Reklama

Watykan

„Brama Miłosierdzia” z Polski w Rzymie na otwarciu Roku Świętego Miłosierdzia

Papież Franciszek poprosił, aby ukraińska ikona z Polski „Brama Miłosierdzia” została przewieziona do Watykanu na otwarcie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 50/2015, str. 5

[ TEMATY ]

ikona

Rok Miłosierdzia

Ks. Bogdan Stepan

Ukraińska ikona „Brama Miłosierdzia” z Jarosławia

Ukraińska ikona „Brama Miłosierdzia”
z Jarosławia

Historia cudowna jak sama ikona. O. Raniero Cantalamessa OFMCap, kaznodzieja Domu Papieskiego, kopię ikony otrzymał na zakończenie rekolekcji dla biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich, które głosił na Ukrainie. Gdy Ojciec Święty Franciszek dowiedział się od o. Raniero Cantalamessy o jarosławskiej ikonie słynącej cudami, od razu wyraził życzenie, by oryginalna greckokatolicka „Brama Miłosierdzia” z Polski była obecna w Rzymie na otwarciu Roku Świętego Miłosierdzia. W piątek 4 grudnia br. ok. godz. 15 hierarchowie archidiecezji przemysko-warszawskiej abp Jan Martyniak oraz abp Eugeniusz Popowicz zostali poproszeni, aby oryginał ikony do poniedziałku 7 grudnia do Rzymu mógł być dostarczony. Duchowni Kościoła greckokatolickiego przyjęli tę wiadomość z radością, ale i zaskoczeniem. – Pan Jezus jest „Bramą Miłosierdzia” dla wszystkich. On prowadzi nas do Ojca. Pan Jezus przyszedł przez człowieka, przez Matkę, która otworzyła się na Słowo – tłumaczy abp Martyniak.

W sobotę 5 grudnia, dzięki staraniom dyplomatów z Polski i Watykanu oraz pracowników Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, a także Wojewódzkiego Podkarpackiego Urzędu Konserwatorskiego, udało się załatwić wszystkie formalne pozwolenia na wywóz z Polski cennej ikony z początku XVII wieku. Ikona wyjechała z Przemyśla do Watykanu w niedzielę o godzinie 5 rano.

Dlaczego właśnie ikoną z Polski, z greckokatolickiej świątyni, zainteresował się Ojciec Święty? Otóż ikona ta uznawana jest za cudowną, a świadczy o tym jej historia. Wiemy, że pierwotnie znajdowała się w cerkwi – pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jarosławiu. Ikona powstała najprawdopodobniej przed 1640 r. i niemal od razu zasłynęła łaskami. Źródła historyczne podają, że już w 1772 r. obwieszona była wotami. 17 sierpnia 1747 r. została przeniesiona do nowej miejskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego. Kiedy zawisła w nowej cerkwi, założono Księgę cudów, w której zapisywano przypadki otrzymanych łask. Sława ikony dotarła do Rzymu i kolejni papieże nadawali modlącym się przed nią przywileje odpustów (Klemens XII, Klemens XIV, Pius VI). Ten ostatni wydał bullę papieską, w której uznał ikonę za cudowną i udzielił wiernym odwiedzającym jarosławską cerkiew pełnego odpustu. Starania o koronację cudownej ikony na prawie papieskim rozpoczęto w okresie międzywojennym. Jej gorącym orędownikiem był bł. Jozafat Kocyłowski (przemyski biskup greckokatolicki, uznany przez Ojca Świętego Jana Pawła II za męczennika). II wojna światowa, deportacje ludności ukraińskiej, zdelegalizowanie Kościoła greckokatolickiego w Polsce spowodowały, że inicjatywa upadła. W 1993 r. starania na nowo podjął abp Jan Martyniak. Doprowadził do tego, że papież Jan Paweł II w 1996 r. zdecydował o koronacji obrazu i poświęcił korony. W imieniu papieża Jana Pawła II koronacji dokona 18 sierpnia 1996 r. na Jarosławskim Rynku kard. Achille Silvestrini, ówczesny prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich. Współkonsekratorem był abp Jan Martyniak. Uroczystość zgromadziła kilka tysięcy wiernych, przy licznej obecności biskupów rzymskokatolickich i greckokatolickich.

Dzięki woli Ojca Świętego Franciszka ikona „Brama Miłosierdzia” z Jarosławia mogła zajaśnieć swoim cudownym blaskiem z samego Watykanu w dzień otwarcia Roku Świętego Miłosierdzia.

Ks. Bogdan Stepan jest kanclerzem Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej.

2015-12-09 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Modlitwą pisana” – ikona św. Jana Pawła II napisana przez polskie karmelitanki na Islandii

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

abp Wacław Depo

ikona

kuriaczestochowa.pl

Już niebawem cała Polska będzie świętowała proces kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Dla wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę o życiu, działalności i nauczaniu Papieża Polaka siostry karmelitanki z Islandii przygotowały wyjątkową ikonę św. Jana Pawła II Pielgrzyma Świata. Mówi s. Agnieszka.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję