Reklama

Niedziela Lubelska

Katecheza niesie skarb wiary

Nauczyciele z archidiecezji lubelskiej spotkali się u stóp Pani Katedralnej, by złożyć dziękczynienie za kolejny rok pracy szkolnej. Szczególnym akcentem obchodów Dnia Edukacji Narodowej było 25-lecie powrotu katechezy do polskiej szkoły

Niedziela lubelska 44/2015, str. 3

[ TEMATY ]

nauczyciel

Grzegorz Jacek Pelica

W Lublinie spotkali się katecheci z 25-letnim stażem

W Lublinie spotkali się katecheci z 25-letnim stażem

Nawiązując do obchodzonego Dnia Papieskiego, bp Ryszard Karpiński pozdrowił stypendystów i darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, przedstawicieli młodzieży szkolnej i delegacje związków zawodowych. Biskup Senior jest świadkiem wyboru Papieża Polaka w sercu rzymskiej stolicy, a także wielkiego pontyfikatu św. Jana Pawła II, dlatego wiele miejsca w kazaniu poświęcił przypomnieniu najważniejszych wątków jego nauczania i apostolskiej posługi. W dniu rozpoczynającego się rzymskiego synodu o rodzinie, nawiązał do stylu i zasad wychowania w rodzinnym domu Wojtyłów. Symbolem tego stylu były stare „Kantyczki”, z których wykonywano kolędy i pastorałki. – Dziękujemy tym, którzy temat rodziny wybrali na Dzień Papieski. Cieszymy się, że Ojciec Święty, wyniesionym z rodzinnego domu skarbem wiary, chciał dzielić się z całym światem. Dziękujemy za to Bożej Opatrzności, ale równocześnie myślimy o naszym skarbie wiary – mówił bp Karpiński. Pasterz przypomniał też, że głównym motywem pielgrzymki papieża Franciszka na kontynent amerykański było Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii, w którym uczestniczyły osoby z Lublina.

Nawiązując do czytań mszalnych, Biskup Senior zachęcił do refleksji. – Czy tym skarbem wiary potrafimy się dzielić w naszych rodzinach, nie tylko z najbliższymi, ale w naszym szeroko pojętym środowisku? Czy może go tylko zachowujemy dla siebie? Czy tłumaczymy się trudnymi czasami? Czy czasy były łatwiejsze, gdy Karol Wojtyła został bez matki? Czy były łatwiejsze, gdy za okupacji pozamykano szkoły? – pytał Ksiądz Biskup. Przywołał delegalizację przez władze komunistyczne niższego seminarium („Biskupiaka”), do którego uczęszczał. – Myślę z wielkim szacunkiem o tych nauczycielach, którzy do końca trwali. Wspominamy tamtych, ale to nie znaczy, że dzisiaj takich nie ma. Bo jako biskup podczas wizytacji spotykałem licznych nauczycieli świadomych odpowiedzialności przed Bogiem i ojczyzną. Oby ich było jak najwięcej! – apelował.

Reklama

Za wspólną modlitwę i pasterską opiekę w imieniu lubelskich nauczycieli kwiaty i podziękowania złożyli na ręce Księdza Biskupa państwo Ewa i Jerzy Sprawkowie. Zwrócili uwagę, że obecnie obserwuje się deficyt miłości oraz liczne zagrożenia, które wprowadzają młodego w stan zagubienia i niepewności. Ich zdaniem ważne jest współdziałanie domu, szkoły i Kościoła oraz wychowanie integralne. Wyrazy wdzięczności dla wszystkich nauczycieli i wychowawców na ręce przedstawicielki władz oświatowych Ewy Dumkiewicz-Sprawki złożył ks. Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Po Mszy św. odbyła się agapa z udziałem ponadtrzydziestoosobowej grupy katechetów z 25-letnim stażem pracy. Ks. Krzysztof Gałan wręczył katechetom jubilatom listy gratulacyjne od abp. Stanisława Budzika. Metropolita Lubelski napisał m.in.: „Dwadzieścia pięć lat temu katecheza powróciła w mury polskiej szkoły, abyśmy mogli wychowywać młode pokolenia w wierze i kształtować je w duchu wartości chrześcijańskich. Cieszę się, że mogę w imieniu Kościoła wyrazić wdzięczność za posługę słowa i otwieranie młodego człowieka na Bożą rzeczywistość, a jednocześnie życzę, by głębokie zaangażowanie w pracę przynosiło wewnętrzną radość i owocowało w życiu wychowanków, rozwijało w nich wiarę i kształtowało mądre życiowe postawy”. Ksiądz Arcybiskup życzy wytrwałym katechetom, aby Chrystus Nauczyciel swoją łaską umacniał ich na drodze apostolstwa i obdarzał błogosławieństwem.

Uroczystość 25-lecia szkolnej katechezy uświetniły połączone chóry: Chór Gimnazjum nr 26 w Lublinie, „Sensorium” z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II i „Kantylena” z III LO im. Unii Lubelskiej. Zespół chóralny działa w ramach projektu „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska” pod dyrekcją Barbary Pazur z akompaniamentem fortepianowym Marka Stefankiewicza.

* * *

Reklama

W dniach 14 i 28 listopada w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędą się konferencje szkoleniowe dla katechetów archidiecezji lubelskiej. W dniach 20-21 listopada, również w KUL, odbędzie się ogólnopolskie sympozjum katechetyczne nt. „25 lat nauczania religii w polskiej szkole. Między nadzieją a rzeczywistością”. Szczegółowy program na stronie: www.katecheza.lublin.pl.

* * *

W imieniu całego Kościoła dziękuję wam mężczyźni i – w jeszcze większej liczbie – kobiety, katecheci świeccy, którzy gdziekolwiek na świecie poświęciliście się religijnemu nauczaniu wielu pokoleń. Wasza działalność, skromna często i ukryta, ale pełniona z płomiennym i wielkodusznym zapałem, jest najznakomitszą formą apostolstwa świeckich
Jan Paweł II

2015-10-29 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nauczycielu dobry...”

Niedziela częstochowska 41/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

nauczyciel

Bożena Sztajner/Niedziela

Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Polsce jako Dzień Edukacji Narodowej. To ważne wydarzenie w życiu każdej szkoły, bo mieszczą się w nim i uczeń, i nauczyciel – dwie grupy nieprzeciwstawne sobie, ale ze sobą współpracujące: uczeń wymaga troski i uwagi nauczyciela, a nauczyciel jest przewodnikiem dla ucznia.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych

2021-09-23 17:07

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Watykan

kard. Pietro Parolin

Vatican News

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Watykański Sekretarz Stanu wziął udział w odbywającym się w Rzymie spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Rozmawiając na jego marginesie z dziennikarzami podkreślił, że „chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych”. Kard. Parolin wskazał, że „chrześcijaństwo to obrona życia, ale i troska o los migrantów”. Wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej z powodu zawarcia sojuszu AUKUS, który nasila wyścig zbrojeń i wykluczył rychłą podróż Franciszka do Rosji.

Watykański hierarcha przypomniał, że „w chrześcijaństwie nie wybiera się tego, co się lubi lub co jest wygodne, w chrześcijaństwie trzeba przyjąć wszystko”. Wskazał, że to nie jest tak, iż „idzie się do supermarketu i kupuje to lub tamto”. Niebezpieczeństwo polega na instrumentalizacji i manipulacji religią „dla celów politycznych”. Kard. Parolin wyjaśnił także swą obecność na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej (obecny był także kard. Jean Claude Hollerich, przewodniczącego COMECE i kard. Peter Turkson, przewodniczącego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka) mówiąc, że „ten dzień studyjny poświęcony był słuchaniu Kościoła”. Przypomniał jednocześnie, że wielu członków tego stronnictwa otwarcie przyznaje się do chrześcijaństwa. Na obiekcję jednego z dziennikarzy, że także członkowie partii populistycznych odwołują się do chrześcijaństwa, watykański Sekretarz Stanu odpowiedział, że „ważne jest dokonanie globalnego wyboru”. Co za tym idzie, jak wskazał do chrześcijaństwa przynależy obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale też miłość bliźniego, która wyraża się m.in. w trosce o migrantów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję