Reklama

Kto z was zna datę swojego chrztu?

Chcę zadać wam jedno pytanie: kto z was zna datę swojego chrztu?
Z pewnością nie wszyscy. Dlatego zapraszam was, abyście poszukali tej daty, pytając np. swych rodziców, dziadków, rodziców chrzestnych lub idąc do parafii. Bardzo ważne jest wiedzieć, kiedy to nastąpiło, gdyż jest to data, którą należy obchodzić; jest to data naszych ponownych narodzin – jako dzieci Bożych. Dlatego macie zadanie domowe: iść i poszukać daty swojego chrztu.
Papież Franciszek

Tytułowe pytanie zawiera w sobie misję, którą papież Franciszek sformułował wobec pielgrzymów zgromadzonych na modlitwie „Anioł Pański” 10 stycznia br., w niedzielę Chrztu Pańskiego. Zadanie domowe zlecone przez Ojca Świętego wiernym zgromadzonym na Placu św. Piotra zostało podjęte także przez wspólnotę Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Wszak sposobność do „odrobienia” papieskiego zadania była wyjątkowa. Po pierwsze dlatego, że już w ubiegłym roku papież Franciszek zwrócił się z tym pytaniem-prośbą do wiernych, po drugie – z woli Opatrzności Bożej rok 2016 w naszej Ojczyźnie to rok Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

– Data naszego chrztu oraz Jubileusz Chrztu Polski nie jest wspominaniem dla samej pamięci. To wielki, święty problem – podkreślił abp Stanisław Nowak, który przewodniczył Liturgii eucharystycznej w niedzielę Chrztu Pańskiego w NSD w Częstochowie. W homilii skierowanej do uczniów tej „niezwykłej szkoły”, podobnie jak papież Franciszek, pytał: – Czy ty wiesz, że jesteś ochrzczony? Czy ty żyjesz chrztem św.? Pytanie o chrzest jest nam bardzo potrzebne, bo w istocie jest to pytanie o Chrystusowość.

Reklama

Odnosząc się do czytanej Ewangelii w narracji św. Łukasza, Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że Ewangelista używa wyjątkowych i mocnych słów, określających chrzest Jezusa w Jordanie. W kontekście przyjętego przez nas sakramentu chrztu św. są one także dla nas godne uwagi i zapamiętania:

Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie (Łk 3, 22)

Słowa Boga Ojca wypowiedziane w momencie chrztu w Jordanie są objawieniem Boskiej chwały Jezusa i Jego mesjańskiego posłannictwa, a dla nas, ochrzczonych, zwłaszcza w roku Jubileuszu Chrztu Polski, to przypomnienie o naszej wielkiej godności jako dzieci Bożych. Potrzeba, abyśmy się tą prawdą uradowali. „Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi, i rzeczywiście nimi jesteśmy” (1 J 3, 1).

On będzie was chrzcić Duchem Świętym i ogniem (Łk 3, 16)

To słowa, w których Jan Chrzciciel zapowiada misję Mesjasza. Co chce przez to powiedzieć? – Chrzest to sakrament mocy ognia Ducha Świętego. Zostaliśmy ochrzczeni ogniem. Bóg daje moc, Duch Święty pali i niszczy w nas zarzewia grzechu – kontynuował abp Nowak. – Bóg daje nam moc do współpracy z łaską chrztu, możemy być mocni w walce z grzechem, ze złem. Tak bardzo prosił nas o to Jan Paweł II: Musicie być mocni...

Idźmy przez życie jako ludzie modlitwy

Reklama

Ewangelista Łukasz opis chrztu Jezusa zaczyna od tego, że stało się to wówczas, gdy Pan Jezus się modlił. – Z chrztu wynika modlitwa, możność mówienia do Boga: Abba, Ojcze, Tatusiu! Mówmy ciągle tak serdecznie do Boga: Ojcze! – apelował abp Nowak. Na zakończenie homilii przywołał słowa Juliusza Słowackiego odnoszące się do narodu polskiego: „Panie! Jeżeli zamkniesz słuch narodu,/ Na próżno człowiek swe głosy natęża:/ Choćby miał siłę i odwagę męża,/ Z niemiłowania umrze tak jak z głodu”. – To jedno słowo: „niemiłowanie”, ale w nim mieści się wszystko: niewiara, brak miłości. Człowiek może zginąć z niemiłowania Boga i bliźniego; Polska, Europa może zginąć... – podkreślał abp Stanisław Nowak.

Czy wyrzekasz się...? Czy wierzysz...?

Pod koniec Liturgii Słowa odbyło się uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Abp Nowak pytał zgromadzonych w kaplicy Niższego Seminarium Duchownego: Czy wyrzekasz się grzechu, wszystkiego, co prowadzi do zła, szatana? Czy wierzysz: w Boga Ojca wszechmogącego, Jezusa Chrystusa, Ducha Świętego?

Pieśń „Przez chrztu świętego wielki dar...” zakończyła Mszę św., w trakcie której wszyscy zostali obdarowani przez rektora NSD ks. dr. Jerzego Bieleckiego wyjątkową pamiątką, nawiązującą do Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. To obrazek z imieniem i nazwiskiem oraz datą i miejscem chrztu św., który zawsze będzie przypominać o naszej Chrystusowości i byciu rzeczywistymi Bożymi dziećmi.

* * *

Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej

To 3-letnie Liceum Ogólnokształcące z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego, historii i filozofii.

Szkoła ma prawa szkół publicznych i prowadzi internat. Przyjmuje młodzież męską po ukończeniu gimnazjum.

Zgłoszenia do klasy pierwszej w roku szkolnym 2016/2017 należy kierować pod adresem: Niższe Seminarium Duchowne – Liceum Ogólnokształcące ul. Piotrkowska 17 42-202 Częstochowa, tel. (34) 324-11-09; e-mail: nsd@niedziela.pl; www.nsd.niedziela.pl

Facebook: Niższe Seminarium Duchowne – Liceum Ogólnokształcące

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję