Reklama

Od dogmatów do papieży

Tego jeszcze nie było. W najbliższym czasie w księgarniach znajdziemy aż trzy po raz pierwszy wydane w naszym kraju książki autorstwa prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Müllera.
Jedną z lektur jest „Dogmatyka katolicka”, na którą czekaliśmy aż dwie dekady

Niedziela Ogólnopolska 47/2015, str. 17

Andrzej Tarwid

Teologia katolicka przedstawia wszystkie prawdy wiary, których rolę przewodnią pełnią dogmaty. (...) Mają one swoje źródło w Bożym Objawieniu: Piśmie Świętym i Tradycji oraz w Urzędzie Nauczycielskim Kościoła – powiedział kard. Gerhard Müller podczas prezentacji książki „Dogmatyka katolicka”, która odbyła się 12 listopada w warszawskiej siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Na spotkanie z purpuratem przyjechali do stolicy kapłani i klerycy z różnych diecezji, siostry zakonne, teologowie i naukowcy. Niemiecki teolog zaskoczył większość zgromadzonych, zwracając się do nich po... polsku. – Bardzo się cieszę, że „Dogmatyka” została wydana w języku polskim, który bardzo lubię i którego ciągle się uczę – powiedział i przyznał: – Jest to jeden z najtrudniejszych języków świata.

„Dogmatyka katolicka” to podręcznik akademicki. Na ponad 850 stronach autor omawia m.in. dogmaty o: każdej z trzech Osób Boskich, Maryi, Kościele, sakramentach, zbawieniu i łasce. Znajdziemy tam również teologiczną wykładnię istoty człowieka, stworzenia świata, a także czasów ostatecznych.

Reklama

Choć polskie tłumaczenie klasycznej już pozycji ukazuje się 20 lat po jej pierwszym wydaniu, to książka ta nie straciła swej rangi. Najlepiej świadczą o tym wciąż nowe przekłady na języki obce. W najbliższym czasie „Dogmatyka” ukaże się m.in. po angielsku i chińsku.

Na prezentację w Warszawie kard. Müller przyleciał wprost z Haiti. W tym jednym z najbiedniejszych krajów świata poświęcił szkołę im. św. Jana Pawła II. Dla purpurata ubóstwo nie jest czymś obcym, o czym na konferencji mówił ks. dr Sławomir Śledziewski, który omówił książkę „Ubóstwo i godność człowieka”. Wstęp do niej napisał Ojciec Święty Franciszek.

Kard. Müller jeszcze jako wykładowca akademicki przez 16 lat jeździł w wakacje posługiwać w krajach Ameryki Południowej. – To doświadczenie pozwoliło mu nie tylko poznać tamtejsze warunki życia, ale także dostrzec brak zaangażowania ludzi odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. W tym kontekście Ksiądz Kardynał opowiedział się za bezkompromisowym zaangażowaniem, które w teologii nazywamy nurtem wyzwolenia – powiedział ks. Śledziewski i podkreślił: – Czytając tę książkę, zauważymy, że chodzi w niej zawsze o człowieka. Teologia stanowi tutaj pomoc człowiekowi w biedzie i ubóstwie.

Reklama

„Dogmatykę katolicką” oraz „Ubóstwo i godność człowieka” już dzisiaj można znaleźć w księgarniach katolickich. Niedługo znajdzie się tam także najnowsza książka purpurata – „Benedykt XVI i Papież Franciszek. Ich posługa w sukcesji Piotrowej. Dziesięć lat Papieża Benedykta XVI”. „Wykłady kard. Gerharda Müllera (...) ukazują z jednej strony specyfikę i nowość, a z drugiej – ciągłość i jedność pontyfikatu Benedykta XVI i Franciszka. Pozwalają również na wgląd w duchowy i intelektualny świat jednego z najbliższych współpracowników obu papieży, o którym wiadomo, że jest sprawdzonym i oddanym przyjacielem Polski i Polaków” – rekomenduje publikację we Wstępie jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Książka „Benedykt XVI i Papież Franciszek” trafi do księgarń 5 grudnia.

• „Dogmatyka katolicka”, Wydawnictwo WAM
• „Ubóstwo i godność człowieka”, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
• „Benedykt XVI i Papież Franciszek. Ich posługa w sukcesji Piotrowej. Dziesięć lat Papieża Benedykta XVI”, Wydawnictwo ARTI

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu całuje krzyżyk. Kim jest Patryk Dobek?

2021-08-05 10:49

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

świadectwo wiary

PAP

Patryk Dobek

Patryk Dobek

Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 m. wyciągnął i ucałował krzyżyk.

- Piękny obrazek z wczorajszego dnia. Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 metrów wyciągnął i ucałował krzyżyk. Wielkie gratulacje dla Patryka i wszystkich pozostałych naszych medalistów, którzy dostarczają nam mnóstwa wzruszeń - pisze na swoim profilu fb Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. Rzeź Woli

2021-08-05 07:15

[ TEMATY ]

historia

Sylwester Braun „Kris”/ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja wyniszczania miasta była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego, ale jej przyczyny tkwią w ideologii niemieckiego nazizmu.

Wieczorem 1 sierpnia 1944 r. wieść o wybuchu powstania w Warszawie dotarła do Berlina. O tym wydarzeniu poinformował Hitlera Reichsführer SS Heinrich Himmler: „Powiedziałem: Mein Führer, moment jest niesympatyczny. Z punktu widzenia historycznego jest jednak błogosławieństwem, że ci Polacy to robią. W ciągu pięciu–sześciu tygodni pokonamy ich. Ale wtedy Warszawa – stolica, głowa, inteligencja tego niegdyś szesnasto-, siedemnastomilionowego narodu Polaków – będzie starta. Tego narodu, którzy od siedmiuset lat blokuje nam Wschód i od pierwszej bitwy pod Tannenbergiem ciągle nam staje na drodze. Wtedy polski problem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, a nawet już dla nas – nie będzie dłużej żadnym wielkim problemem historycznym”.

CZYTAJ DALEJ

Kadrówka wyrusza z podkrakowskich Oleandrów do Kielc

2021-08-05 19:36

[ TEMATY ]

Kraków

Józef Piłsudski

Kielce

PAP

W piątek 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszy 56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętniający żołnierzy, którzy 6 sierpnia 1914 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego. 12 uczestnicy marszu dotrą do Kielc.

Kadrówka przejdzie 120 kilometrów. Uczestnicy przejdą przez Jędrzejów, Chęciny, aż 12 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Uroczystości kieleckie odbędą się na Placu Wolności i przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję