Reklama

Niedziela Częstochowska

Zawiercie – otwarcie Drzwi Miłosierdzia

Przedsionek Nieba

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża Chrystusowego w Zawierciu-Blanowicach zostało wybrane przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo jako jeden z kościołów stacyjnych Roku Świętego Miłosierdzia.
13 grudnia 2015 r. została tu otwarta Brama Miłosierdzia

Niedziela częstochowska 2/2016, str. 5

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Ks. Marek Bator otworzył Bramę Miłosierdzia w Zawierciu-Blanowicach

Ks. Marek Bator otworzył Bramę Miłosierdzia w Zawierciu-Blanowicach

Proboszcz parafii ks. Tadeusz Wójcik wraz z wiernymi powitali dostojnego celebransa i kaznodzieję ks. Marka Batora, dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Marek przybył tutaj jako wysłannik i delegat Pasterza Kościoła częstochowskiego, by otworzyć święte drzwi – Bramę Miłosierdzia na Rok Święty Miłosierdzia. Warto zaznaczyć, że ks. Marek Bator został nazwany przez witających „księdzem od miłosierdzia”, „kapłanem od krzyża”, bo tak bardzo blisko „zbratał się” z tymi dwoma źródłami miłosierdzia – przed wielu laty podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, a przed kilku laty w peregrynacji świętego krzyża Chrystusowego w naszej archidiecezji.

Reklama

– Jest to dla nas historyczna data, a teraz wielkie wyróżnienie, że możemy żyć, być, pracować i modlić się w tym miejscu o Miłosierdzie Boże dla nas i całego świata – powiedziała na powitanie przedstawicielka parafii p. Ewa. A ks. Tadeusz, proboszcz blanowickiej wspólnoty, poprosił: – Otwórz podwoje naszej świętej bramy – drzwi do kościoła, tu u nas w Blanowicach. Razem z Tobą udamy się w procesji do Bramy Miłosierdzia. Pobłogosław ją i klucze do jej świątyni, a także klucze do naszych domów i mieszkań przyniesione przez wiernych, byśmy zawsze szli z Chrystusem Miłosiernym i dla Niego żyli.

Msza św. koncelebrowana – z udziałem rekolekcjonisty ks. Jerzego Cisonia, saletyna, i kapłanów z dekanatów zawierciańskich ubogacona piękną oprawą liturgicznej służby ołtarza oraz organisty z zespołem muzycznym – została uwieńczona wspaniałym przesłaniem i świadectwem o Miłosierdziu Bożym w homilii ks. Marka oraz ucałowaniem relikwii świętego drzewa krzyża. – Oto brama Ojca – otwarta, oto podwoje Syna – podniesione, oto drzwi Ducha – pobłogosławione i uświęcone. Na przejście gotowe! A przez wyznanie wiary: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego i papieskie „Ojcze nasz”, Ty, Miłosierny Boże w Trójcy – łaskę nam dasz! – wołał w podziękowaniu Ksiądz Proboszcz i Kustosz sanktuarium.

Tak oto z Opatrzności Bożej i postanowień Kościoła blanowicka parafia stała się szczególnym miejscem, jakby „przedsionkiem Nieba” i „rękojmią wszelkich łask i odpustów”, spływających od Miłosiernego Boga dla dokonywania przez wiernych uczynków miłosiernych.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bulla zapowiadająca Rok Miłosierdzia

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

MARGITA KOTAS

W sobotnie popołudnie 11 kwietnia podczas uroczystości w bazylice św. Piotra w Watykanie papież Franciszek przekaże przedstawicielom Kościoła na wszystkich kontynentach egzemplarze bulli „Misericordiae vultus”, zapowiadającej Rok Miłosierdzia. Otrzymają ją czterej archiprezbiterzy rzymskich bazylik papieskich, prefekci trzech kongregacji watykańskich oraz pochodzący z różnych stron świata biskupi kurialni jako przedstawiciele swych kontynentów i katolickich Kościołów wschodnich.

Ceremonia wręczenia dokumentu papieskiego odbędzie się w sobotę, poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia Bożego, obchodzoną – na mocy decyzji św. Jana Pawła II z 2000 r. – w drugą Niedzielę Wielkanocną. Nastąpi to w bazylice watykańskiej podczas Pierwszych Nieszporów Niedzieli Miłosierdzia Bożego, w czasie których przed Drzwiami Świętymi tej świątyni zostaną odczytane fragmenty bulli papieskiej, a cała uroczystość zakończy się udzieleniem przez Ojca Świętego specjalnego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję