Reklama

Kazania Prymasa 2010-2014

Wobec natłoku najrozmaitszych, często sprzecznych ze sobą informacji współczesny katolik musi zdobywać właściwy światopogląd, poznawać hierarchię wartości i nauczyć się wybierać – jak upomina św. Paweł – to, „co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym” (Flp 4, 8).

Takim dobrym wyborem będzie zbiór 234 kazań i homilii abp. Józefa Kowalczyka, prymasa seniora. Książka obejmuje lata 2010-14 i jest owocem wieloletniej, bogatej posługi kapłańskiej w głoszeniu słowa Bożego i czynnego uczestnictwa w najważniejszych wydarzeniach życia Kościoła i Ojczyzny. Zbiór został ujęty w kręgi tematyczne: rok liturgiczny, mariologia, święci i błogosławieni, sakramenty, życie konsekrowane, kazania okolicznościowe i kazania polonijne.

Reklama

W zebranych homiliach nie brakuje tematów trudnych, czasami bolesnych, które w tym właśie czasie stawały się doświadczeniem Kościoła i społeczeństwa. Czytelnik może znaleźć odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości, które nurtują umysły myślących katolików – w kwestiach życia społecznego, politycznego i kościelnego współczesnej Europy, miejsca i roli Boga oraz Kościoła, wolności religijnej, wychowania dzieci i młodzieży, rodziny, reakcji na ludzkie cierpienie. Do czytelnika wracają problemy, które mimo upływu lat nie straciły na aktualności. Bóg, Kościół, Ojczyzna, Honor – to słowa ważne, którymi posługiwał się kaznodzieja; zawarte w tekstach pozostają jako prawdziwe ślady wolnej Polski, stanowią także materiał dla refleksji ku przyszłości.

Kazania cechują się spokojem i harmonią. Ukazują nam pasterza, który światło i moc dla swojej prymasowskiej posługi znajduje w słowie Bożym. Jako nauczyciel głosi je powierzonej sobie owczarni, przykładem własnego życia prowadzi słabych i podtrzymuje mocnych.

Poprzez lekturę takich tekstów – jak przypomina papież Franciszek – możemy stać się uczestnikami pokrzepiającego spotkania ze Słowem, stałym źródłem odnowy i wzrastania (por. „Evangelii gaudium”, n. 135).

Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”, ul. Grodzka 54, 31-044 Kraków, tel. (12) 428-32-40, www.bratnizew.pl .

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Era cyberwojen

Niedziela Ogólnopolska 4/2018, str. 38-39

[ TEMATY ]

książka

Grzegorz Boguszewski

Piotr Łuczuk, „Cyberwojna. Wojna bez amunicji?”. Biały Kruk, Kraków 2017

Piotr Łuczuk, „Cyberwojna. Wojna bez
amunicji?”. Biały Kruk, Kraków 2017

Gdy wraz z upadkiem muru berlińskiego i załamaniem się państwa sowieckiego obwieszczono koniec epoki tzw. zimnej wojny – czyli trwającego niemal od zakończenia II wojny światowej wyścigu zbrojeń i wzajemnego militarnego szantażu między Zachodem a blokiem państw podporządkowanych Rosji sowieckiej – wydawało się, że nadchodzi wreszcie czas bezustannego pokoju na świecie. Ideologowie pacyfizmu fetowali zwycięstwo hasła „Make love, not war”, niemal uwierzono, że teraz na ziemi zapanuje już wyłącznie miłość i żadnej wojny już nigdy nie będzie. Tymczasem wkrótce pojawiła się cyberwojna. Optymiści twierdzą, że to lepszy rodzaj wojny, bo mniej w niej ofiar. Czy rzeczywiście tak jest i tak będzie? Specjaliści zgłaszają coraz więcej wątpliwości.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy z Loyoli (1491-1556)

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

Duszo Chrystusowa, uświęć mnie.
Ciało Chrystusowe, zbaw mnie.
Krwi Chrystusowa, napój mnie.
Wodo z boku Chrystusowego, obmyj mnie.
Męko Chrystusowa, wzmocnij mnie.

(Fragment modlitwy św. Ignacego Loyoli)

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję