Reklama

Niedziela Małopolska

Niezłomni w Morawicy

Wiara była naszą siłą

– Wiara była naszą siłą – mówił Wacław Szacoń ps. Czarny, żołnierz AK oddziału „Zapory”, prezes WiN w Krakowie, podczas uroczystości wmurowania kamieni węgielnych pod pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna”. Wydarzenie miało miejsce 7 listopada na terenie parafii św. Bartłomieja Apostoła w Morawicy

Niedziela małopolska 47/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

wydarzenie

Małgorzata Cichoń

Wmurowanie kamieni węgielnych pod pomnik Niezłomnym - Ojczyzna

Wmurowanie kamieni węgielnych pod pomnik Niezłomnym - Ojczyzna

Patriotyczno-religijne wydarzenie rozpoczęto od programu artystycznego z udziałem uczniów gimnazjum w Mnikowie oraz parafialnego chóru „Wspólnota”, przypominając historię Niezłomnych. Następnie kilkunastu kapłanów, pod przewodnictwem duszpasterza ludzi pracy ks. inf. Franciszka Kołacza, odprawiło Eucharystię. Do modlitwy stanęli licznie zgromadzeni wierni, którzy ofiarowali ją w intencji Żołnierzy Niezłomnych, ale czuło się także duchową obecność bohaterów tego dnia. Jej niemymi, choć wymownymi świadkami były przywiezione z różnych stron Polski kamienie z miejsc kaźni oraz ziemia z miejsc, gdzie wyklęci i pomordowani przez ówczesne władze zostali pochowani. Wielu z nich nie ma dotąd swoich grobów, bo ich ciał nie odnaleziono.

Wierni Bogu i Polsce

Tak jest m.in. w przypadku 24-letniego Emila Przeciszewskiego z ziemi myślenickiej, pseudonim Wyścig i Zryw. Rodzina wciąż szuka szczątków żołnierza. Cieszy się, że przynajmniej jego imię i nazwisko zostanie wyryte na pomniku w podkrakowskiej Morawicy. – To piękne dzieło, które nie tylko upamiętania Niezłomnych, ale także pokazuje historię Polski na przestrzeni lat, począwszy od jej chrztu – mówi „Niedzieli” Danuta Pałasz, siostrzenica Emila, która na uroczystość przyjechała m.in. z mamą (a jego siostrą). – Nazywali ich bandytami, zdrajcami. A przecież oni pochodzili z dobrych, wierzących rodzin. To byli najzdolniejsi ludzie, choć nie pozwolono im się uczyć. Wujek miał uzdolnienia techniczne, ale i humanistyczne. Mama wspomina, że pisał wiersze.

Reklama

Oprócz rodzin pomordowanych żołnierzy, stawili się również Niezłomni, którym udało się przeżyć, m.in. Wacław Szacoń pseudonim Czarny, czterokrotnie skazany na śmierć. We wzruszającej przemowie zwrócił się do zebranych z apelem, by odszukiwać mogiły jego kolegów. Wyraził też przekonanie, że współczesna młodzież będzie niosła z sobą idee patriotyczne. Dał świadectwo, jak bardzo ważna w postawie Niezłomnych była wiara. – Niech ten pomnik przypomina, oprócz nazwisk, które się na nim znajdują, że myśmy zawsze byli wierni Bogu i Ojczyźnie. Wiara w Boga to była cała nasza siła, a krzyż był przewodnikiem. On jest w naszej historii ponad tysiąc lat, od chrztu państwa polskiego. Spotykając się z młodzieżą, zawsze jej to przypominam – podkreślił Niezłomny.

Na zakończenie „Czarny” dodał, że takie chwile jak ta sprawiają, iż przed oczyma staje obraz całego życia i tragedii, jakiej był świadkiem: – Ubolewałem zwłaszcza nad młodymi, którzy nie znali swoich ojców, matek i byli wychowywani w poniżeniu przez władzę. Ale widziałem w tej młodzieży przyszłość, odrodzenie naszego narodu. I zawsze mówiłem do niej, odnośnie do naszej tradycji, że tylko pod krzyżem, pod tym znakiem, Polska będzie Polską, a Polak Polakiem.

Sztafeta pokoleń trwa

Apel poległych przed wmurowaniem kamieni węgielnych poprowadził Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie, będący współorganizatorem uroczystości. Następnie delegacje przytwierdziły kamienie z miejsc kaźni Niezłomnych do pomnika, powstającego ku ich czci, a w jego centrum złożono także urnę z ziemią z warszawskiej „Łączki” – miejsca pochówku bohaterskich Polaków.

Reklama

Podczas uroczystości reprezentowanych było ponad 30 pocztów sztandarowych, tworzonych zarówno przez dzieci i młodzież szkolną, jak i dorosłych (m.in. NSZZ „Solidarność”, Ochotniczą Straż Pożarną, Kombatantów). Obecni byli przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych, a także rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odczytano list z kancelarii Prezydenta RP oraz list Beaty Szydło. Przekazano również przesłanie abp. Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego, w którym, gratulując wspaniałej inicjatywy ks. Władysławowi Palmowskiemu oraz Radzie Realizacji Pomnika, przypomniał: „Jeśli chcemy budować szczęśliwą i niepodległą Ojczyznę, najpierw należy formować ducha wewnętrznej wolności. Jeśli chcemy, aby prawda i sprawiedliwość panowały w życiu społecznym i narodowym, należy zadbać o kształtowanie prawych sumień i charakterów”.

Pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna” ma być odsłonięty 23 kwietnia 2016 r. Rada Realizacji Pomnika prowadzi zbiórkę funduszy na rzecz tego dzieła. Zachęca też wszystkich, których bliscy mają status Żołnierza Niezłomnego, do przesłania odpowiedniej dokumentacji. Szczegóły na stronie: www.morawica.net. Kontakt telefoniczny: 607-148-886.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rada Kierownictw KSM DS

Niedziela sandomierska 39/2019, str. 3

[ TEMATY ]

KSM

wydarzenie

Archiwum KSM

Zarząd KSM Diecezji Sandomierskiej

Zarząd KSM Diecezji Sandomierskiej

W myśl słów Henry’ego Forda: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – przedstawiciele dwudziestu jeden oddziałów KSM spotkali się 14 września br. w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu na Diecezjalnej Radzie Kierownictw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sandomierskiej

Wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą, której przewodniczył asystent diecezjalny KSM ks. Damian Zieliński. Następnie głos zabrał prezes zarządu Damian Warchoł. Przywitał on ponad 60-osobową grupę młodzieży wraz z przybyłymi księżmi.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję