Reklama

Polska

Weźmy się do Dzieła

Jeśli każdy z nas nabędzie choćby jedną wigilijną świeczkę, to wspólnie możemy pomóc setkom tysięcy dzieci z ubogich rodzin

Kiedy 22 lata temu Caritas pierwszy raz przeprowadziła akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, uczestniczyło w niej zaledwie kilka diecezji. W pokomunistycznej szarzyźnie „Wigilijne Dzieło” było pierwszą tak przeprowadzoną akcją, realizowaną sprawnie i profesjonalnie przez charytatywne ramię Kościoła – Caritas.

Dzięki „Wigilijnemu Dziełu” dzieciaki od 22 lat są dożywiane, otrzymują wsparcie edukacyjne oraz mają zapewniony letni wypoczynek. W każdym roku drobna część ceny świecy – 10 groszy – przeznaczana jest na pomoc dzieciom z zagranicy. W tym roku wsparciem naszej Caritas zostaną objęci mali Syryjczycy.

Znak konkretnej pomocy

Świeca wigilijna stawiana na pustym talerzu oznaczała wszystkich samotnych, opuszczonych, przebywających z dala od domu i bliskich, ale nade wszystko biednych, tych znanych nam z imienia i obcych, potrzebujących wsparcia i chwili ciepłej pamięci o nich. Także tej modlitewnej.

Z roku na rok świec przybywało, akcja nabierała mocy. W 2004 r. Caritas przygotowywała już 4,5 mln świec. Oznaczało to, że projekt został w pełni zaakceptowany przez Polaków, którzy już nie wyobrażają sobie nocy Bożego Narodzenia bez blasku caritasowskiej świecy.

Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, przekonuje od lat, że świeca to „znak bardzo konkretnej pomocy, dzięki której mamy wpływ na losy drugiego człowieka”.

Świeca na salony

Ten wpływ, o którym mówi Ksiądz Dyrektor, przekłada się na konkret pracy 100 tys. wolontariuszy, 180 caritasowskich świetlic socjoterapeutycznych oraz blisko 5 tys. Parafialnych Zespołów Caritas, których wolontariusze najlepiej rozpoznają potrzeby konkretnych rodzin i najskuteczniej potrafią dotrzeć do nich z pomocą. Można bez ryzyka przesady napisać, że w trwającej od 22 lat akcji „Wigilijne Dzieło” udało się nam wszystkim pomóc kilku milionom dzieci. Akcja ma na dodatek szlachetny ekumeniczny wymiar, bo biorą w niej udział także prawosławna organizacja charytatywna Eleos, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Od wielu lat włączają się w „Wigilijne Dzieło” harcerze, którzy dodają mu blasku Betlejemskiego Światła Pokoju, dzięki czemu świeca Caritas rokrocznie dociera m.in. do Prymasa Polski, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP oraz Sejmu i Senatu.

Reklama

W tym roku wigilijna akcja Caritas przebiegać będzie pod hasłem „Głodni miłosierdzia”, co wprost nawiązuje do bulli papieża Franciszka „Misericordiae vultus” na temat praktykowania w życiu codziennym miłosierdzia. Papież w dokumencie tym napisał, że obojętność i cynizm niszczą nasze dusze. A tym, co czyni je szczęśliwymi, jest ciepło braterskiego gestu, przyjaźń i chęć pomocy. Mamy, jako społeczeństwo, sporo do zrobienia, bo – według najnowszego raportu GUS – skrajne ubóstwo dotyka w Polsce ponad 600 tys. dzieci.

Akcja ma wielu znanych i wpływowych przyjaciół. Jeden z nich – abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, napisał: „Płomień świecy przypomina nam ogień zapalony tysiące lat temu w noc narodzenia Pana. Powiedzenie wywodzące się z czasu Ojców Kościoła mówi: «Kto jest blisko Mnie, jest blisko ognia». To jest zwrócenie uwagi na miłosierdzie, które łączy się z faktem narodzin Zbawiciela – kto przyjmuje Chrystusa do swojego serca, jest człowiekiem miłosierdzia”.

Pomagam

Do grona tych, którzy chcą czuć się ludźmi miłosierdzia, należą m.in.: para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, a także rzecznik praw dziecka Marek Michalak oraz aktorzy: Andrzej Grabowski, Dorota Chotecka-Pazura, Marcin Kwaśny, dziennikarka Marcelina Zawadzka i inni.

Finał tegorocznego „Dzieła” będzie miał miejsce 22 grudnia w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym Caritas dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach. Tam równo 22 lata temu zrodziła się idea świecy „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.

* * *

„Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” można wesprzeć, nabywając wigilijną świecę Caritas, wysyłając SMS z hasłem „POMAGAM” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przez wpłatę na konto Caritas, z dopiskiem: „WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM”. Szczegóły na stronie: www.wigilijnedzielocaritas.com .

2015-12-09 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podsumowanie Programu Spiżarnia Caritas 2018

[ TEMATY ]

Caritas

Pomoc Żywnościowa

Jeronimo Martins Biedronka

Aldi

caritaszg.pl

Wartość przekazanych produktów w 2018 r. w sumie wyniosła niespełna 1,2 mln zł.

Wartość przekazanych produktów w 2018 r. w sumie wyniosła niespełna 1,2 mln zł.

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej od 2017 r. uczestniczy w Programie Spiżarnia Caritas, w ramach którego przekazuje pomoc żywnościową swoim podopiecznym. W naszym regionie w programie uczestniczą sklepy Jeronimo Martins Biedronka i Aldi (w sumie 20 sklepów), które przekazują do Caritas pełnowartościową żywność z krótką datą ważności. Wartość przekazanych przez nie produktów w 2018 r. w sumie wyniosła niespełna 1,2 mln zł.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję