Reklama

Leon XIV

Biografia papieża, zawierająca pierwszy wywiad z Leonem XIV, opublikowana po włosku

Biografia papieża Leona XIV autorstwa Elise Ann Allen, amerykańskiej korespondentki w Watykanie, do której link znajduje się w pierwszym pogłębionym wywiadzie z nim po wyborze, została opublikowana również po włosku. Włoskie gazety i portale internetowe cytowały we wtorek obszernie treść książki „Papa Leone XIV - La Biografia”, wydanej przez oficynę Mondadori, która ukazała się już jesienią ubiegłego roku w Peru w języku hiszpańskim pod tytułem „León XIV: ciudadano del mundo, misionero del siglo XXI” (Leon XIV: obywatel świata, misjonarz XXI wieku).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Allen opublikowała również kluczowe wypowiedzi papieża z dwóch obszernych rozmów przeprowadzonych w lipcu 2025 roku w papieskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo w języku angielskim we wrześniu ubiegłego roku na internetowym portalu „Crux”.

W wywiadach Leon XIV nakreślił program swojego pontyfikatu, kończąc tym samym wielomiesięczne spekulacje na temat swojej wizji Kościoła. Na pytanie, czy faza reform będzie kontynuowana za jego pontyfikatu, Leon XIV odpowiada w dość powściągliwy sposób: zamiast kontynuować inicjatywy zapoczątkowane przez papieża Franciszka, nie zamierza „na razie” niczego zmieniać w dogmatach i nauczaniu moralnym Kościoła. Zamiast tego koncentruje się na uzdrawianiu i przezwyciężaniu podziałów w Kościele poprzez pogłębioną debatę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fakt, że Leon XIV jednoznacznie odrzucił jakąkolwiek zmianę w nauczaniu Kościoła na temat ludzkiej seksualności, ponownie trafił na pierwsze strony gazet wraz z publikacją włoskiego wydania jego papieskiej biografii. Podobnie jak jego poprzednik Franciszek, pragnie on przyjąć każdego człowieka bez względu na jego tożsamość; jednak nauczanie Kościoła na temat seksualności nie zmieni się w dającej się przewidzieć przyszłości, stwierdził papież w wywiadach.

Leon XIV wskazał na przykład, że w odniesieniu do polityki w Stanach Zjednoczonych widzi podział odpowiedzialności między sobą jako papieżem a biskupami katolickimi w swojej ojczyźnie. „Nie mam zamiaru ingerować w partyjne spory polityczne” - powiedział papież. W amerykańskiej polityce wewnętrznej „o wiele większym zadaniem przywódców Kościoła w USA jest dialog z prezydentem”. Dodał: „Ale jeśli istnieją konkretne kwestie, nie miałbym problemu z ich poruszeniem”. Według papieża, należą do nich godność człowieka i migranci.

2026-02-12 16:05

Oceń: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peru uhonoruje Leona XIV „papieskim szlakiem” i pomnikiem

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Rząd Peru wydał zgodę na realizację projektu turystycznego „Drogi Papieża Leona XIV”. Trasa ma obejmować łącznie 38 atrakcji turystycznych w czterech prowincjach. Augustianin o. Robert Prevost pozostawił po sobie tam ślad jako misjonarz, duszpasterz i biskup.

Projekt „Caminos del Papa León XIV” jest wspólną inicjatywą peruwiańskiego rządu, władz regionalnych i lokalnych, Kościoła katolickiego i sektora prywatnego. Rząd w Limie przeznaczył na ten cel ok. dziewięciu milionów euro.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV do kard. Krajewskiego: Łódź potrzebuje dzielnych sterników

2026-03-28 12:37

[ TEMATY ]

Łódź

kard. Konrad Krajewski

Leon XIV

BP KEP/facebook.com

Łódź potrzebuje dzielnych sterników aby mogła bezpiecznie przepłynąć przez morze tego świata do portu wiecznego zbawienia - napisał Papież Leon XIV w bulli nominacyjnej skierowanej do kard. Konrada Krajewskiego. Dokument ogłoszono dziś w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki podczas uroczystości ingresu nowego metropolity łódzkiego.

Kardynał nominat, przekraczając po raz pierwszy próg kościoła archikatedralnego, został uroczyście powitany przez ks. kanonika Jarosława Kalińskiego, proboszcza katedry, oraz kapitułę archikatedralną. Następnie oddał cześć Chrystusowi ukrzyżowanemu, całując krzyż, po czym pobłogosławił zgromadzonych wiernych. Towarzyszyli mu m.in. kard. Grzegorz Ryś, kard. Kazimierz Nycz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.
CZYTAJ DALEJ

Prawdziwa wolność

2026-03-29 06:45

Paweł Wysoki

Diecezjalna diakonia wyzwolenia Ruchu Światło-Życie zorganizowała Drogę Krzyżową w intencji trzeźwości.

Wielkopostne nabożeństwo gości na ulicach Starego Miasta od ponad 30 lat. Droga Krzyżowa Krucjaty Wyzwolenia Człowieka gromadzi tych, którzy modlą się w intencji osób uzależnionych i uwikłanych w różnego rodzaju nałogi, a także w intencji ich rodzin, osób współuzależnionych oraz ruchów trzeźwościowych i abstynentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję