Reklama

Niedziela Sandomierska

Świąteczne podsumowanie

Niedziela sandomierska 5/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

kolędowanie

Archiwum autora

Poświąteczne spotkanie KSM

Poświąteczne spotkanie KSM

Czas na ostatki, czyli podsumowanie jasełkowo-opłatkowych spotkań w diecezji.

Zmagania diecezjalne

Zakończyły się zmagania diecezjalne, które miały miejsce na scenie Katolickiego Domu Kultury oraz w Sandomierskim Centrum Rekreacji. W finałach Diecezjalnego Przeglądu Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych wystąpiło blisko 300 młodych artystów z dziecięcych oraz młodzieżowych zespołów parafialnych i szkolnych. Z najmłodszymi artystami w Domu Katolickim spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz.

Tarnobrzeg

Reklama

Do występu w zmaganiach diecezjalnych przygotowywano się podczas rejonowych przeglądów. Jeden z takich odbył się 11 stycznia w Tarnobrzeskim Domu Kultury. To już 14. edycja takich zmagań. Wystąpiły tarnobrzeskie grupy: ze Szkół Podstawowych nr 10, i nr 9 oraz Gimnazjum nr 3. Wszystkie zespoły zaprezentowały nowoczesne podejście do zadania. Twórcy scenariuszy postawili na muzykę – młodzi wykonawcy brawurowo wykonywali znane kolędy i mniej popularne pastorałki. Nie zabrakło tańca i zabawnych zwrotów akcji.

Rejon staszowsko-świętokrzyski

W tym roku Połaniec gościł artystów grających w jasełkach z rejonu staszowsko-świętokrzyskiego. W przeglądzie, który odbył się 8 stycznia, wzięło łącznie udział 90 osób, które przybyły ze szkół podstawowych dekanatu połanieckiego, staszowskiego i świętokrzyskiego. Przedstawiane były zarówno tradycyjne Jasełka, jak również ich uwspółcześnione wersje. Podczas przeglądu obecni byli także tradycyjni ludowi kolędnicy.

Cholewiana Góra

Uczniowie miejscowego Zespołu Szkół zaprezentowali 10 stycznia jasełka. Przedstawienie pokazane w kościele zawierało zarówno elementy tradycyjne, jak i nowoczesne, ponieważ Nowonarodzonego witały również postacie bajkowe. Pozytywnym dodatkiem do przedstawienia był taniec aniołków w wykonaniu najmłodszych uczennic z kl.0.

Jasełka dworcowe

Reklama

Gimnazjaliści i licealiści oraz opiekunowie przygotowali w Zawichoście nietypowe jasełka dworcowe. Pierwsza odsłona jasełek została wystawiona w miejscowej szkole druga 10 stycznia w ośrodku kultury. – Celem, jaki współczesna sztuka stawia sobie to ekstrawagancja, zaszokowanie. Wydaje się, że teatr już dawno zerwał z tradycją piękna i wzruszenia. Stąd autor scenariusza „Jasełek dworcowych” postanowił przenieść akcję we współczesność, w wigilijny dzień trójki bezdomnych, którzy koczują na dworcu kolejowym. – mówiła s. Alicja Rutkowska CHR.

Raniżów

W koncercie, który odbył się uroczystość Objawienia Pańskiego, wzięły udział schole z kościoła parafialnego i kościoła dojazdowego w Porębach Wolskich oraz chór parafialny. W tym roku w kolędowanie włączyli się laureaci Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Podczas koncertu, można było usłyszeć najpopularniejsze kolędy i pastorałki śpiewane w naszych domach, jak również te, mniej znane.

Ćmielów

Z początkiem roku w kościele parafialnym odbył się koncert kolęd i pastorałek. Gwiazdą koncertu był zespół „Champion”. Celem koncertu była zbiórka pieniędzy na nowy samochód-karetkę dla Hospicjum św. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dodatkowo przez całą niedzielę parafialny oddział Akcji Katolickiej prowadził zbiórkę do puszek na rzecz Hospicjum.

Stalowa Wola

„W hołdzie Miłosiernemu Dzieciątku” – takie hasło towarzyszyło przedstawieniu jasełkowemu jakie odbyło się 13 stycznia w parafii św. Floriana. Przygotowała je młodzież i nauczyciele z ZSP nr 2 oraz dzieci z Zespołu „Lasowiacy”. Jasełka nawiązywały do współczesności. Dzieci należące do Lasowiaków zaprezentowały kilka tańców charakterystycznych dla polskiej kultury.

Gawłuszowice

Agnieszka Babula dbająca o oprawę muzyczną oraz Krystyna Załucka, Anita Zych, Ilona Dziewit i ks. Łukasz Turzyński zadbali o przygotowanie dzieci do wystawienia w świątyni parafialnej 17 stycznia przedstawienia jasełkowego. Przedstawienie ubogacił również śpiew chóru aniołów.

Opatów

Festiwal Kolęd i Pastorałek dla mieszkańców powiatu odbył się 14 stycznia w sali widowiskowej Opatowskiego Ośrodka Kultury. Ma on miejsce w ramach „Godów Opatowskich”. W przesłuchaniu wzięło udział 57 podmiotów wykonawczych w 5 kategoriach wiekowych. Podczas festiwalu ogłoszone zostały również wyniki konkursu plastycznego na szopki bożonarodzeniowe i noworoczne. Twórcom najlepszych prac zostały wręczone dyplomy i nagrody.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Po zakończonym spotkaniu misyjnym 10 stycznia w Ośrodku Rekolekcyjnym „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia. Wzięli w nim udział przedstawiciele z 15 oddziałów parafialnych. Były życzenia i śpiewy. Nie zabrakło zabaw integracyjnych oraz bieżących ogłoszeń dotyczących chociażby zbliżającego się balu w Jeżowem, wyjazdu do Ochotnicy Dolnej oraz debaty walentynkowej.

Doradcy życia rodzinnego

W Instytucie Teologicznym w Sandomierzu 9 stycznia odbyło się noworoczne spotkanie doradców życia rodzinnego oraz studentów Studium Życia Rodziny. Bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował wszystkim doradcom za ofiarną pracę i prosił o włączenie się w świętowanie 1050-lecia chrztu Polski, obchody Roku Miłosierdzia oraz w przygotowania do Światowych Dni Młodych. Następnie miała miejsce Msza św. oraz agapa na której podziękowano za pracę w poradnictwie oraz przywitano nowe doradczynie. Spotkanie ubogaciła obecność kilkunastu dzieci doradców, które wniosły dużo entuzjazmu i radości.

Harcerze

Stalowowolscy harcerze z 4. Szczepu ZHP „Feniks” działającego przy parafii pw. Opatrzności Bożej 10 stycznia przeżywali swoje spotkanie. Wspólne świętowanie rozpoczęło się Mszą św. Po Eucharystii miała miejsce druga część spotkania połączona z wspólną modlitwą, składaniem życzeń i śpiewem kolęd.

2016-01-28 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy Kolędnicy Misyjni wspierają dzieci z Kenii i Tanzanii

[ TEMATY ]

kolędowanie

kolędnicy misyjni

Tanzania

radiomaryja.pl

Najmłodszym Masajom - dzieciom z półkoczowniczej grupy etnicznej, zamieszkującej Kenię i Tanzanię - poświęcona jest tegoroczna akcja polskich Kolędników Misyjnych. W tych dniach aż do 6 stycznia, w wielu parafiach będą oni kwestować na rzecz swoich rówieśników w Afryce.

Akcja pomocy dla dzieci w krajach misyjnych prowadzona jest od blisko 30 lat. Ze względu na epidemię koronawirusa tym razem wydarzenie będzie miało ograniczony zasięg.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję