem opieki, a św. Wacław wypraszał u Boga potrzebne łaski. Liturgię Mszy św. uświetnił chór parafialny „Cantilena” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. Msza św. była transmitowana przez Radio Fiat, dlatego w modlitwę wspólnoty parafialnej na Grabówce włączyła się cała archidiecezja.

Kościół św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie poddawany jest gruntownemu remontowi. Wymieniane są wszystkie okna i zakładane jest ogrzewanie podłogowe. Ksiądz Proboszcz z wdzięcznością mówi o swoich parafianach, którzy ofiarnie włączają się w podejmowane dzieła, wymagające znacznych nakładów finansowych. Raz w miesiącu przeznaczana jest na nie niedzielna taca. Dokonywane są także indywidualne wpłaty. – Na każdej Mszy św. modlimy się za ofiarodawców i chorych parafian, którzy w modlitwie polecają Bogu dzieła parafii. Dziękujemy za te dary – podkreśla ks. prał. Roman Szecówka (w jednym z najbliższych numerów „Niedzieli częstochowskiej” opublikujemy rozmowę z proboszczem parafii św. Franciszka w Częstochowie).

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafiada w dobie pandemii

2020-08-05 07:21

Niedziela warszawska 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

parafia

pandemia

Katarzyna Kasjanowicz

Tak było rok temu. Tegoroczna parafiada będzie miała charakter lokalny, jej celem jest podtrzymanie więzi

Mimo obostrzeń epidemiologicznych organizatorzy zawalczyli o ciągłość wydarzenia. 32. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia.

Ze względu na niespotykaną wcześniej sytuację Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza zostało zmuszone do odwołania działań sportowych i inicjatyw edukacyjnych, w takiej formie do jakiej przez lata nas przyzwyczaiło. W tym roku nie odbędzie się więc w stolicy międzynarodowe współzawodnictwo dzieci i młodzieży, skupiające standardowo 1500 uczestników. Także imprezy lokalne zmienią swój zakres. To jednak, nie obniży ich rangi. W centrum tegorocznej rywalizacji, znajdzie się szeroko pojęta kultura.

CZYTAJ DALEJ

Paryż zostanie poświęcony Sercu Jezusa i Maryi

2020-08-11 08:15

[ TEMATY ]

modlitwa

Francja

Skitterphoto/pixabay.com

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, arcybiskup Paryża Michel Aupetit poświęci stolicę Francji Najświętszemu Sercu Jezusa oraz Maryi.

Ceremonię w bazylice Sacre-Coeur poprzedzi wieczorna modlitwa 14 sierpnia na placu przed katedrą - poinformował francuski dziennik „La Croix”. Cała uroczystość zwieńczy przybycie do Paryża procesji maryjnej.

Od początku czerwca kilkudziesięciu francuskich chrześcijan pielgrzymuje przez 104 dni przez kraj. Pielgrzymi z figurą Matki Bożej idą uformowani w kształcie litery M. Głównymi punktami ich pielgrzymki są miejsca objawień maryjnych na terenie Francji w XIX wieku, m.in. Lourdes, La Salette i Pontmain.

CZYTAJ DALEJ

Niespodzianka dla dzieci

2020-08-12 10:54

archiwum

- Szanowni Państwo z wielką radością przesyłam informację o naszym nowym projekcie VOD>PROMYCZEK.PL – poinformował ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa PROMYCZEK.

Z okazji wspomnienia św. Klary – patronki telewizji Wydawnictwo PROMYCZEK z Nowego Sącza, korzystając z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura w sieci przygotowało darmowy portal: VOD.PROMYCZEK.PL

Na portalu dostępnych jest kilkadziesiąt filmów dla dzieci, które tworzyły Filmotekę PROMYCZKA i dotychczas były dostępne tylko na płytach DVD. Realizacji tego poważnego przedsięwzięcia podjęła się krakowska firma Crocoders, która wybrała serwery amerykańskiego potentata internetowego Amazon.

- Ten wybór zapewnia bardzo dobry transfer i świetną jakość prezentowanych filmów – zapewnia ks. Andrzej Mulka i dodaje, że portal to nieco inna propozycja na dzień wspomnienia św. Klary. Zaznacza: - Od czterech lat w tym właśnie dniu rozpoczynał się Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych MUNDI, a ponieważ w tym roku z różnych względów nie mógł się on odbyć, to taka niespodzianka dla dzieci - darmowy dostęp do znacznej części Filmoteki PROMYCZKA. Bardzo liczymy, że z biegiem czasu oferta portalu www.vod.promyczek.pl będzie się powiększała, a jej popularność będzie wzrastała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję