Reklama

Aspekty

Paradyż

Konferencja cysterska

26 listopada w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbyło się sympozjum naukowe poświęcone dziedzictwu zakonu cystersów w Europie i Polsce. Paradyskie Kolokwium Cysterskie zorganizowano z okazji zakończenia kolejnego etapu renowacji zabytkowego ołtarza głównego w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Marcina.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 50/2015, str. VIII

[ TEMATY ]

konferencja

Ks. Adrian Put

W Paradyżu odbyło się sympozjum naukowe poświęcone dziedzictwu Zakonu Cystersów

W Paradyżu odbyło się sympozjum naukowe poświęcone dziedzictwu
Zakonu Cystersów

Jako pierwszy wystąpił ks. dr Paweł Łobaczewski, który wprowadził zebranych w tematykę konferencji. Dzieje cystersów oraz ich rolę przybliżył prof. Andrzej Wyrwa, a dr Barbara Stołpiak omówiła działalność żeńskiej gałęzi zgromadzenia – cysterek. Teresa Świercz i Andrzej Wieczorek przybliżyli działania zmierzające do popularyzacji zakonu, a uczyniono to na przykładzie dawnych opactw cysterskich z Bierzwnika i Wągrowca. Konserwatorzy pracujący w paradyskim seminarium zaprezentowali zgromadzonym prace konserwatorskie podjęte nad zwieńczeniem ołtarza. Z bardzo interesującym wykładem wystąpił dr Peter Schabe z Niemiec, który ukazał działania zmierzające do zachowania sakralnej tożsamości kościołów i kaplic wyłączanych w Niemczech z użytku kościelnego.

Należy odnotować, że prace restauratorskie stały się możliwe dzięki zaangażowaniu środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwa Kultury i Mediów Niemieckiej Republiki Federalnej Niemiec, za pośrednictwem Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury w Goerlitz, Urzedu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

2015-12-17 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawa człowieka wyrastają z chrześcijaństwa

Niedziela warszawska 1/2019, str. IV

[ TEMATY ]

konferencja

Łukasz Krzysztofka

Źródłem ludzkiej godności z punktu widzenia teologii jest fakt bycia stworzonym na obraz i podobieństwo Boga – mówił dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris

Źródłem ludzkiej godności z punktu widzenia teologii jest fakt bycia stworzonym na obraz i podobieństwo Boga – mówił dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris

Godność człowieka wypływa z kręgu kultury judeo-chrześcijańskiej i powinna stanowić źródło praw człowieka, zbudowanych na fundamencie wiary chrześcijańskiej – podkreślali uczestnicy konferencji pod patronatem „Niedzieli” z okazji 70. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

W sympozjum uczestniczyli naukowcy i publicyści z różnych krajów, którzy przypomnieli, że ludzka godność jest prawdziwym źródłem praw człowieka. – Obecny system odszedł daleko od źródła praw człowieka, którym jest niezbywalna i nienaruszalna godność osoby ludzkiej – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris i współorganizator konferncji.

CZYTAJ DALEJ

Studenci pytają o Kościół i państwo

2023-01-26 09:33

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Uniwersytet Zielonogórski

Koło Akademickie KSM przy UZ

ks. Tadeusz Stanisławski

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Tadeusz Stanisławski był gościem kolejnego spotkania Pogadaj z Czarnym

Ks. Tadeusz Stanisławski był gościem kolejnego spotkania Pogadaj z Czarnym

Kościół a państwo – taki był temat kolejnego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym.

Gościem Koła Akademickiego KSM był ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski, dziekan wydziału prawa i administracji UZ.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję