Reklama

Z Polski

2016-01-27 09:07


Niedziela Ogólnopolska 5/2016, str. 9

WSKSiM

Oblicza manipulacji

Z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy – św. Franciszka Salezego w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyło się sympozjum naukowe pt. „Oblicza manipulacji – źródła i skutki”. Wśród zaproszonych prelegentów był m.in. bp dr Adam Lepa, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił on, że św. Jan Paweł II, podejmując kwestię manipulacji, zwracał uwagę, by czuć się odpowiedzialnym za wypowiadane słowo i uczyć takiej odpowiedzialności młode pokolenia.Obecny na konferencji dr Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, wymienił działania, które na przestrzeni lat stosowali postkomuniści, by utrzymać władzę w Polsce. Ich głównym nurtem było dezawuowanie tego, co jest siłą społeczną Polaków. To początkowo uderzenie w Solidarność, potem w Kościół; to też wpływanie na świadomość społeczną, w obrębie której funkcjonują takie pojęcia, jak np. duma narodowa. „Ostrym przekazem antywartości” nazwał Jarosław Kaczyński czasopismo „Nie” Jerzego Urbana. O „Gazecie Wyborczej” mówił, że „była kierowniczą siłą polskich mediów, bo skupiała zwolenników byłego systemu”; na jej łamach szerzono liberalizm czy postawy antykościelne i w ten sposób tworzono „nowy światopogląd naukowy”, który wraz z pedagogiką wstydu osłabił polskie zasoby będące źródłem siły społecznej. – Wmówiono społeczeństwu, że doszło do nadużyć i zagrożona jest demokracja. My jednak przejęliśmy władzę, ale kampania dezawuowania trwa – mówił dr Kaczyński.

Joanna Kruczyńska

Z żałobnej karty

Zmarł Bogusław Kaczyński

Nie żyje Bogusław Kaczyński, znakomity dziennikarz, publicysta muzyczny i konferansjer. Jeden z największych popularyzatorów muzyki klasycznej w Polsce zmarł 21 stycznia br. w wieku 73 lat.

Bogusław Kaczyński ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Pracował jako komentator muzyczny w radiu i telewizji. Stworzył Europejski Festiwal im. Jana Kiepury i znany na całym świecie Festiwal Muzyki w Łańcucie. Prowadził transmisje telewizyjne Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz wielu koncertów muzyki klasycznej i operowej.

Reklama

Śmierć wybitnego krytyka muzycznego skomentował Tadeusz Deszkiewicz, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy. „Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się. Bogusław Kaczyński miał nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej. Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją. Bardzo smutna wiadomość” – napisał Deszkiewicz na swoim profilu na Facebooku.

Bogusław Kaczyński w 2007 r., kilka miesięcy po pierwszym udarze, mówił, że nie ma w planach emerytury. Był aktywny zawodowo niemal do samego końca.

wPolityce.pl

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wódz narodu nie może wątpić, nie może się załamywać; musi mieć bardziej bezpośrednią relację z Bogiem aniżeli z ludźmi.

Krótko

• Szef MSZ odwołał polskiego ambasadora przy Unii Europejskiej Marka Prawdę. Według nieoficjalnych informacji, był on odpowiedzialny za to, że Komisja Europejska wszczęła procedurę oceny praworządności w Polsce.

• Wzrasta poparcie dla działań rządu Beaty Szydło. W najnowszym sondażu CBOS pozytywnie o pracy ekipy wypowiada się 36 proc. badanych. W grudniu 2015 r. pozytywnych ocen było o 6 proc. mniej.

• W rządzie trwają prace nad projektem prawa podwyższającego stawkę minimalną za godzinę pracy dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie czy świadczących usługi jako prowadzące działalność gospodarczą. Nowe prawo może wejść w życie 1 lipca br.

• PiS przedstawił kompromisowe rozwiązanie problemu Trybunału Konstytucyjnego. Zaproponował, aby tak zmienić prawo, by 8 sędziów w 15-osobowym gremium nominowała opozycja, a 7 – strona rządząca. PO, PSL i .Nowoczesna odrzuciły tę propozycję.

• Bł. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, będzie wkrótce ogłoszony świętym. 21 stycznia br. papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu uznającego cud przypisywany wstawiennictwu polskiego zakonnika.

• TVP chce uruchomić kanał anglojęzyczny. Będzie się nazywał Poland24. Start zapowiedziano na 100-lecie polskiej niepodległości.

• Lednica ma następców o. Jana Góry OP, który zmarł 21 grudnia 2015 r. Nowymi duszpasterzami Ruchu Lednickiego zostali: o. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński OP.

• Protest w związku z wykorzystaniem utworów Przemysława Gintrowskiego podczas demonstracji organizowanych przez KOD zgłosiła rodzina artysty.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów” na wzór rzymski

2019-12-08 11:44

it / Jasna Góra (KAI)

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”. Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi.

Krzysztof Świertok

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Figura stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.

Tegoroczne uroczystości „Hołdu z kwiatów” upływają nie tylko w łączności z papieżem Franciszkiem, ale i z kościołem Ducha Świętego w Warszawie, skąd wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę i gdzie rozpoczęła się modlitwa w obronie życia, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Świątynia od dziś stanie się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra „w hołdzie z kwiatów będziemy dziękować za Maryję, która jest Matką Życia, i która zaprasza nas do tego, byśmy byli świadkami życia”.

8 grudnia to na Jasnej Górze od 10 lat dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim. - W jakimś sensie ten nasz hołd jest przedłużeniem tego papieskiego w Rzymie. Stamtąd zaczerpnęliśmy wzór, ale tu na Jasnej Górze nie tylko ks. Arcybiskup składa białe róże, lecz czynią to wszyscy, to jest taki jasnogórski zwyczaj, który ma szczególną wymowę - wyjaśnia o. Przeor. Podkreśla, że „w tym symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej”. - Chcemy wspierać też papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną, wspólną modlitwą - zapewnia o. Waligóra.

Uroczystości jasnogórskie rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem