Reklama

Niedziela Sandomierska

Dla Niepodległej

Niedziela sandomierska 47/2015, str. 1-5

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Archiwum ks. Adama Stachowicza

Siostry zakonne podczas manifestacji patriotycznej w Sandomierzu

Siostry zakonne podczas manifestacji patriotycznej w Sandomierzu

Uroczystości patriotyczne z racji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywały się w wielu parafiach. W miastach obchody jednoczyły kilka parafii. Święto Niepodległości mimo, że nie jest świętem kościelnym, to jednak każde obchody związane były ze Mszą św. i miały charakter modlitewny. W różnych miejscach wydarzeniom towarzyszyły: marsze, biegi, rajdy, składanie wieńców, programy patriotyczne czy poświęcenia. Ale ten dzień to nie tylko wspólna forma świętowania. Jak informuje ks. Rafał Cudziło: – Legion Maryi ma dziś dzień modlitwy i postu za Ojczyznę. Porządkuje też groby i cmentarze żołnierskie.

Główne uroczystości w diecezji odbywały się w Stalowej Woli z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Biskup w kazaniu mówił o potrzebie przyjaznego współdziałania Państwa i Kościoła, które napotykają na podobne trudności w wypełnianiu swojej misji. – Długie lata komunistycznego totalitaryzmu, następnie gwałtowne przemiany systemu politycznego i ekonomicznego, a teraz dokonująca się na naszych oczach rewolucja obyczajowa ukształtowały szczególną mentalność. Jej przejawem jest utylitarystyczne oraz roszczeniowe podchodzenie do Kościoła i Państwa. Mamy trudności z oddawaniem cesarzowi tego co należy do cesarza, a Bogu tego co Boskie. To osłabia wspólnotę świecką i religijną, rodzi niesprawiedliwość. Potrzebujemy odkrycia piękna dobra wspólnego. Mamy uczyć się stale solidarności i miłosierdzia – podkreślał bp K. Nitkiewicz.

Stalowa Wola

Reklama

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w bazylice konkatedralnej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Koncelebrowali ją kapłani z dekanatu oraz kapelan Wojska Polskiego. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz parlamentu. Wiele organizacji i instytucji reprezentowanych było poprzez poczty sztandarowe. Uroczystość uświetniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego. Po Eucharystii wszyscy udali się przed świątynię gdzie przy pamiątkowych tablicach oraz figurze św. Jana Pawła II złożono wieńce. Następnie pochód na czele ze sztandarami, wojskiem, uczniami klas mundurowych i harcerzami ruszył w kierunku pl. Józefa Piłsudskiego. Zwieńczeniem spotkania było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Sandomierz

Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, organizacji społecznych oraz poczty sztandarowe. Obecni byli także rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej, zaś liturgię śpiewem uświetnił chór katedralny. Podczas homilii ks. Dąbek wskazał na wielką wartość, jaką odgrywa niepodległa Ojczyzna w dziele wychowania i kształtowania młodego pokolenia. Podkreślał, że odpowiedzialność za kraj, wzrastanie w nim, dojrzewanie do obowiązków patriotycznych i społecznych jest wciąż aktualne i konieczne. Po Mszy św. wszyscy przeszli do pomnika przy cmentarzu katedralnym, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia oraz Apel Poległych i oddano salwę honorową. Delegacje kombatantów i służb mundurowych, stowarzyszeń oraz różnych organizacji złożyły wieńce. W uroczystościach uczestniczyli żołnierze z miejscowej jednostki wojskowej, przedstawiciele Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, rycerze oraz Sandomierska Orkiestra Dęta.

Ostrowiec Świętokrzyski

W kościele św. Michała Archanioła została odprawiona Msza św. Jak informuje ks. Rafał Kułaga: – Kolegiata wypełniła się wiernymi i pocztami sztandarowymi. Udział wzięły władze państwowe, wojewódzkie, samorządowe oraz przedstawiciele instytucji, urzędów, zakładów pracy i szkół naszego miasta. Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Jan Sarwa. Po Mszy św. odbył się marsz do pomnika Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Po zakończeniu części oficjalnej w hali KSZO odbył się turniej piłkarski – „Piłkarskie Dni Niepodległości”, a wieczorem zakończył się Rajd Gwiaździsty „Orły dla Niepodległej”. Nastąpiło przekazanie Ognia Niepodległości, wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, a pokaz fajerwerków w Parku Miejskim zakończył uroczystości – wylicza Duszpasterz.

Tarnobrzeg

Reklama

Jak informuje Joanna Lewicka: – Obchody rozpoczęto od zawierzenia Ojczyzny, jej przyszłości Bogu. Mszę św. koncelebrowaną przez kapłanów z tarnobrzeskich parafii odprawiono w kościele Ojców Dominikanów. Przed obrazem Matki Bożej Dzikowskiej modlili się przedstawiciele władz, miejskich placówek i instytucji, młodzież szkolna, mieszkańcy i kombatanci. Część oficjalna odbyła się na pl. Bartosza Głowackiego. Wieczorem tarnobrzeżanie tłumnie odwiedzali udostępniony Zamek Dzikowski, by na zakończenie obejrzeć widowisko plenerowe, historyczną inscenizację o niepodległościowych zrywach Polaków, a później nucąc patriotyczne pieśni przy ognisku posilić się wojskową grochówką, mówi przedstawicielka magistratu. Uroczystości w Tarnobrzegu zwieńczył koncert „Dla Niepodległej”, w wykonaniu uczniów i absolwentów LO im. Mikołaja Kopernika, który odbył się 14 listopada w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Koprzywnica

Delegacje władz miejskich oraz instytucji samorządowych złożyły wiązanki pod tablicami upamiętniającymi pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. W ten sposób złożono hołd i wyrażono pamięć o tych, którzy walczyli z okupantem. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Floriana, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Jerzy Burek. W świątyni zebrali się przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz parlamentu. Obecni byli strażacy, Mażoretki koprzywnickie oraz orkiestra dęta. Poszczególne formacje reprezentowane były przez poczty sztandarowe. Zebrani po Mszy św. udali się na plac kościelny, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem partyzantów „Jędrusie” oraz pod obeliskiem poświęconym ofiarom katastrofy samolotu z delegacją na uroczystości smoleńskie, a w sposób szczególny osobami związanymi z parafią. Następnie przemaszerowano pod „Mur straceń” i obok okolicznościowych tablic złożono wiązanki. Uroczystości zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Niedźwicach.

Połaniec

W parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych odbyła się Msza św. Jak zaznacza Aneta Wójcik: – Za wolność i pokój w naszym kraju dziękowali Bogu parafianie, mieszkańcy miasta i gminy Połaniec, strażacy, policjanci, harcerze i przedstawiciele szkół z pocztami sztandarowymi. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Adrian Morgaś. Po Mszy św. wszyscy udali się pod krzyż upamiętniający kosynierów, gdzie odmówili modlitwę poległych w obronie naszej ojczyzny. Następnie poszczególne delegacje składały kwiaty, informuje uczestniczka uroczystości.

Iwaniska

Eucharystii za ojczyznę przewodniczył ks. dziekan Wacław Gieniec, a słowo wygłosił ks. Krzysztof Religa. Po złożeniu wieńców przy pomniku walczących o niepodległość, odbyła się akademia w miejscowym gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego, gdzie młodzież przypomniała o losach naszego kraju w pieśni i poezji wojennej. Ważnym elementem było przekazanie sztandaru kombatantów z Iwanisk dla uczniów gimnazjum. Jak zaznacza Kamil Garstka: – W Iwaniskach pamięć o tych, którzy dla nas walczyli jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Świadczy o tym m. in. przekazanie sztandaru kombatantów dla uczniów miejscowego gimnazjum, by podjęli nad nim opiekę. Również żywe zaangażowanie młodzieży w świętowanie tego dnia, jest czymś co przypomina jak ważnym dla młodego pokolenia jest Święto Niepodległości, by historię czerpali od swych dziadków i pradziadków.

Janów Lubelski

Wierni zebrali się w kościele św. Jana Chrzciciela na Mszy św., której przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Jacek Staszak, a uczestniczyli m.in. parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnego samorządu. W homilii ks. Edward Kozakiewicz z Kurowa przywoływał pamięć o rodakach i bohaterach. Po Mszy św. w orszaku pomaszerowano przed pomnik Józefa Piłsudskiego, aby tam złożyć kwiaty. Zebrani wysłuchali również okolicznościowego przemówienia. Rocznicowe obchody zakończyła Droga Krzyżowa ulicami miasta.

Staszów

Uroczystości rozpoczęły się od Biegu Niepodległości. Po tym nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych oraz władz miasta i gminy do kościoła Świętego Ducha. Czoło pochodu stanowiły konie ze stadnin: Rytwiany i Kurozwęki. Jak informuje ks. Grzegorz Wołoszyn: – Mszy św. przewodniczył ks. Edward Zieliński, a homilię wygłosił ks. proboszcz Szczepan Janas. W homilii odniósł się do rodziny w której wyrastają wszystkie tradycje narodowe i kształtuje się patriotyzm. To od rodziny zależy los naszej Ojczyzny, mówił kaznodzieja. Oprawę muzyczną stanowiła Orkiestra dęta. Po Mszy św. odbył się przemarsz na Rynek pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tu odbyła się część artystyczna w wykonaniu zespołu wokalnego Credo ze Staszowa, uczniów szkoły podstawowej nr 2 oraz przedszkola im św. Jana Pawła II w Staszowie. Zwieńczeniem imprezy był występ zespołu „Bel Canto” – zaznacza Duszpasterz.

Nowa Dęba

Pierwsza część obchodów rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod obeliskiem Eugeniusza Kwiatkowskiego. Następnie została sprawowana Msza św. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji Ojczyzny, a bezpośrednio po niej przemarsz na pl.mjr. Jana Gryczmana, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Druga część obchodów miała miejsce przy Samorządowym Ośrodku Kultury. Krystian Rzemień mówi: – Rozegrano grę terenową prowadzoną przez harcerzy ze Szczepu „Jedynka”, a następnie rozpoczął się drugi Marsz Nordic Walking „Ku Niepodległości” zakończony poczęstunkiem. Wieczorem w naszej sali widowiskowej został wyświetlony film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” poprzedzony wprowadzeniem nowodębianina Tomasza Sudoła pracującego w IPN w Warszawie, informuje Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury.

Gawłuszowice

Uroczystości rozpoczęto Mszą św. Jak mówi ks. Witold Szczur: – Uczestniczyli w niej samorządowcy, strażacy, młodzież szkolna, dorośli i dzieci. Słowo Boże głosił ks. Łukasz Turzyński. Przywołując wydarzenia z przeszłości wskazywał na odpowiedzialność za naszą Ojczyznę. Po Mszy św. poświęcono samochód dla OSP w Krzemienicy. Następnie wszyscy przeszli do miejscowej szkoły na koncert „Nie pytaj o Polskę” w wykonaniu naszej młodzieży. W programie zaprezentowano najnowszą historię naszej Ojczyzny, podkreśla Proboszcz.

Bodzechów

Obchody rozpoczęły się już 9 listopada. Krystian Stolarski podkreśla: – Po patriotycznej akademii przygotowanej przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół wspólnota szkolna wyruszyła na marsz ulicami wsi, składając wieńce i znicze w miejscach pamięci. Natomiast 11 listopada Mszę św. sprawował ks. proboszcz Cezary Zybała. Po niej wraz z przemaszerowano pod obelisk i tablicę upamiętniającą poległych powstańców styczniowych. Tu ks. Krzysztof Tryk poprowadził Apel Poległych i modlitwę za zmarłych. Ostatnim akcentem obchodów był udział w pieszym Rajdzie Gwiaździstym „Orły dla Niepodległej”.

Trześń

Oprócz Mszy św., na miejscowym cmentarzu, został poświęcony przebudowany pomnik dedykowany Obrońcom Ojczyzny. Stanął on na miejscu dawnego cmentarza wojskowego.

Jeżowe

Jak można było wyczytać na portalu Jeżowe24.pl „W kościele została odprawiona Msza św., po której udano się pod pomnik poległych, gdzie odmówiono modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny. Następnie w domu kultury zorganizowano program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej i zespołów działających przy Gminnym Centrum Kultury”. W przeddzień uroczystości uczniowie szkół wsłuchiwali się w słowa pieśni i wierszy patriotycznych. Artyści w obrazowy sposób przedstawili trudną historię Polski, która została skreślona z mapy świata.

Radomyśl nad Sanem

W świątyni oprócz Mszy św. zebrani mogli wysłuchać programu patriotycznego w wykonaniu uczniów gimnazjum. Jak zaznacza ks. Rafał Cudziło: – Po Mszy św. odbył się przemarsz na Rynek. Natomiast w szkole odbył się konkurs historyczny, a w kościele powstała okolicznościowa dekoracja i wystawa – zaznacza Duszpasterz.

Brzeziny Stojeszyńskie

W przeddzień Święta Niepodległości w szkole w Stojeszynie odbyła się akademia, podczas której młodzież deklamowała wiersze, zaśpiewała pieśni patriotyczne oraz zaprezentowała filmiki, mówiące o drodze do niepodległości. Apel został przedstawiony również następnego dnia w kościele w Brzezinach Stojeszyńskich. Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. proboszcz Krzysztof Woźniak. Po niej wszyscy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, by złożyć kwiaty, zapalić znicz i odśpiewać „Barkę”.

* * *

Ogień Niepodległości

XV Sztafeta Ogień Niepodległości zatrzymała się 7 listopada w Ostrowcu Świętokrzyskim w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Ogień przekazano włodarzom miasta oraz delegacjom z gmin ościennych. Przybyłych na Eucharystię przywitał ks. proboszcz Józef Grochala oraz zastępca dowódcy Jednostki Strzeleckiej st. insp. Dariusz Kaszuba. Zebrani modlili się w intencji Ojczyzny oraz bohaterów, którzy wywalczyli nam wolność.

Sztafeta Rowerowa po Ogień Niepodległości, to inicjatywa podjęta przez zgierskich harcerzy w 2000 r. Podczas odbudowy cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie, młodzież dowiedziała się o tym, jak przed wojną ich rówieśnicy biegli do Kostiuchnówki z podkrakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu I Kadrowej. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali wtedy ogień i nieśli go do Krakowa. Harcerze z Hufca ZHP Zgierz postanowili rowerową sztafetą przywozić Ogień Niepodległości do Warszawy na 11 litopada. Do zgierskich harcerzy dołączali wkrótce harcerze, strzelcy i młodzież z innych miast polskich. Od siedmiu lat w sztafecie biorą udział ostrowieccy strzelcy i harcerze.

Ks. Piotr Klocek

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia jest cool

Zainteresowanie historią Polski przeżywa renesans. Także dlatego, że w prezentowaniu przeszłości martyrologia nie odgrywa już, jak dawniej, głównej roli

Nie przez całe ćwierćwiecze III RP historia Polski wydawała nam się fascynująca - zachłyśnięcie się wolnością nie pozostawiało zbyt wiele miejsca przeżywaniu przeszłości. Tym bardziej że rządzący dbali o to, by kojarzyła się z demonizowanymi: lustracją i dekomunizacją. Opamiętanie musiało jednak kiedyś przyjść.

CZYTAJ DALEJ

Mija osiem lat od porwania w Syrii włoskiego jezuity

2021-07-30 17:37

[ TEMATY ]

porwanie

państwo islamskie

jezuita

Vatican News

Mija osiem lat od porwania w Syrii przez tzw. Państwo Islamskie włoskiego jezuity ojca Paolo Dall’Oglio. Z tej okazji w rzymskim schronisku dla nieletnich odbyło się spotkanie z siostrą uprowadzonego Francescą i dziennikarzem Riccardem Cristiano, założycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Przyjaciół ks. Dall’Oglio, wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodzie.

Mimo licznych apeli, także ze Strony Departamentu Stanu USA, który w 2019 r. obiecał nagrodę za informacje o losie zakonnika, do dziś nie wiadomo nawet czy jezuita nadal żyje. Przyjaciele i najbliżsi wciąż mają nadzieję na jego uwolnienie.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję