Reklama

Głos z Torunia

Symbole ŚDM w diecezji toruńskiej

Podarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II symbole Światowych Dni Młodzieży krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani wędrują po całym świecie, odbywając nieprzerwaną pielgrzymkę przez kontynenty. Odwiedziły już setki krajów, zbierały na modlitwie ludzi różnych narodowości w świątyniach, szkołach, szpitalach, a teraz przybyły do diecezji toruńskiej

W niedzielę 27 grudnia ub.r. na 2 tygodnie przybyły do diecezji toruńskiej symbole Światowych Dni Młodzieży. Uroczyste przyjęcie miało miejsce w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. – Rozpoczynamy właśnie wspólne, diecezjalne rekolekcje. Nieoficjalnie można powiedzieć, że wraz z przybyciem symboli, Światowe Dni Młodzieży już się dla nas rozpoczęły – mówił na zakończenie czuwania dla młodzieży ks. Łukasz Skarżyński, który odebrał symbole od diecezji pelplińskiej i przywiózł je samochodem kaplicą do Torunia na uroczystą inaugurację.

Krzyż ŚDM

Krzyż Roku Świętego, zwany też krzyżem młodych i krzyżem Światowych Dni Młodzieży, wędruje nieprzerwanie od 1984 r. Przekazany młodym 22 kwietnia 1984 r. na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia stał się „żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata”. To wokół niego narodziła się i rozwinęła inicjatywa Światowych Dni Młodzieży. W Orędziu na 15. Światowy Dzień Młodzieży (Rzym 2000) św. Jan Paweł II przypomniał o związku krzyża Roku Świętego ze Światowymi Dniami Młodzieży, stwierdzając, że „są one swoistymi «przystankami» na waszym szlaku młodych chrześcijan oraz nieustannym i naglącym wezwaniem, by budować życie na skale, którą jest Chrystus”.

Ikona Matki Bożej

Reklama

Wraz z krzyżem od 2003 r. pielgrzymuje kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Obraz ten, nazywany także wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej, należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi. Przydomek „Salus Populi Romani” – Wybawicielki Ludu Rzymskiego – sięga wydarzeń z końca VI wieku. To właśnie przed tym obrazem w 1991 r. św. Jan Paweł II zawierzył Matce Bożej Kościół.

Przekazanie młodym

Po ostatnich dniach młodzieży w Rio de Janeiro młodzież brazylijska przywiozła krzyż i ikonę do Rzymu, gdzie w Niedzielę Palmową 2014 r. papież Franciszek przekazał je polskiej młodzieży. Od tego czasu symbole pielgrzymują po Polsce. Ich pielgrzymka trwać będzie do Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 r. Symbole będą następnie towarzyszyć podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

W diecezji toruńskiej

W Godzinie Miłosierdzia bp Andrzej Suski rozpoczął peregrynację symboli ŚDM w diecezji toruńskiej. Krzyż został wniesiony do sanktuarium Miłosierdzia Bożego przez członków Związku Strzeleckiego RP. Ikonę do świątyni wnieśli przedstawiciele służby liturgicznej. Ksiądz Biskup intonował aklamację „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, a licznie zgromadzeni wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. W procesji przed symbolami powiewały flagi wielu państw niesione przez młodzież ze wspólnot Emmanuel oraz Pustynia Serca. – To dla naszego sanktuarium historyczna, niepowtarzalna chwila – mówił tuż przed wprowadzeniem symboli kustosz sanktuarium ks. prał. Stanisław Majewski. W czasie procesji czytano 3 fragmenty Ewangelii o krzyżu.

Reklama

W homilii bp Suski podkreślił, że krzyż i ikona Matki Bożej, symbole Światowych Dni Młodzieży, przypominają o miłości Boga do człowieka. Każdy człowiek chce być kochany – kochany pomimo słabości i grzechów. – Czy jest taka miłość, która nie zdradzi, nie porzuci, nie sprzeda; miłość, na którą można zawsze liczyć? – pytał. – Jest taka miłość! Tak kocha nas Bóg! Nawiązując do przypowieści o synu marnotrawnym, przedstawił przymioty Bożej miłości miłosiernej, przebaczającej każdy grzech. Biskup Andrzej zauważył również, że miłosierdzie jest dane, ale i zadane. – Jeśli chcesz dostąpić miłosierdzia Boga, przebaczenia, przygarnięcia i przytulenia, musisz przygarniać i przytulać innych – mówił bp Suski. Nie jest to łatwe, ale Boża miłość stawia wysokie poprzeczki. Zwracając się do młodzieży, podkreślił, że Jezusowi podoba się młody człowiek wiedzący, co w życiu jest najważniejsze. Biskup Andrzej zachęcił młodych do wierności Bożym przykazaniom i poszukiwania tego, co najcenniejsze. – Żyjcie w zgodzie z sumieniem, które jest kompasem na drodze do nieba – mówił.

Ludzie krzyża

– To dla krzyża i przez krzyż co 3 minuty na całym świecie umiera jeden chrześcijanin. Za wiarę w Jezusa umiera rocznie 170 tys. chrześcijan – mówił podczas wieczornego czuwania przy symbolach ŚDM ks. Karol Rafalski, wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny. – „Ludzie krzyża” to tytuł, który nawiązuje do wzruszającego listu napisanego przez chrześcijan do swoich prześladowców. Chcemy objąć modlitwą tych, którzy pewnie nie mieli ani spokojnych świąt, ani nie przyjadą na ŚDM do Krakowa. To współcześni męczennicy – wyjaśniał. Pomarańczowy wystrój kościoła i symboliczne pomarańczowe wstążki, które każdy uczestnik otrzymał przy wejściu do świątyni, były znakiem jedności z prześladowanymi chrześcijanami. Dzięki filmom i prezentacji można było połączyć się z tymi, którzy cierpią ze względu na przynależność do Kościoła. Przygotowany przez młodzież teatr cieni opowiadał o przebaczeniu prześladowcom. Przebaczeniu mimo wszystko.

Stojący wśród wiernych kilkumetrowy krzyż przypominał o Bożym miłosierdziu i przebaczeniu, jakie otrzymał dzięki Chrystusowi każdy człowiek. Od ponad 20 lat krzyż jest niesiony przez młodych na świecie, głosi miłosierną miłość Boga, wychodzącego na spotkanie każdemu stworzeniu, aby przywrócić mu godność utraconą na skutek grzechu. Zgromadzeni na czuwaniu podchodzili do krzyża, aby w symbolicznym geście wyciągniętej dłoni oddać Bogu swój krzyż codzienny. W ten sposób doświadczyli, że miłosierdzie jest na wyciągnięcie ręki.

W następnych numerach fotorelacje z kolejnych dni peregrynacji

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży

Niedziela szczecińsko-kamieńska 5/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Monika Rybczyńska

W Niedzielę Palmową na pl. Świętego Piotra w Rzymie

W Niedzielę Palmową na pl. Świętego Piotra w Rzymie

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa szczególne znaki podarowane przez Jana Pawła II: Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani

Znaki te nie tylko są z młodymi podczas Światowych Dni Młodzieży, ale wędrują non stop po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej znaki ŚDM będziemy gościć w dniach 6-20 lutego 2016 r. Symbole Światowych Dni Młodzieży mają rozmiary: Krzyż – 3,80 m wysokości i 1,75 m szerokości, a Ikona Matki Bożej ma 1,18 m wysokości i 0,79 m szerokości.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już jutro XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję