Reklama

Niedziela Przemyska

Błogosławi nam z domu Ojca

W bocznym ołtarzu kościoła św. Wawrzyńca w Radymnie umieszczono relikwie Świętego Papieża Polaka. W Roku Miłosierdzia to wielki dar i zadanie dla wspólnoty parafialnej

Niedziela przemyska 2/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

relikwie

Ks. Tomasz Ruchała

Mszy św. przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki

Mszy św. przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki

Parafia św. Wawrzyńca w Radymnie zaprasza do modlitewnego adorowania relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystego wprowadzenia relikwii Świętego Papieża dokonał abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, podczas Mszy św. 7 grudnia ub.r. W każdy piątek Msza św. w Godzinie Miłosierdzia będzie także modlitwą za przyczyną św. Jana Pawła II – wielkiego apostoła miłosierdzia obecnego w tajemnicy świętych obcowania.

Na progu Roku Miłosierdzia

Proboszcz parafii ks. Grzegorz Kowalczyk zadbał, by wspólnota parafialna głęboko przeżyła to historyczne wydarzenie. Odbyły się rekolekcje głoszone przez ks. Janusza Zajdla o szczególnym wymiarze Bożego Miłosierdzia, którego apostołami stali się św. Faustyna i św. Jan Paweł II. To niezwykłe wydarzenie dane nam było przeżywać u progu rozpoczynającego się w Kościele Roku Miłosierdzia, który został ogłoszony przez papieża Franciszka. Dla duszpasterzy i parafian stało się zobowiązaniem do naśladowania wielkiego rodaka i rozwijania jego kultu w parafii.

Apostoł Bożego Miłosierdzia

Reklama

Każdy, kto pragnie zrozumieć tajemnicę Bożego Miłosierdzia, powinien zatrzymać się i zagłębić pontyfikat Ojca Świętego. Jan Paweł II realizował wezwanie Chrystusa do otwarcia się na potrzeby bliźniego, by podążając za nim, stać się sługą Bożego Miłosierdzia. Mówił: „Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny i wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei”. W bogactwie papieskich refleksji o Bożym Miłosierdziu słychać nawoływanie do czynienia dobra drugim, dzielenia się z bliźnimi, przebaczania. Świadczyć miłosierdzie trzeba czynem, słowem, modlitwą. Udzielana pomoc zawsze jest świadectwem braterskiej wspólnoty.

Jezu, ufam Tobie

Życie św. Jana Pawła to nieustanne pogłębianie tajemnicy miłosierdzia – doskonałości nieskończonego Boga. Kult Bożego Miłosierdzia wyrósł na gruncie przesłania przekazanego przez Chrystusa skromnej zakonnicy Matki Bożej Miłosierdzia – Faustyny Kowalskiej, a na krańce ziemi poniósł go właśnie Jan Paweł II. W homilii wygłoszonej na kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 r., powiedział: „Światło Bożego Miłosierdzia, które Bóg zechciał niejako powierzyć światu na nowo poprzez charyzmat Siostry Faustyny, będzie rozjaśniało ludzkie drogi w trzecim tysiącleciu”. O potędze prostego, ale jakże wymownego zawierzenia – Jezu, ufam Tobie, świadczy fakt, że najwięcej pielgrzymów podąża właśnie do sanktuarium Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Bóg bogaty w miłosierdzie

Tak Jan Paweł II zatytułował swą drugą encyklikę, pod takim hasłem odbyła się jego ostania pielgrzymka do Ojczyzny. W 2002 r. na krakowskich błoniach pielgrzymi słuchali o potrzebie doświadczania miłosierdzia i okazywania miłosierdzia, o potrzebie wyobraźni miłosierdzia. Ojciec Święty nie tylko mówił o miłosierdziu, ale nieustannie przekuwał słowa w czyn. Stawał w obronie życia ludzkiego, umacniał rodziny, utożsamiał się z chorymi, samotnymi, dbał o drogowskazy dla młodych, nie szczędził czasu na bezpośrednie spotkania z innymi ani modlitwę – wołanie o miłosierdzie. Najbardziej wymownym dowodem bycia sługą Miłosierdzia Bożego stało się przebaczenie Ali Agcy.

Idziemy ze św. Janem Pawłem II

Reklama

Metropolita Lwowski w słowie duszpasterskim skierowanym do zebranych na uroczystości wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II w radymniańskiej świątyni dał świadectwo wielkości Ojca Świętego. Opowiadał, że promieniował dobrocią na co dzień i tym oddziaływał na innych. Każdy, kto przebywał w jego bliskości, odczuwał bezpieczeństwo i pokój. Podkreślał, że możliwe jest: „bycie dobrym i pięknym”, możliwe jest „kroczenie do świętości”. Osobisty sekretarz Ojca Świętego malował słowami portret człowieka niezwykle rozmodlonego, skupionego na konkretnym człowieku, który potrafił dla każdego znaleźć czas, dbającego, by nikomu nie uchybić.

Dziękczynienie

We Mszy św. uczestniczyli licznie parafianie, wśród których pamięć o Papieżu Polaku jest niezwykle żywa. W liturgię zaangażowały się działające grypy parafialne oraz chór „Cantilena” pod dyrekcją Doroty Guni. W modlitwie wiernych powierzono szczególnej opiece obecnego z nami Arcybiskupa Mieczysława, kapłanów, misjonarzy, siostry zakonne, katechetów, aby strzegli depozytu wiary, oraz radymniańską wspólnotę parafialną, aby nigdy nie zabrakło w niej głosicieli Słowa Bożego oddanych Bogu i ludziom na wzór św. Jana Pawła II. Pamiętano o rodzicach, aby chętnie powracali do myśli Ojca Świętego i w ich duchu kształtowali życie rodzinne, a dzieci, tak ważne w pontyfikacie św. Jana Pawła II, by mogły wzrastać w zdrowym i pogodnym środowisku.

Testament wiary

Na Ołtarzu Pańskim złożono pieniądze zebrane w niedzielnym Koncercie Wdzięczności za dar życia śp. Jakuba Kryczyńskiego, solisty zespołu „Twoje Niebo”, poprzedzonym Mszą św. Trafiły one do rodzin potrzebujących naszej pomocy, zgodnie z decyzją rodziców śp. Jakuba. Ponadto trzy ornaty zakupione przez anonimowych ofiarodawców z naszej parafii, obraz przedstawiający postać św. Jana Pawła II od anonimowego artysty malarza, dary zbierane w parafii oraz Szkole Podstawowej w Radymnie dla dzieci w Kamerunie.

Proboszcz parafii ks. Grzegorz Kowalczyk nie krył wzruszenia, dziękując Metropolicie lwowskiemu za wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do parafii św. Wawrzyńca. Podkreślał wyjątkowość wydarzenia dla radymniańskiej wspólnoty parafialnej. Stwierdził, iż ziściło się jego marzenie.

Szczególnym momentem dla wszystkich uczestników liturgii było uczczenie relikwii przez ich ucałowanie. Dzięki staraniom Księdza Proboszcza, wierni dołączyli do grona wspólnot, które cieszą się obecnością relikwii św. Jana Pawła II, za co parafialnie są mu niezmiernie wdzięczni.

„Trzeba być pokornym, ażeby przyjmować Boże pouczenia i przykazania, trzeba być pokornym, ażeby łaska Boża mogła w nas działać, przeobrażać nasze życie i przynosić owoc dobra”. Dziękujmy Bogu za Jego wielkie dzieło w osobie Ojca Świętego, który zachęcał nas do świętości. Realizujmy jego swoisty testament wiary, ciesząc się, że błogosławi nam z Okna Domu Ojca.

* * *

Parafia Radymno pw. św. Wawrzyńca, ul. Chopina 1, 37-550 Radymno

Msze św.
niedziele: 7.00, 9.00, 11.00, 17.00
dni powszednie: 6.30, 17.00
W każdy piątek Msza św. w Godzinie Miłosierdzia i modlitwa za przyczyną św. Jana Pawła II

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży otrzymało relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Delegacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w warszawskiej Kurii Metropolitarnej odebrała relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystość poprzedziła Msza św. i modlitwa przy grobie tego męczennika

Po porannej Mszy Św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, delegacja KSM wraz Asystent Generalnym KSM ks. Andrzejem Lubowickim, złożyła kwiaty na grobie tego błogosławionego kapłana. Następnie udała się do Kurii Metropolitarnej Warszawskiej, gdzie z rąk o. Gabriela Bartoszewskiego OFM Cap, promotora sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym księdza Jerzego Popiełuszki, odebrała relikwie męczennika. Przekazano je w przededniu 10. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, która przypada 6 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz na wakacjach

Niedziela małopolska 34/2010

[ TEMATY ]

ksiądz

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Każdemu należy się wypoczynek - także kapłanom. W wielu naszych parafiach słyszymy w wakacje, by nie zapominać o Bogu. To hasło dotyczy przede wszystkim obecności na Mszach św., ale także pewnego moralnego poluzowania, które można zaobserwować na rozmaitych turnusach wczasowych, kolonijnych, czy sanatoryjnych. Wszystkie te sprawy nie dotyczą jedynie świeckich, ale także kapłanów, którzy poza tym, że naznaczeni wyjątkowym sakramentem - są takimi samymi ludźmi jak świeccy...

CZYTAJ DALEJ

Uszczęśliwieni duchem wiary

2021-07-24 10:58

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Grupa wiernych z Jordanowa Śląskiego i okolic udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Kalisza.

W czasie tej autokarowej pielgrzymki nie zabrakło akcentów modlitewnych, które miały na celu pobudzać ducha wiary i wspólnotowości;

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję