Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Podziękowanie za dar powołania

W grudniu 1986 r. osiemnastu diakonów przyjęło z rąk bp. Kazimierza Majdańskiego święcenia kapłańskie (16 w katedrze pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, a 2 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie). I choć z woli Boga i biskupa skierowani zostali do pracy duszpasterskiej w różnych miejscach, to każdego roku 14 grudnia o godz. 12 stają przed ołtarzem, by razem dziękować Bogu za dar powołania.

Reklama

W tym roku gospodarzem rocznicowej Eucharystii był proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Goleniowie ks. kan. Wacław Nowak. Razem z nim przy ołtarzu stanęli: ks. Bernard Boguszewski, który dziękczynnej Mszy św. przewodniczył, oraz ks. Jacek Fabiszak, ks. Dariusz Knapik, ks. Andrzej Krzystek, ks. Benon Latus, ks. Krzysztof Maj, ks. Ireneusz Sokalski, ks. Ignacy Stawarz, ks. Grzegorz Wejman, ks. Karol Wilczyński i ks. Karol Wójciak.

Homilię skierowaną do kapłanów, obchodzących wspólnie 29. rocznicę święceń kapłańskich, wygłosił ks. Andrzej Uruski, salwatorianin z Trzebnicy, który prowadził w goleniowskiej parafii rekolekcje adwentowe. Nawiązując do tego, że 14 grudnia jest w Kościele wspomnieniem św. Jana od Krzyża, powiedział: „Taki był widać zamysł Boży i zamysł ludzki, aby ten dzień był dla was dniem szczególnym. Dobrze, że co roku spotykacie się, aby w ten sposób podziękować Bogu i ludziom za dar powołania, za tę wielką tajemnicę kapłaństwa – wybrania, ale i posłania, by głosić Ewangelię. Samo kapłaństwo bez posługi byłoby frazesem (...) Nauczać i prowadzić – to rola, jaką wyznaczył wam Jezus Chrystus, a być kapłanem to przede wszystkim być z ludźmi, bo to dla ludzi zostaliśmy wybrani”. Homilię o. Andrzej zakończył życzeniami: „Oby wasza posługa kapłańska przynosiła dobre owoce i by na waszej drodze było jak najwięcej owieczek, które jak dobry pasterz pobłogosławicie i poprowadzicie. Byście zawsze patrzyli bardziej sercem niż rozumem, bo sercem człowiek zawsze rozpozna i zrozumie drugiego człowieka (...). Przede wszystkim życzę wam, aby Matka Kapłanów, Matka Boża, w Roku Miłosierdzia otuliła was swoim płaszczem, aby pozwoliła wam cieszyć się tym, że możecie służyć ludziom i Chrystusowi i dla Niego dźwigać krzyż, jakim jest kapłaństwo”.

Na zakończenie Eucharystii podziękowania i życzenia kapłanom z okazji ich święta na ręce księdza proboszcza Wacława Nowaka złożyli ministranci oraz parafianie, dla których rocznicowa Eucharystia była bardzo ważnym wydarzeniem.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatrzymaj się!

U progu wakacji wielu z nas ma plany i szlaki do przebycia. Gdzie i co warto zobaczyć? Przed czym się zatrzymać? Dokąd i jak długo jeszcze szlaki nas powiodą?

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję