Reklama

Niedziela Lubelska

Nadzwyczajni szafarze Komunii św.

W naszej archidiecezji posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w 170 parafiach pełni ok. 400 osób, w zdecydowanej większości mężczyźni, ale też siostry i bracia zakonni. Do grona tych, którzy pomagają kapłanom rozdzielać Komunię św., 5 grudnia dołączyła kolejna grupa osób

Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w archikatedrze lubelskiej bp Józef Wróbel ustanowił 39 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., w tym 5 sióstr zakonnych i jednego brata. Ksiądz Biskup przypomniał, że św. Jan Paweł II w encyklice „Christifidei laici” wskazał na różne formy pracy i posługi w królestwie Bożym; wśród nich jest pokorna służba nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. – Przez ich ręce Chrystus przychodzi do tych, którzy przeżywają swój Adwent, swoje oczekiwanie na spotkanie z Jezusem – mówił bp Wróbel. Pasterz wskazał na liczne zgromadzenia wiernych, podczas których szafarze jako pomocnicy kapłanów będą rozdzielać Komunię św., ale przede wszystkim na chorych pozostających w domach. – Dzięki waszej posłudze spełni się oczekiwanie tych, którzy tylko duchowo mogą łączyć się ze swoją wspólnotą, z Kościołem. Staniecie się pomocni w udzielaniu się Boga. To wielkie wyróżnienie, ale i wielka odpowiedzialność – podkreślał. – Przyjmijcie ten dar z szacunkiem, wdzięcznością i świadomością, że jesteście powołani do wielkiego dzieła w winnicy Pańskiej – mówił bp Wróbel. W odpowiedzi przedstawiciel nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. mówił, że chociaż otrzymanego daru nigdy nie będą godni, dzięki modlitwie Kościoła i pracy nad sobą postarają się nie zawieść pokładanej w nich nadziei.

Zanim nowi szafarze mogli zostać posłani do pracy w parafiach i wspólnotach, najpierw musieli uczestniczyć w kursie, który przygotował ich do podjęcia posługi od strony duchowej, teologicznej i liturgicznej. Jak mówił ks. Maciej Staszak, ceremoniarz archidiecezji lubelskiej odpowiedzialny za nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., były także konkretne ćwiczenia, by umieli znaleźć się w różnych sytuacjach. Każda z osób uprawnionych do rozdzielania Komunii św. została wskazana przez proboszcza. Zgodnie z instrukcją Konferencji Episkopatu Polski, nadzwyczajnymi szafarzami mogą być mężczyźni, którzy cieszą się dobrą opinią i prowadzą życie chrześcijańskie według zasad wiary. Do tego zadania biskupi diecezjalni mogą upoważnić także siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego.

2015-12-16 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służyć Chrystusowi obecnemu w Najświętszej Eucharystii

Niedziela sandomierska 14/2018, str. III

[ TEMATY ]

szafarz

szafarze

Ks. Adam Stachowicz

Nadzwyczajni szafarze Komunii św.

Nadzwyczajni szafarze Komunii św.

Po odbyciu formacji duchowej, teologicznej i praktycznej skoncentrowanej wokół sakramentu Eucharystii w katedrze sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał obrzędu błogosławieństwa i posłania nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Gotowość podjęcia się tej zaszczytnej posługi podjęło się 57 mężczyzn z kilkunastu parafii naszej diecezji. Obrzęd dokonany został podczas Mszy św., której przewodniczył Biskup Ordynariusz, a koncelebrowali kapłani z parafii pochodzenia mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję