Reklama

Polska

Telewizja lifestyle’owa

Diecezja warszawsko-praska oficjalnie uruchomiła telewizję internetową Salve TV.
Na jej antenie można oglądać programy, które – jak podkreślają twórcy stacji – mają inspirować do działania i promować wartości chrześcijańskie

Niedziela Ogólnopolska 5/2016, str. 14

Dawid Korczyński

Salve TV ma prezentować wartościowe programy informacyjne, edukacyjne i rozrywkowe. Pierwsze dni pokazały, że jej profil można nazwać lifestyle’owym. Jednak twórca Salve TV i jej szef Mateusz Dzieduszycki, skądinąd rzecznik diecezji warszawsko-praskiej, zastrzega, że jeśli już, to trzeba mówić o katolickim lifestyle’u.

– Duchowość winna przenikać każdą czynność ludzką, a wszystko, co robimy, może być inspirowane przesłaniem Ewangelii – mówi Dzieduszycki. Telewizja, której uruchomienie jest inicjatywą biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera, ma być skierowana przede wszystkim do ludzi młodych, pokolenia 20- i 30-latków. Będzie to widoczne – jak zapewniają jej twórcy – w programach i ich formie. Także dlatego zespół został stworzony z osób młodych.

Katolicki lifestyle

Lifestyle’owy profil stacji podkreślają programy poradnikowe i rozrywkowe. „Babskim okiem” – program dla kobiet, „Warszawa z buta” – prezentujący nieznane zakątki stolicy i ciekawostki z miasta (autorzy zapewniają, że pokażą miasto nie tylko teoretycznie, ale i użytkowo), i program kulturalny „Boskie książki”.

Reklama

„Wielokuchnia” ma pokazywać pomysły na ciekawe i proste dania. – Chcemy zająć się gotowaniem smacznym, efektownym, ale przede wszystkim możliwym do wykonania dla każdego – zaznacza Mateusz Dzieduszycki.

Jednak sztandarowym programem Salve TV jest „Temat dnia” (rozmowy z zaproszonymi gośćmi, ilustrowane materiałami filmowymi), emitowany codziennie premierowo o godz. 18, a potem dostępny do odtwarzania. – Oprócz programów nadawanych na żywo będziemy zamieszczać materiały podcastowe. Wszystkie audycje będzie można oglądać „na żądanie”, poprzez system VOD, o każdej porze.

Bez granic

Nie zabraknie też miejsca na informacje z życia Kościoła, zarówno lokalnego – warszawsko-praskiego, jak i powszechnego. Internet nie zna granic, a program będzie można oglądać w całej Polsce i za granicą. W stolicy dzieje się mnóstwo spraw, które dotyczą całego kraju. – Chcemy, żeby nasz program był oglądany zarówno w Szczecinie, jak i w Częstochowie czy Katowicach – zaznacza Mateusz Dzieduszycki.

Reklama

Salve TV przygotowuje niecałą godzinę premierowego programu dziennie. – Jest to względnie dużo – mówi Dzieduszycki. – Stacje tzw. 24-godzinne robią ok. dwóch godzin programu dziennie, reszta to powtórki.

Program jest dostępny na stronie: www.salvetv.pl , a niektóre audycje będzie można oglądać także na innych portalach i w tradycyjnych stacjach telewizyjnych.

– Liczymy, że nasz program spotka się z uznaniem i różni nadawcy będą nim zainteresowani. Zamierzamy się nim dzielić z widzami za pośrednictwem innych nadawców – mówi Mateusz Dzieduszycki. – Jesteśmy nastawieni raczej na współpracę i łączenie potencjałów, a nie na konkurencję. Liczymy na współpracę z mediami elektronicznymi, telewizjami, które reprezentują wartości chrześcijańskie.

Na żywo

Studio Salve TV w Domu Słowa Bożego na warszawskim Grochowie (400 m2 z reżyserką, trzema montażowniami, redakcją, biurem marketingu, salą i kuchnią, w której toczy się życie redakcji i program kulinarny) uruchomiono we wrześniu ub.r. Był to etap prac przygotowujących do premiery, która odbyła się w niedzielę 24 stycznia br. W dniu inauguracji transmitowano na żywo z praskiego kościoła pw. Najczystszego Serca Maryi Mszę św. w intencji debiutującej telewizji.

Takie transmisje mają być mocną stroną Salve TV. Latem przeprowadzono transmisję z warszawskich rekolekcji ks. Johna Bashobory na Stadionie Narodowym. – To było ważne i dobre doświadczenie. Naszą transmisję ze stadionu obejrzało 120 tys. ludzi, co – jak na Internet – jest dobrym wynikiem. I pokazaliśmy, że technikę transmisji mamy opanowaną – mówi Mateusz Dzieduszycki.

W czasie Mszy św. w intencji Salve TV abp Hoser życzył, „by nowa telewizja okazała się potrzebna i pożyteczna i była dobrym środkiem przekazywania prawdy i światła”. Po Liturgii odbył się koncert charytatywny. W programie znalazły się także spektakl teatralny „Pastorałka anielska” z udziałem 50 młodych wykonawców oraz koncert kolęd.

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł konfesjonału

2020-07-28 08:21

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Jan Maria Vianney

wikipdia.org

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 r. w biednej rodzinie chłopskiej w miasteczku Dardilly. Do I Komunii św. przystąpił potajemnie w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej – w 1799 r. W dzieciństwie i młodości poświęcał swój czas na pracę w polu i wypas zwierząt, do tego stopnia, że jeszcze w wieku 17 lat był analfabetą. Znał jednak na pamięć modlitwy, których nauczyła go pobożna matka, i karmił się religijnością rodzinnego domu. Na kapłana został wyświęcony 13 sierpnia 1815 r. Przez pierwsze trzy lata był wikariuszem w Écully. Najważniejszą misję spełnił jednak, gdy był proboszczem w Ars. Centrum jego życia stanowiła Eucharystia. W Ars wyróżniał się jako doskonały i niestrudzony spowiednik oraz kierownik duchowy.

Zmarł 4 sierpnia 1859 r. Święty Jan Paweł II napisał o nim w Darze i Tajemnicy: „Od czasów kleryckich żyłem pod wrażeniem postaci Proboszcza z Ars, zwłaszcza po lekturze książki ks. Trochu. Święty Jan Maria Vianney zdumiewa przede wszystkim tym, że odsłania potęgę łaski działającej przez ubóstwo ludzkich środków. Byłem szczególnie wstrząśnięty jego heroiczną posługą konfesjonału. Ten pokorny kapłan, który spowiadał po kilkanaście godzin na dobę, odżywiając się niezwykle skromnie, przeznaczając na spoczynek kilka zaledwie godzin, potrafił w tym trudnym okresie dokonać duchowej rewolucji we Francji, i nie tylko we Francji. Tysiące ludzi przechodziło przez Ars i klękało przy jego konfesjonale. Na tle dziewiętnastowiecznego zeświecczenia i antyklerykalizmu, jego świadectwo było wydarzeniem dosłownie rewolucyjnym”.

Św. Jan Maria Vianney
ur. 8 maja 1786 r. zm. 4 sierpnia 1859 r.

CZYTAJ DALEJ

W modlitwie i deszczu - [40. PPW - dzień 2] [RELACJA]

2020-08-04 20:41

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej i 18 - karmelitańskiej z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry, aby przedłużyć “Sztafetę do Maryi”.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Więcej tutaj

Następnie pielgrzymi udali się na trasę w kierunku Boleścina. Był to najtrudniejszy odcinek, dzisiejszej drogi. Spowodował to padający deszcz. Podczas tego etapu konferencję wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, przewodnik gr. 1. Na pierwszym postoju, w miejscowej kaplicy pielgrzymi odmówili z Liturgii Godzin, Godzinę Czytań

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Niestety z powodu problemów technicznych, nie udało się nam zarejestrować konferencji.

Na drugim etapie z Boleścina do Jaksonowic przewidziany był etap ciszy oraz konferencja o. Krzysztofa Piskorza, karmelity bosego, przewodnika gr. 18. Na postoju, w kościele pielgrzymi odmówili Modlitwę Południową z Liturgii Godzin.

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję