Reklama

Aspekty

20 lat w „Niedzieli”

„Aspektom” jako diecezjalnej wkładce do „Niedzieli” w 2016 r. stuknie 20 lat. Sam tytuł jest znacznie starszy – pierwszy numer „Aspektów” ukazał się przecież już ponad 30 lat temu

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2016, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

Katarzyna Jaskólska

W 2010 r. w Gorzowie odbyło się spotkanie z okazji 25-lecia istnienia „Aspektów”

W 2010 r. w Gorzowie odbyło się spotkanie z okazji 25-lecia istnienia „Aspektów”

Bez komputerów, drukarek i Internetu, jedynie z zapałem i powielaczem – takie były początki. „Aspekty” swój debiut miały jako pismo Duszpasterstwa Akademickiego w Gorzowie. Jego pierwszym opiekunem był śp. ks. Witold Andrzejewski. To wokół niego gromadzili się młodzi ludzie chętni do takiej pracy i – co tu dużo mówić – wystarczająco odważni, bo choć „Aspekty” były rozprowadzane jawnie, to jednak za samo bycie w redakcji groziły szykany (stąd pseudonimy, którymi podpisywali się autorzy tekstów).

Robione przez studentów, „Aspekty” nigdy nie były kierowane wyłącznie do ludzi młodych. Wachlarz poruszanych na łamach problemów był naprawdę szeroki. Teksty nie tylko naświetlały konkretną sytuację, ale też prowokowały do myślenia i polemiki. Z opiniami młodych redaktorów dyskutowali nie tylko czytelnicy, ale i dziennikarze z lokalnej prasy, co jest dowodem na żywe zainteresowanie czasopismem.

Krok za krokiem studenckie pismo przekształciło się w kontynuację „Tygodnika Katolickiego” (ukazywał się w diecezji gorzowskiej w latach 1946-53). Zdarzyło się nawet, że jeden numer czasopisma wyszedł właśnie z tytułem „Tygodnik Katolicki”, jednak „Aspekty” miały już wtedy tak silną pozycję na rynku, że… musiały zostać „Aspektami”.

Reklama

W 1993 r. różnice w poglądach były już na tyle silne, że część redakcji odeszła, a pozostali zaczęli szukać dla pisma nowej formuły. W 1996 r. „Aspekty” weszły do ogólnopolskiej „Niedzieli” jako cotygodniowy dodatek diecezjalny. Ta zmiana sprawiła, że czasopismo musiało bardziej skupić się na śledzeniu bieżących wydarzeń oraz pokazywaniu życia społecznego, kulturalnego i religijnego regionu niż na tekstach komentujących otaczającą rzeczywistość – tym zajmują się już tylko felietoniści. Redakcja od lat składa się z trzech osób zatrudnionych na stałe oraz z grona współpracowników rozsianych po całej diecezji.

Od samego początku „Aspekty” miały za opiekunów kapłanów. Oprócz wspomnianego już ks. Witolda Andrzejewskiego w redakcji pisma zasiadali: ks. Jan Pawlak, ks. Eugeniusz Jankiewicz, ks. Andrzej Draguła, ks. Dariusz Gronowski oraz ks. Adrian Put.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maleo Reggae Rockers i 2Tm2,3 – 20-lecie

[ TEMATY ]

muzyka

jubileusz

Maleo Reggae Rockers

Klub Stodoła ma przyjemność zaprosić na specjalny koncert z okazji 20-lecia MALEO REGGAE ROCKERS i 2Tm2,3 z największymi przebojami zespołów! Przez ostatnie dwie dekady zespół Maleo Reggae Rockers wydał 15 płyt, gościł na największych festiwalach w Polsce i na świecie. Już niebawem światło dzienne ujrzy nowa płyta formacji, z której premierowy materiał fani usłyszą właśnie w Stodole! Tego wieczoru nie zabraknie także muzyki rockowej z przesłaniem chrześcijańskim w wykonaniu 2Tm2,3.

Liderem formacji Maleo Reggae Rockers jest Dariusz Malejonek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych polskich muzyków, niezwykle barwna i pozytywna postać polskiej kultury, a także działacz społeczny, wolontariusz i ambasador licznych akcji niosących pomoc potrzebującym. Przez ponad 30 lat koncertował i współpracował z licznymi artystami. Członek legendarnych zespołów Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm 2,3, Arka Noego. Urodzony buntownik o niepodrabialnej charyzmie i zawsze na przekór systemowi. Od dziecka szukał wolności i znajdował ją w muzyce poprzez różnogatunkowe brzmienia. Wielokrotnie doceniany za zasługi na rzecz rozwoju kultury i pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

CZYTAJ DALEJ

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

[ TEMATY ]

objawienia

Godzina łaski

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia wiąże się też z nabożeństwem „Godziny łaski”, które odbywa się w godz. 12-13.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję