Reklama

Niedziela Sandomierska

Bycie legionistą zobowiązuje do dobrego świadectwa

Niedziela sandomierska 41/2015, str. 6

[ TEMATY ]

wspólnota

Andrzej Bucior

Jubileusz 10-lecia komicjum Legionu Maryi w Tarnobrzegu

Jubileusz 10-lecia komicjum Legionu Maryi w Tarnobrzegu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu 26 września zgromadziło się ok. 200 legionistów z diecezji sandomierskiej oraz 13 kapłanów, opiekunów grup legionowych wraz z diecezjalnym moderatorem ks. Rafałem Cudziło. Świętowano 10. rocznicę powstania komicjum Legionu Maryi w Tarnobrzegu. Obecni byli też goście z Kraśnika i Lublina, a także związani z naszą diecezją legioniści i księża opiekunowie Legionu z diecezji tarnowskiej i kieleckiej. Po wstępnych modlitwach siostra prezydent Komicjum Maria Gawrońska przedstawiła historię powstania i działalności kurii-komicjum Legionu Maryi w Tarnobrzegu.

Pierwsi legioniści przy parafii na Serbinowie złożyli swoje przyrzeczenia po czteromiesięcznym okresie formacyjnym w roku 1998, dzięki staraniom ks. proboszcza Michała Józefczyka. Wokół pierwszego prezydium tarnobrzeskiego powstały kolejne w Nagnajowie, Zakrzowie, Sandomierzu i Koprzywnicy. I te grupy połączyła kuria Legionu, zainicjowana w 2002 r. właśnie przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Stowarzyszenie rozwijało się szybko, powstawały nowe grupy, a z nich kurie. Z połączenia 3 kurii: janowskiej, tarnobrzeskiej i ostrowieckiej, 2 kwietnia 2005 r. najwyższa rada Legionu w Polsce (Regia w Lublinie) powołała komicjum pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Przez pierwsze trzy lata opiekunem diecezjalnym Legionu Maryi był ks. Michał Oszczudłowski, a od 2008 r. ks. Rafał Cudziło. Obecnie do komicjum tarnobrzeskiego należy 10 kurii i 63 prezydia. Kurie legionowe istnieją w Janowie Lubelskim (z podległymi 9 prezydiami), Tarnobrzegu (11 prezydiów), Ostrowcu Świętokrzyskim (8), Koprzywnicy (7), Zaleszanach (5), Sandomierzu (6), Chmielniku (7), Bogorii (4), Chorzelowie (3) i Nisku (3). Łącznie do komicjum tarnobrzeskiego należy 1558 legionistów – 646 czynnych i 912 wspierających.

Ks. Józefczyk na początku Mszy św. witał przybyłych księży i legionistów, dziękował wszystkim za dotychczasową działalność oraz zachęcał do dalszej gorliwości w modlitwie różańcowej wspierającej ważne intencje Kościoła. Stwierdził też, że bez Legionu obraz każdej parafii byłby dużo bardziej ubogi. Podczas homilii ks. Rafał Cudziło rozważał temat powołania legionowego, które ubogaca nie tylko parafie i diecezje, ale też podnosi poszczególnych członków Legionu na wyższy poziom duchowy. – Podsumowując 10 lat komicjum trzeba spojrzeć na Legion jako na wielki Boży dar – mówił kapłan. – Można wspomnieć o radości ze wspólnych działań apostolskich, z powstających grup i kurii, ze wspólnych modlitw oraz wzrostu liczebnego i duchowego. Trzeba dziękować za Bożą i Maryjną łaskę przynależenia do tego stowarzyszenia. Kapłani cieszą się z działania Margaretek – codziennych modlitw legionistów za księży, bo przez to więź obustronnego wsparcia jednoczy ludzi świeckich z ich opiekunami duchowymi – przypomniał ks. Cudziło. – Bycie legionistą zobowiązuje do dobrego świadectwa. Całym życiem mamy pokazywać swoją miłość do Boga, nie tylko słowami, ale czynami. Sukcesem jest dobre wpisywanie się w działalność parafii. Niech dobry Bóg umacnia to dobro swoim błogosławieństwem i niech radość rozlewa się na innych i pociąga ich do przyjścia w szeregi Legionu Maryi. Oddajmy wszystko Bożej Opatrzności, owoce i wzrost powierzajmy Matce Najświętszej – powiedział na zakończenie ks. Cudziło. Siostra Lidia Kozłowska, prezydent Regii Legionu z Lublina, dziękując za działalność legionistów poinformowała, że komicjum tarnobrzeskie jest uznawane jako wzór dla innych za swój szybki rozwój i prężną działalność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie dla mężczyzn

Niedziela warszawska 43/2016, str. 1

[ TEMATY ]

wspólnota

Marcin Żegliński

Gościem specjalnym spotkania w sanktuarium św. Andrzeja Boboli był Roy Hendy z angielskiego ruchu Harvesters (na zdjęciu z prawej)

Gościem specjalnym spotkania w sanktuarium św. Andrzeja Boboli był Roy Hendy z angielskiego ruchu Harvesters (na zdjęciu z prawej)

„Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” – słowa z Ewangelii św. Łukasza przyświecały spotkaniu męskich wspólnot katolickich działających w archidiecezji warszawskiej

Sobotnie popołudnie to czas, gdy większość mężczyzn siedzi przed telewizorami lub spotyka się ze znajomymi. Okazuje się, że nie wszyscy. 15 października kilkudziesięciu panów postanowiło poświęcić czas na chrześcijańską formację. Miejsce męskiego spotkania także było nieprzypadkowe, bo sanktuarium św. Andrzeja Boboli jest jednym z kościołów jubileuszowych Roku Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Kard. Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Ponadto mianował nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie. Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Matko z Latyczowa dalekiego Podola, módl się za nami...

2024-05-26 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd.

Rozważanie 27

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję