Reklama

Z Polski

WSKSiM

Oblicza manipulacji

Z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy – św. Franciszka Salezego w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyło się sympozjum naukowe pt. „Oblicza manipulacji – źródła i skutki”. Wśród zaproszonych prelegentów był m.in. bp dr Adam Lepa, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił on, że św. Jan Paweł II, podejmując kwestię manipulacji, zwracał uwagę, by czuć się odpowiedzialnym za wypowiadane słowo i uczyć takiej odpowiedzialności młode pokolenia.Obecny na konferencji dr Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, wymienił działania, które na przestrzeni lat stosowali postkomuniści, by utrzymać władzę w Polsce. Ich głównym nurtem było dezawuowanie tego, co jest siłą społeczną Polaków. To początkowo uderzenie w Solidarność, potem w Kościół; to też wpływanie na świadomość społeczną, w obrębie której funkcjonują takie pojęcia, jak np. duma narodowa. „Ostrym przekazem antywartości” nazwał Jarosław Kaczyński czasopismo „Nie” Jerzego Urbana. O „Gazecie Wyborczej” mówił, że „była kierowniczą siłą polskich mediów, bo skupiała zwolenników byłego systemu”; na jej łamach szerzono liberalizm czy postawy antykościelne i w ten sposób tworzono „nowy światopogląd naukowy”, który wraz z pedagogiką wstydu osłabił polskie zasoby będące źródłem siły społecznej. – Wmówiono społeczeństwu, że doszło do nadużyć i zagrożona jest demokracja. My jednak przejęliśmy władzę, ale kampania dezawuowania trwa – mówił dr Kaczyński.

Joanna Kruczyńska

Z żałobnej karty

Zmarł Bogusław Kaczyński

Nie żyje Bogusław Kaczyński, znakomity dziennikarz, publicysta muzyczny i konferansjer. Jeden z największych popularyzatorów muzyki klasycznej w Polsce zmarł 21 stycznia br. w wieku 73 lat.

Bogusław Kaczyński ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Pracował jako komentator muzyczny w radiu i telewizji. Stworzył Europejski Festiwal im. Jana Kiepury i znany na całym świecie Festiwal Muzyki w Łańcucie. Prowadził transmisje telewizyjne Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz wielu koncertów muzyki klasycznej i operowej.

Reklama

Śmierć wybitnego krytyka muzycznego skomentował Tadeusz Deszkiewicz, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy. „Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się. Bogusław Kaczyński miał nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej. Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją. Bardzo smutna wiadomość” – napisał Deszkiewicz na swoim profilu na Facebooku.

Bogusław Kaczyński w 2007 r., kilka miesięcy po pierwszym udarze, mówił, że nie ma w planach emerytury. Był aktywny zawodowo niemal do samego końca.

wPolityce.pl

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wódz narodu nie może wątpić, nie może się załamywać; musi mieć bardziej bezpośrednią relację z Bogiem aniżeli z ludźmi.

Reklama

Krótko

• Szef MSZ odwołał polskiego ambasadora przy Unii Europejskiej Marka Prawdę. Według nieoficjalnych informacji, był on odpowiedzialny za to, że Komisja Europejska wszczęła procedurę oceny praworządności w Polsce.

• Wzrasta poparcie dla działań rządu Beaty Szydło. W najnowszym sondażu CBOS pozytywnie o pracy ekipy wypowiada się 36 proc. badanych. W grudniu 2015 r. pozytywnych ocen było o 6 proc. mniej.

• W rządzie trwają prace nad projektem prawa podwyższającego stawkę minimalną za godzinę pracy dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie czy świadczących usługi jako prowadzące działalność gospodarczą. Nowe prawo może wejść w życie 1 lipca br.

• PiS przedstawił kompromisowe rozwiązanie problemu Trybunału Konstytucyjnego. Zaproponował, aby tak zmienić prawo, by 8 sędziów w 15-osobowym gremium nominowała opozycja, a 7 – strona rządząca. PO, PSL i .Nowoczesna odrzuciły tę propozycję.

• Bł. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, będzie wkrótce ogłoszony świętym. 21 stycznia br. papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu uznającego cud przypisywany wstawiennictwu polskiego zakonnika.

• TVP chce uruchomić kanał anglojęzyczny. Będzie się nazywał Poland24. Start zapowiedziano na 100-lecie polskiej niepodległości.

• Lednica ma następców o. Jana Góry OP, który zmarł 21 grudnia 2015 r. Nowymi duszpasterzami Ruchu Lednickiego zostali: o. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński OP.

• Protest w związku z wykorzystaniem utworów Przemysława Gintrowskiego podczas demonstracji organizowanych przez KOD zgłosiła rodzina artysty.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

2020-08-06 09:24

[ TEMATY ]

koronawirus

Youtube.com

Rygory ponownie wprowadzane w 9 powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego - m.in. obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej; łagodniejsze rygory w 10 kolejnych powiatach m.in. w woj. podkarpackim.

Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty 8.08.2020 r.

Chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia i rygory w powiatach z największym przyrostem zakażeń - zapowiedział minister Szumowski.

Mapa objętych powiatów

Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń.

Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń.

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Na konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń.

MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty.

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

MZ GOV

Cieszyński: wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa; liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka.

W powiatach oznaczonych na czerwono obowiązywać będzie zakaz organizacji kongresów, targów, wydarzeń kulturalnych, a także działalności wesołych miasteczek, parków rozrywki, parków rekreacyjnych czy sanatoriów. Zamknięte będą siłownie, kina, a wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału publiczności.

W uroczystościach rodzinnych i spotkaniach obowiązywać będzie limit do 50 osób. Co więcej w lokalu i ogródku będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni. Będą także obowiązywały ograniczenia liczby osób korzystających z komunikacji zbiorowej do 50 proc. miejsc siedzących.

W kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni świątyni. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, będzie mogło w nim uczestniczyć do 150 osób.

W “strefie czerwonej” pojawi się również obowiązek noszenia maseczek wszędzie – również w przestrzeni publicznej.

W powiatach oznaczonych na żółto imprezy sportowe czy wydarzenia kulturalne oraz seanse w kinach będą mogły się odbyć tylko z udziałem 25 proc. uczestników. W przypadku działalności wesołych miasteczek, parków rozrywek będzie obowiązywał limit – jedna osoba na 10 mkw powierzchni. Podobnie będzie w lokalach gastronomicznych i ogródkach. Tam limit wyniesie – jedna osoba na 4 mkw powierzchni.

W uroczystościach rodzinnych takich jak wesela i innych spotkaniach liczba osób będzie ograniczona do 100.

W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmienią się zasady dotyczące ograniczeń w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

CZYTAJ DALEJ

Gmina Laskowa: Złote Krzyże Zasługi dla kapłanów

2020-08-07 11:52

Maria Fortuna-Sudor

W święto Przemienienia Pańskiego, w czasie odpustu parafialnego w Jaworznej, trzech kapłanów z gminy Laskowa, z dekanatu Ujanowice, otrzymało przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Złote Krzyże Zasługi.

Wyróżnionym; ks. prał. Józefowi Cieśli z Jaworznej, ks. prał. Józefowi Treli ze Żmiącej i ks. prał. Stanisławowi Węgrzynowi z Kamionki Małej, medale uroczyście przekazał wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec. W Mszy św. odpustowej uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, pochodzący z Jaworznej kapłani oraz licznie zebrani parafianie.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii oraz do czytania Niedzieli Małopolskiej. W numerze na 23 sierpnia ukaże się obszerny artykuł upamiętniający to piękne wydarzenie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję