Reklama

Rozbrzmiała modlitwa różańcowa

2015-10-08 09:42

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 41/2015, str. 1

Ks. Piotr Nowosielski

Z udziałem blisko 5 tys. osób 3 października odbyła się pielgrzymka róż Żywego Różańca diecezji legnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Uroczystości przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, a homilię wygłosił legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk

Pielgrzymi przybyli do Krzeszowa wraz ze swoimi duszpasterzami, którzy w liczbie ponad 100 kapłanów koncelebrowali dziękczynną Mszę św. w bazylice.

Na program wydarzenia złożyły się: katecheza ks. Bogdana Michalskiego z Papieskich Dzieł Misyjnych, wystawienie Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową, Msza św., agapa oraz wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.

W homilii bp Marek Mendyk zachęcał do modlitwy w intencji pasterzy diecezji, parafii rodzin i młodego pokolenia. Zwrócił też uwagę, że parafialne koła różańcowe są obecne właściwie w każdej parafii. – Cieszę się, kiedy podczas wizytacji spotykam się z przedstawicielami Żywego Różańca. Z jeszcze większą radością przyjmuję wiadomość, że w jakiejś parafii są żeńskie i męskie róże. A ta radość jeszcze bardziej się potęguje, kiedy słyszę, że na różańcu modlą się także młodzi. To wspaniałe, że w kontekście Światowych Dni Młodzieży powstają również np. szkolne koła różańcowe, które gromadzą się w ciągu dnia na modlitwie. To zasługa duszpasterzy, katechetów, także rodziców i innych członków rodzin, którzy zachęcają młode pokolenie do sięgania po Różaniec. A w codziennej modlitwie różańcowej uczymy się prostoty i pokory – mówił bp Marek Mendyk. – Kiedy przybyliśmy dziś jako duszpasterze tutaj, do Krzeszowa, i zobaczyliśmy te tłumy wiernych trzymających w ręku różaniec, pomyśleliśmy sobie, że Kościół żyje, Polska żyje i nie zginie, bo trzymamy w ręku różaniec – dodał Ksiądz Biskup. – W związku ze zbliżającym się Rokiem Miłosierdzia Bożego warto jeszcze innych zachęcać do sięgania po Różaniec. Spróbujmy zharmonizować modlitwę różańcową z życiem Bożym w nas – apelował.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii odnowiono akt zawierzenia Żywego Różańca Matce Bożej Łaskawej.

– Różaniec jest modlitwą uniwersalną. Odmawiają go i wierni, i kapłani, urzędnicy i robotnicy, starsi i młodsi. Tu, w Krzeszowie, dziś mieliśmy okazję zobaczyć potęgę modlitwy różańcowej. Za to piękne przeżycie dziękuję wszystkim duszpasterzom, którzy zaangażowali się i przyjechali tutaj z parafianami, aby wspólnie stanąć z nimi na modlitwie – mówił diecezjalny duszpasterz Żywego Różańca, a zarazem kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. Marian Kopko.

Wydarzenie było też okazją do promocji włączenia się w Nieustanny Różaniec Diecezji legnickiej w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Była o nim mowa w broszurach, a także na stronie internetowej opactwa: www.opactwo.eu.

Galeria z uroczystości znajduje się na stronie: www.diecezja.legnica.pl, zapis dźwiękowy na stronach Radia Plus: www.legnica.fm, zaś zapis wideo na stronie: www.tvtzgorzelec.pl

Tagi:
różaniec

Reklama

Różaniec w Dużym Domu

2019-10-16 12:31

Wanda Mokrzycka
Edycja wrocławska 42/2019, str. I

©Pavlo - stock.adobe.com

W czasie Różańca dzieci się nudzą. Przynajmniej nasze. Jednocześnie nie wyobrażamy sobie października bez tej matczynej modlitwy! Jak temu zaradzić? Oto sprawdzona recepta: zaprosić wszystkich przyjaciół dzieci, najlepiej z rodzinami, zapalić świeczkę przed wizerunkiem Matki Bożej, wyciągnąć różańce i modlić się wiernie w każde niedzielne popołudnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Wodarczyk do Odnowy w Duchu Świętym: Wzrastajcie w wierze!

2019-10-19 17:21

ks.sk / Pszczyna (KAI)

40 rocznica istnienia wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym była okazją do wspólnego świętowania w Piasku k. Pszczyny. Eucharystii podczas dnia jedności przewodniczył bp Adam Wodarczyk. W homilii przypominał o wartości cnoty wiary w życiu każdego ochrzczonego. – Wiara jest podstawą, fundamentem. Wszystkie inne cnoty wypływają z cnoty wiary – zauważył duchowny – Wzrastajcie w wierze! Jeżeli wzrastamy w cnocie wiary, to wzrastamy we wszystkich innych cnotach – dodał.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

– Gdy myślę o 40-leciu Odnowy, to widzę ten największy dar: wiarę, która pozwala iść za Jezusem, nawet jeśli potrzeba iść pod prąd temu światu… – stwierdził bp Wodarczyk. – Niech Duch Święty daje nam siłę, aby to dzieło, w którym się formujecie było żywe. Aby osoby, które zapraszacie do wspólnot doświadczały łaski wiary – powiedział.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zauważył również, że znakiem trwałości działania Ducha Świętego w sercach zgromadzonych w kościele w Piasku członków Odnowy w Duchu Świętym jest wierność. – Wielu z was tutaj dzisiaj obecnych rozpoczynało w początkach tego ruchu – powiedział.

Bp Wodarczyk podkreślił również, że szczególnym doświadczeniem działania Ducha Świętego, które odkrywamy przez formację we wspólnocie jest odkrycie daru wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, a przez to Boga, który ukazuje się w swoim Synu w tajemnicy Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. – Wiara prowadzi też do tego, że z pełnym pokojem serca słuchamy słów, które Bóg przekazuje przez Pismo Święte – dodał.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza, zauważył, że nie słyszymy w niej o rzeczach łatwych. – Będą was ciągnąć do synagog, urzędów i władz… to doświadczenie próby – komentował bp Wodarczyk. – Ale jest też słowo pocieszenia: nie martwcie się, co macie mówić. Duch Święty was pouczy – dodał. – Cała historia Kościoła jest świadectwem tej prawdy. Będziemy doświadczali krzyża, jako Jego uczniowie, ale będziemy mieć też siłę, by sprostać tej próbie – powiedział.

Na temat samego ruchu Odnowy w Duchu Świętym wypowiedział się natomiast ks. Tadeusz Skrzypczyk, który jest moderatorem wspólnoty w archidiecezji katowickiej. – Na terenie naszej archidiecezji jest ponad 30 wspólnot – stwierdził. – To około pół tysiąca osób, które się regularnie spotykają i modlą w różnych intencjach – zauważył.

Początki działalności odnowy charyzmatycznej na terenie diecezji katowickiej sięgają 1978 r. Od 1979 r. rozpoczęły się regularne spotkania modlitewne osób chcących pogłębiać swoją wiarę w ruchu charyzmatycznym. W 1984 ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz mianował ks. Tadeusza Skrzypczyka odpowiedzialnym za coraz liczniej powstające grupy modlitewne. Posługę tę ks. Skrzypczyk pełni do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem