Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Diamentowy jubileusz

Koło Gospodyń Wiejskich ze Zbytkowa świętuje w tym roku 60-lecie istnienia. Z tej okazji w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Zbytkowie została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył dziekan strumieński i proboszcz parafii św. Barbary ks. prał. Oskar Kuśka. Po Mszy św. członkowie KGW i zaproszeni goście udali się do Remizy OSP, gdzie wręczono odznaczenia oraz złożono gratulacje. Podczas spotkania wystąpił Zespół Regionalny „Strumień”.

Reklama

Koło Gospodyń Wiejskich w Zbytkowie powstało w listopadzie 1955 r. Z inicjatywą wyszedł ówczesny prezes Kółka Rolniczego w Zbytkowie Franciszek Szczypka. Pierwszą przewodniczącą KGW została Maria Michner, a obecnie jest nią Anna Pieczka. – Pierwsze lata działalności skupiały się przede wszystkim na wzajemnej pomocy w gospodarstwach rolnych i organizowaniu wiejskich uroczystości. Największą były zbytkowskie dożynki, organizowane co roku przez Kółko Rolnicze, a które członkinie KGW zawsze wspomagały – wspominała Ewelina Szczepańska z KGW Zbytków. Z biegiem lat wiele się pozmieniało w rolnictwie, na wsi, ale członkinie starają się kultywować tradycję i folklor, organizują spotkania okolicznościowe i biorą udział w wydarzeniach o charakterze kulturalnym i religijnym. Obecnie KGW liczy 63 osoby.

Tymczasem w parafii św. Barbary w Strumieniu, do której należy kościół filialny w Zbytkowie, już ruszyły przygotowania do kolejnej edycji „Strumieńskiego Betlejem”. Mężczyźni zebrali słomę z kukurydzy, która służy do przykrycia dachów budynków w tej największej na Podbeskidziu żywej szopce. Tradycyjnie szopka ma być gotowa w drugiej połowie grudnia.

2015-11-10 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stulecie Benedyktynek Misjonarek

Niedziela lubelska 51/2017, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

zgromadzenie

Paweł Wysoki

Uroczystość zgromadziła kilkadziesiąt sióstr z matką Marceliną Kuśmierz

Uroczystość zgromadziła kilkadziesiąt sióstr z matką Marceliną Kuśmierz

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek w 2017 r. świętuje 100-lecie powstania. Z tej okazji 26 listopada w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach odbyły się uroczystości jubileuszowe

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję