Reklama

Niedziela Częstochowska

Chrystus Król w Częstochowie

Dzisiaj Częstochowa to miasto szczególne, gdzie króluje Maryja Królowa Polski. Tym bardziej zasadne jest zatem pytanie o miejsce Chrystusa Króla w Częstochowie. Nasze miasto ma swoją historię, a w niej także smutne karty, bo zarówno car, jak i później komuniści bardzo się starali zasiedlić Częstochowę ludźmi, którzy niekoniecznie kochali Kościół i liczyli się z obecnością Jasnogórskiej Królowej Polski. Tak przynajmniej mówiono mi wiele razy, gdy analizowałem mentalność społeczeństwa naszego miasta, jego poglądy, wybory. Dość przypomnieć, że ostatnio w Częstochowie zapanowała lewica.

Reklama

Pamiętajmy, że za czasów prezydenta Tadeusza Wrony Ojciec Święty Jan Paweł II przyjął honorowe obywatelstwo Częstochowy. To był pierwszy przypadek, że Papież Polak przyjął obywatelstwo miasta. Za nami poszły setki innych miast. Wtedy, w 1991 r., powiedział: „Częstochowa to dobre miasto”. Przy okazji przypomnę bp. Zdzisława Golińskiego, który mówił, że chciałby, aby w Częstochowie była nie tylko Jasna Góra, ale i „jaśni ludzie”...

Maryja Jasnogórska pokazuje nam wszystkim swojego Syna. To Chrystus Król. Jakie miejsce ma w naszym mieście Chrystus Król? Takie pytanie stawiam dziś obywatelom Częstochowy i każdy z nas niech czuje się zobowiązany do odpowiedzi. Miasto Królowej Polski to także miasto Chrystusa Króla – tak przynajmniej widzą nas na świecie. Podczas moich zagranicznych podróży, gdy mówiłem, że jestem z Częstochowy, nigdy nie zdarzyło się, żeby mój rozmówca nie wiedział, o jakie miasto chodzi. Częstochowa zawsze bowiem kojarzy się z Jasną Górą, z katolicyzmem. Stąd też zdumienie wielu, którzy – gdy dowiedzieli się, że w Częstochowie zwyciężyła lewica – pytali, jak to się stało, jaka naprawdę jest Częstochowa.

Niech uroczystość Chrystusa Króla będzie dla nas wszystkich okazją do refleksji, czy nasze miasto, które Jan Paweł II nazwał dobrym, pozostaje również wierne Królowej Polski i Chrystusowi Królowi.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paciorków moc

Redagowanie tekstów jest jakąś formą zdolności, które przed wypaleniem ratuje nadzieja, że ktoś je jednak przeczyta, czasem może zamyśli się nad nimi. Wielkiej adrenaliny w tym nie ma, ale jest to ważne. To rzadkie doświadczenie, reakcji na napisany tekst, spotkało mnie ostatnio i chciałbym o tym napisać, mając nadzieję, że w niektórych tekst ten zaowocuje jakimiś asocjacjami z dawnych lat.

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

II Wieczór z Prymasem Wyszyńskim w Rywałdzie

2021-08-03 10:09

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Rywałd

Wyszyński

Jerzy Strużyna

Kolejny raz wiernych do Rywałdu przyciągnęła postać kard. Wyszyńskiego.

II Wieczór z Prymasem odbył się 25 lipca w sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej. Dk. prof. Waldemar Rozynkowski podkreślił, że w "Zapiskach więziennych" napisanych przez kard. Wyszyńskiego, opisane jest jego życie wewnętrzne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję