Reklama

Rozbrzmiała modlitwa różańcowa

2015-10-08 09:42

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 41/2015, str. 1

Ks. Piotr Nowosielski

Z udziałem blisko 5 tys. osób 3 października odbyła się pielgrzymka róż Żywego Różańca diecezji legnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Uroczystości przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, a homilię wygłosił legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk

Pielgrzymi przybyli do Krzeszowa wraz ze swoimi duszpasterzami, którzy w liczbie ponad 100 kapłanów koncelebrowali dziękczynną Mszę św. w bazylice.

Na program wydarzenia złożyły się: katecheza ks. Bogdana Michalskiego z Papieskich Dzieł Misyjnych, wystawienie Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową, Msza św., agapa oraz wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.

W homilii bp Marek Mendyk zachęcał do modlitwy w intencji pasterzy diecezji, parafii rodzin i młodego pokolenia. Zwrócił też uwagę, że parafialne koła różańcowe są obecne właściwie w każdej parafii. – Cieszę się, kiedy podczas wizytacji spotykam się z przedstawicielami Żywego Różańca. Z jeszcze większą radością przyjmuję wiadomość, że w jakiejś parafii są żeńskie i męskie róże. A ta radość jeszcze bardziej się potęguje, kiedy słyszę, że na różańcu modlą się także młodzi. To wspaniałe, że w kontekście Światowych Dni Młodzieży powstają również np. szkolne koła różańcowe, które gromadzą się w ciągu dnia na modlitwie. To zasługa duszpasterzy, katechetów, także rodziców i innych członków rodzin, którzy zachęcają młode pokolenie do sięgania po Różaniec. A w codziennej modlitwie różańcowej uczymy się prostoty i pokory – mówił bp Marek Mendyk. – Kiedy przybyliśmy dziś jako duszpasterze tutaj, do Krzeszowa, i zobaczyliśmy te tłumy wiernych trzymających w ręku różaniec, pomyśleliśmy sobie, że Kościół żyje, Polska żyje i nie zginie, bo trzymamy w ręku różaniec – dodał Ksiądz Biskup. – W związku ze zbliżającym się Rokiem Miłosierdzia Bożego warto jeszcze innych zachęcać do sięgania po Różaniec. Spróbujmy zharmonizować modlitwę różańcową z życiem Bożym w nas – apelował.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii odnowiono akt zawierzenia Żywego Różańca Matce Bożej Łaskawej.

– Różaniec jest modlitwą uniwersalną. Odmawiają go i wierni, i kapłani, urzędnicy i robotnicy, starsi i młodsi. Tu, w Krzeszowie, dziś mieliśmy okazję zobaczyć potęgę modlitwy różańcowej. Za to piękne przeżycie dziękuję wszystkim duszpasterzom, którzy zaangażowali się i przyjechali tutaj z parafianami, aby wspólnie stanąć z nimi na modlitwie – mówił diecezjalny duszpasterz Żywego Różańca, a zarazem kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. Marian Kopko.

Wydarzenie było też okazją do promocji włączenia się w Nieustanny Różaniec Diecezji legnickiej w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Była o nim mowa w broszurach, a także na stronie internetowej opactwa: www.opactwo.eu.

Galeria z uroczystości znajduje się na stronie: www.diecezja.legnica.pl, zapis dźwiękowy na stronach Radia Plus: www.legnica.fm, zaś zapis wideo na stronie: www.tvtzgorzelec.pl

Tagi:
różaniec

Reklama

Wojownicy Maryi

2019-05-15 09:02

Ks. Piotr Czarniecki
Edycja przemyska 20/2019, str. 1

Ks. Piotr Czarniecki
Pierwsze spotkanie Męskiego Różańca

W sobotę 4 maja po raz pierwszy w Przemyślu odbył się Męski Różaniec. Zgromadził on wielu mężczyzn na Eucharystii w kościele Ojców Franciszkanów, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

Przybyłych na modlitwę przywitał o. Zbigniew Kubit OFMConv, gwardian klasztoru i proboszcz parafii. Modlitwa męskich serc – jak wskazał o. Zbigniew – to piękna inicjatywa, aby publicznie wyznać wiarę i wynagrodzić za grzechy ojców i mężów, jak również, aby się modlić o ratunek dla małżeństw i rodzin, o bezpieczeństwo przed pokusami i zniewoleniami, polecając sprawy miasta i Ojczyzny.

Biskup Stanisław podkreślił w homilii, że każdy powołany jest do poszukiwania woli Bożej, stąd potrzeba ciągłej troski, by angażować się w poznawanie Jezusa.

W spotkaniu wzięło udział 5 Wojowników Maryi, którzy przybyli z Warszawy, aby dać podbudowę pod formację mężczyzn na ziemi podkarpackiej. Jeden z nich, Piotr Kowalski, ukazał, jak ważne jest, by we współczesnym świecie mężczyzna w trosce o piękno życia swoje miejsce odnajdywał przy boku Maryi. Po Mszy św. – już pod przewodnictwem o. Edwarda Stasiukiewicza OFMCOnv – uczestnicy porannej modlitwy przeszli, niosąc figurę Matki Bożej Fatimskiej, na plac przy kościele pw. Świętej Trójcy. Po dotarciu na miejsce, gdzie stoi figura Maryi Niepokalanej, została odmówiona modlitwa, aby wynagradzać za ostatnie bluźnierstwa i zniewagi w naszej Ojczyźnie.

Po spotkaniu chętni wyruszyli w Pierwszej Męskiej Pieszej Pielgrzymce na Kalwarię Pacławską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydencka wizyta w Dolinie Krzemowej

2019-06-18 18:39

KPRP

Prezydent Andrzej Duda, w ostatnim dniu wizyty roboczej w USA, spotkał się z przedstawicielami firm z Doliny Krzemowej, m.in.: IBM, Microsoft, Oracle, Facebook, Cisco i VISA. Rozmawiał również z kierownictwem You Tube'a i Google'a.

Jakub Szymczuk/Niedziela

W Menlo Park otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.

– Dziękuję za spotkanie w tym miejscu, tak znaczącym dla rozwoju światowych nowoczesnych technologii – mówił Prezydent, dodając, że Silicon Valley to na pewno centrum światowej nowoczesności, jeżeli chodzi o rozwój technologiczny, przemysłowy i technologii cyfrowych. Podkreślił, że Polska, jako jedno z największych państw w naszej części Europy, ma dużą ambicję stać się hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne.

Forum zostało zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, aby przedstawić potencjał sektora technologicznego oraz umożliwić polskim przedsiębiorstwom nawiązanie kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami Venture Capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej.

Wizyta w siedzibie Google'a

Prezydent z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z prezes YouTube'a Susan Wojcicki oraz wiceprezesem Google'a ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem.

Jakub Szymczuk/Niedziela


Prezydent, pytany o podsumowanie wizyty w USA, zwrócił uwagę na niezwykle ważny komponent polityczny i spotkanie z Prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wizytę w Białym Domu uznał za bardzo udaną, wskazując na podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększenia obecności armii USA w naszym kraju, w ramach NATO, a także innych porozumień m.in. ws. współpracy energetycznej.

Andrzej Duda ocenił, że współpraca polsko-amerykańska jest absolutnie współpracą strategiczną w bardzo wielu dziedzinach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem