Reklama

Niedziela Lubelska

Rozpalić iskrę Bożego Miłosierdzia

Pisz i mów o Moim Miłosierdziu (Dz.1448). Polskę szczególnie umiłowałem, a jeśli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne Moje przyjście (Dz.1732)

W związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka Nadzwyczajnym Rokiem Miłosierdzia, oczy całego świata są zwrócone na dzieło, którego największymi prorokami w nowożytnym Kościele byli św. Faustyna i św. Jan Paweł II. Gdy dokładnie przeanalizujemy słowa Jezusa przekazane swojej Sekretarce, widzimy, że miłosierdzie jest największym przymiotem Boga. „Raduje się serce moje tym tytułem miłosierdzia. Powiedz, że miłosierdzie jest największym przymiotem Boga. Wszystkie dzieła rąk Moich są ukoronowane miłosierdziem” (Dz. 299).

Czas modlitwy

Jedną z form przybliżenia kultu i tematyki związanej z Miłosierdziem Bożym były rekolekcje zorganizowane przez o. Józefa Koszarnego na Górze św. Anny. Dzięki kapucynowi z Lubartowa, założona przez niego „Rodzina Dobrego Słowa” miała możliwość kolejny raz uczestniczyć w ćwiczeniach duchowych. Tym razem Słowo Boże głosił ks. Mariusz Bernyś, kapelan z Warszawy. Idąc za głosem Boga, każdego dnia uczestnicy śpiewali Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie, gromadzili się na Mszach św. i konferencjach, odmawiali Różaniec i adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wielkim przeżyciem był udział w plenerowej Drodze Krzyżowej oraz specjalnym nabożeństwie do św. Anny. Dopełnieniem rekolekcji było odwiedzenie Jasnej Góry oraz Centrum Jana Pawła II i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Reklama

Ks. Mariusz Bernyś podkreślał, że kult Bożego Miłosierdzia rozwinął się dzięki św. Janowi Pawłowi II. Zapowiedź o tym, że na Stolicy Piotrowej zasiądzie słowiański biskup, pojawiła się w wierszu Juliusza Słowackiego: „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza w ogromny dzwon/ Dla słowiańskiego oto Papieża otwarty tron”. W wierszu tym znajduje się poetycka zapowiedź, że ów papież poprowadzi ludzkość ku wolności, a jedyną jego bronią będzie miłość („rozpali miłość”). Proroctwo polskiego wieszcza spełniło się w osobie kard. Karola Wojtyły. Podczas wielu pielgrzymek, będącymi narodowymi rekolekcjami, Papież z Polski wielokrotnie wzywał do jedności i miłości. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski na pl. Piłsudskiego w Warszawie św. Jan Paweł II wołał: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

Polskę szczególnie umiłowałem

W planach Bożych Polska ma odegrać szczególną rolę. Z „Dzienniczka” św. Faustyny dowiadujemy się, że z Polski ma wyjść iskra, która obiegnie świat i przygotuje go na powtórne przyjście Jezusa. – Jeżeli przypatrzymy się uważnie naszym dziejom, odkryjemy, że Polska była jedynym krajem, w którym mimo utraty niepodległości, wiara i kultura rozwijały się w sposób wyjątkowy. To w czasie niewoli powstały najwybitniejsze dzieła literatury romantycznej: wiersze Mickiewicza, Słowackiego czy Norwida – mówił rekolekcjonista. Analizując historię poezji polskiej od „Bogurodzicy” do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ks. Bernyś zwrócił uwagę na głębokie przesłanie utworów. – Są przeniknięte głęboką wiarą w Boga i opiekę Matki Najświętszej, podtrzymują na duchu, zawierają idee patriotyczne – przekonywał. Przechodząc do czasów współczesnych, rekolekcjonista wskazał, iż nawet reżim komunistyczny nie zdołał zabić ducha narodowego Polaków. Świadczy o tym m.in. wygrana bitwa w 1920 r. określona mianem Cudu nad Wisłą. – Mimo dramatycznych dziejów Polska była krajem, w którym dokonano bezkrwawej rewolucji, polegającej na obaleniu rządów komunistycznych. Wielką rolę odegrał w tym św. Jan Paweł II. Papież z Polski, zgodnie z prośbą Jezusa zapisaną w „Dzienniczku”, ustanowił święto Bożego Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, a w 2000 r. kanonizował Sekretarkę Bożego Miłosierdzia – przypomniał rekolekcjonista.

Apostołowie Miłosierdzia

Chcąc ratować świat przed zniszczeniem, należy rozpalić iskrę Bożego Miłosierdzia. – Wy jesteście tą iskrą – mówił ks. Bernyś do uczestników rekolekcji. – Wszyscy jesteśmy powołani do głoszenia orędzia Bożego Miłosierdzia. Nie możemy się bać – podkreślał. W obliczu trudnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, kapłan wzywał do stałej modlitwy w intencji ojczyzny. – Podejmijcie adorację Najświętszego Sakramentu, zawierzajcie Bożemu Miłosierdziu losy Polski, twórzcie w parafiach Ogniska Bożego Miłosierdzia – apelował.

2016-01-28 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 września Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

[ TEMATY ]

modlitwa

przyroda

Bożena Sztajner/Niedziela

Jutro, 1 września po raz pierwszy Kościół katolicki będzie obchodzić Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, tak jak ma to już miejsce w Kościele prawosławnym. Ustanowił go papież Franciszek ogłaszając to 10 sierpnia br.

Papież wraz z biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi z Kurii Rzymskiej, spotka się jutro w bazylice Świętego Piotra o godzinie 17, na Liturgii Słowa. Do udziału zaprosił także rzymian, pielgrzymów i wszystkich chętnych.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję