Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Nowa polityka historyczna

Niedziela Ogólnopolska 2/2016, str. 3

[ TEMATY ]

spotkanie

www.prezydent.pl/pl.wikipedia.org

Znane łacińskie powiedzenie „Historia est magistra vitae” – historia jest nauczycielką życia – weszło w nasze życie codzienne. Dlatego z ciekawością przysłuchiwaliśmy się wypowiedziom znakomitych prelegentów, osób ze świata nauki, polityki i kultury, którzy przybyli na spotkanie zorganizowane przez Fundację Białego Kruka 16 grudnia 2015 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spotkanie prowadził prof. Andrzej Nowak. Było to wielkie zamyślenie polskich patriotów nad tym, co Polskę stanowi, także nad pamięcią i tożsamością w ujęciu św. Jana Pawła II.

Owo zamyślenie dotykało głębi dziejów naszej Ojczyzny, poczynając od chrztu Mieszka I, który spowodował nasze wejście do rodziny narodów chrześcijańskich w Europie, i wszystkiego, co dla naszej narodowości uczyniła dynastia Piastów. Koncentrowano się na filozofii naszych dziejów, wyrażającej się na różnych odcinkach życia narodowego i politycznego.

W wypowiedzi prof. A. Nowaka szczególnie ważna była uwaga, że analizując dzieje Polski, nie zawsze musimy zachowywać relację: mistrz – uczeń, jak uważają przedstawiciele Europy Zachodniej – oczywiście uznając się za tych pierwszych. Polacy wnieśli bowiem ważny wkład w dzieje kultury europejskiej i niejednokrotnie Europa może uczyć się od nas, jak z klasą i poszanowaniem wolności i godności innych narodów zachować swoją tożsamość.

Reklama

W latach 90. ub. wieku panowały w Polsce trendy propagujące poczucie winy za dzieje Ojczyzny, których jakoby powinniśmy się wstydzić. Zatarto tym sposobem pamięć o wielu pięknych postaciach Polaków, mężów nauki i kultury.

Musimy zatem podjąć troskę o nową politykę edukacyjną, postarać się, by młodzi Polacy zdobywali jak najszerszą wiedzę o naszej historii. Trzeba odnowić podstawy programowe, które budowałyby świadomość historyczną, bo została ona, niestety, mocno ograniczona przez niedostateczne i złe programy lekcji historii w szkole. Przedstawiciele obecnego rządu zobowiązali się do prowadzenia dobrej polityki historycznej, do tego, by historia była bardziej obecna w nowych założeniach edukacyjnych.

Sympozjum zorganizowane przez prezesa Białego Kruka Leszka Sosnowskiego z pewnością przekroczyło ramy promocji samego wydawnictwa, które niewątpliwie zasługuje na uwagę i wsławiło się wieloma wspaniałymi pozycjami. Spotkanie stanowiło promocję wartości ważnych dla każdego narodu, wartości, które zapewne będą wiodące w działaniach nowego rządu.

2016-01-05 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: Fundamentem duchowej przemiany świata jest miłość

[ TEMATY ]

młodzi

spotkanie

episkopat.pl

Fundamentem duchowej przemiany świata jest miłość – mówił abp Stanisław Budzik podczas Mszy świętej w Garbowie, sprawowanej w ostatnim dniu Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej.

W homilii wygłoszonej do zgromadzonych metropolita lubelski nawiązywał do Ewangelii, w której Jezus pyta uczniów za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego, a święty Piotr wyznaje swoją wiarę. Arcybiskup ukazał pierwszego papieża jako wzór zaufania, pełnego zawierzenia, ignorowania ludzkich wątpliwości oraz otwartości na działanie Ducha Świętego. - Święty Piotr dał wiarę słowom Jezusa i sam stał się fundamentem tej wiary – mówił hierarcha, nawiązując do tegorocznego hasła spotkań „Dasz wiarę?”.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję