Reklama

Niedziela Wrocławska

Źrenica oka biskupa

Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu świętowało w październiku br. 450-lecie istnienia. Przez wieki to miejsce wykształciło tysiące kapłanów, którzy szli do świata i głosili Ewangelię. I choć realia się zmieniły, Chrystus pozostał tam na pierwszym miejscu

Sobór Watykański II w Dekrecie o formacji kapłańskiej nazywa seminarium „sercem diecezji”. Rektor wrocławskiego seminarium – ks. dr Adam Łuźniak powiedział: – Potwierdza się to, co mówi się niekiedy o seminarium duchownym, że jest to źrenica oka biskupa. Wiemy, że źrenica jest centralnym organem, bardzo ważnym, ale i bardzo wrażliwym. Tak samo jest z seminarium duchownym – przekonywał. Ksiądz Rektor dostrzega zmianę realiów głoszenia Ewangelii i nowe wyzwania stojące przed seminariami dzisiaj. – Jubileusz uświadamia nam, że mamy za sobą bogatą historię, ale jednocześnie, że każdy rok przynosi nowe wyzwania. Dzisiejszy świat zmienia się z ogromną prędkością. Papież Franciszek pokazał nam, że można ewangelizować przez Twitter czy przez inne formy komunikacji cyfrowej, a więc to wszystko przed nami – mówił.

Bóg jest Bogiem czasu

Reklama

Uroczystości jubileuszowe trwały we wrocławskim seminarium dwa dni. – Jubileusz rodzi refleksję, że historia się nie kończy, że 450. rok istnienia seminarium nie jest ostatnim. Nie spotkaliśmy się na konferencji zamykającej. Jesteśmy tu po to, by Bogu dziękować za czas, który minął, a jednocześnie prosić o błogosławieństwo na czas, który przed nami. Bóg jest Bogiem czasu, cała historia do Niego należy – mówił 14 października br. podczas specjalnej konferencji naukowej ks. dr Łuźniak. 450 lat historii MWSD przedstawił ks. prof. Józef Pater, a o solidnej formacji przyszłych kapłanów jako jednym z najważniejszych zadań współczesnego Kościoła mówił ks. prał. dr Ryszard Selejdak z watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Podczas Mszy św. poprzedzającej konferencję bp Ignacy Dec – biskup świdnicki i były rektor MWSD we Wrocławiu podkreślał ważne zadanie seminarium w kształtowaniu przyszłych księży w aspekcie ludzkim, ascetycznym, intelektualnym i duszpasterskim. Wspominał również minione lata: – Pamiętam, gdy papież Jan Paweł II odwiedził pierwszy raz Wrocław w czerwcu 1983 r. Byłem wówczas prefektem i wychowawcą w seminarium. Przygotowywaliśmy się na wizytę Ojca Świętego, a panowała wokół tego wspaniała atmosfera... To było jedno z najważniejszych wydarzeń w historii seminarium. Później, w czasie mojej kadencji rektorskiej, obchodziliśmy 425-lecie, a dzisiaj już 450-lecie.

Kartka pocztowa

Jubileusz wrocławskiego MWSD to nie tylko konferencja naukowa – alumni przygotowali przedstawienie teatralne pt. „Pustynia”, był też m.in. specjalny pokaz filmowy o wrocławskim seminarium, zrealizowany przez ośrodek audiowizualny Kurii Metropolitalnej. Ciekawostką jest również specjalna kartka pocztowa, na której przedstawiono budynek Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz tryptyk znajdujący się w seminaryjnej kaplicy. Wprowadzono ją do obiegu 30 września br., a autorem projektu jest Maciej Jędrysik.

* * *

Seminarium Duchowne we Wrocławiu
zostało powołane do życia przez bp. Kaspra z Łagowa w październiku 1565 r. jako owoc soboru trydenckiego. Formowało wówczas powołanych do kapłaństwa od Śląska Cieszyńskiego aż po Brandenburgię. Pierwszym rektorem seminarium był kan. dr Teodor Lindanus. Alumni zamieszkali w jednym z budynków kapitulnych, a na wykłady uczęszczali do kościoła św. Marcina. W 1572 r. wybudowano dla kleryków specjalny budynek nad Odrą. W 1575 r. biskup wrocławski Marcin Gerstmann, chcąc ochronić alumnów przed nadmiernym wpływem protestantyzmu, przeniósł seminarium do Nysy. W roku 1656 seminarium powróciło do Wrocławia, a od 1702 r. klerycy studiowali w nowo powstałej dwuwydziałowej Akademii Leopoldyńskiej. Po II wojnie światowej seminarium zainaugurowało swoją działalność 8 października 1947 r. Na pierwszy rok zgłosiło się wtedy 24 alumnów – wśród nich był m.in. śp. bp Józef Pazdur. W okresie powojennym seminarium wykształciło i uformowało ponad 1,5 tys. księży, pracujących głównie w diecezji wrocławskiej, ale także w wielu krajach Europy i poza jej granicami. W 1968 r. Stolica Apostolska erygowała Papieski Fakultet Teologiczny, pozwalający rozwijać naukowy warsztat seminarium. W 1990 r. z inicjatywy kard. Henryka Gulbinowicza powstało, jako prekursorskie w Polsce, a drugie w Europie, przedsięwzięcie „Annus Propedeuticus”, czyli specjalna formacja dla roku pierwszego. Ma ona miejsce w pocysterskim klasztorze w Henrykowie.

2015-10-21 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawie 50 tys. osób wysłuchało „Czwartkowych Katechez Wrocławskich”

[ TEMATY ]

katecheza

Wrocław

Paweł Bugira

Do prawie 50 tys. osób dotarły „Czwartkowe Katechezy Wrocławskie”, które w okresie Wielkiego Postu zorganizowało Radio Rodzina - Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej. Konferencjom, głoszonym m.in. przez o. Karola Meissnera, ks. Stanisława Orzechowskiego czy Jana Budziaszka, towarzyszyły koncerty pasyjne.

Łukasz Ludwina, wicedyrektor Radia Rodzina ds. marketingu podkreślił, że stacji bardzo zależało, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia, niezależnie od przynależności do parafii, mieli dostęp do naprawdę wartościowych konferencji. Stąd pomysł organizacji „Czwartkowych Katechez Wrocławskich”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję