Reklama

Świąteczne podsumowanie

2016-01-28 10:11

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 5/2016, str. 6-7

Archiwum autora
Poświąteczne spotkanie KSM

Czas na ostatki, czyli podsumowanie jasełkowo-opłatkowych spotkań w diecezji.

Zmagania diecezjalne

Zakończyły się zmagania diecezjalne, które miały miejsce na scenie Katolickiego Domu Kultury oraz w Sandomierskim Centrum Rekreacji. W finałach Diecezjalnego Przeglądu Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych wystąpiło blisko 300 młodych artystów z dziecięcych oraz młodzieżowych zespołów parafialnych i szkolnych. Z najmłodszymi artystami w Domu Katolickim spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz.

Tarnobrzeg

Do występu w zmaganiach diecezjalnych przygotowywano się podczas rejonowych przeglądów. Jeden z takich odbył się 11 stycznia w Tarnobrzeskim Domu Kultury. To już 14. edycja takich zmagań. Wystąpiły tarnobrzeskie grupy: ze Szkół Podstawowych nr 10, i nr 9 oraz Gimnazjum nr 3. Wszystkie zespoły zaprezentowały nowoczesne podejście do zadania. Twórcy scenariuszy postawili na muzykę – młodzi wykonawcy brawurowo wykonywali znane kolędy i mniej popularne pastorałki. Nie zabrakło tańca i zabawnych zwrotów akcji.

Reklama

Rejon staszowsko-świętokrzyski

W tym roku Połaniec gościł artystów grających w jasełkach z rejonu staszowsko-świętokrzyskiego. W przeglądzie, który odbył się 8 stycznia, wzięło łącznie udział 90 osób, które przybyły ze szkół podstawowych dekanatu połanieckiego, staszowskiego i świętokrzyskiego. Przedstawiane były zarówno tradycyjne Jasełka, jak również ich uwspółcześnione wersje. Podczas przeglądu obecni byli także tradycyjni ludowi kolędnicy.

Cholewiana Góra

Uczniowie miejscowego Zespołu Szkół zaprezentowali 10 stycznia jasełka. Przedstawienie pokazane w kościele zawierało zarówno elementy tradycyjne, jak i nowoczesne, ponieważ Nowonarodzonego witały również postacie bajkowe. Pozytywnym dodatkiem do przedstawienia był taniec aniołków w wykonaniu najmłodszych uczennic z kl.0.

Jasełka dworcowe

Gimnazjaliści i licealiści oraz opiekunowie przygotowali w Zawichoście nietypowe jasełka dworcowe. Pierwsza odsłona jasełek została wystawiona w miejscowej szkole druga 10 stycznia w ośrodku kultury. – Celem, jaki współczesna sztuka stawia sobie to ekstrawagancja, zaszokowanie. Wydaje się, że teatr już dawno zerwał z tradycją piękna i wzruszenia. Stąd autor scenariusza „Jasełek dworcowych” postanowił przenieść akcję we współczesność, w wigilijny dzień trójki bezdomnych, którzy koczują na dworcu kolejowym. – mówiła s. Alicja Rutkowska CHR.

Raniżów

W koncercie, który odbył się uroczystość Objawienia Pańskiego, wzięły udział schole z kościoła parafialnego i kościoła dojazdowego w Porębach Wolskich oraz chór parafialny. W tym roku w kolędowanie włączyli się laureaci Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Podczas koncertu, można było usłyszeć najpopularniejsze kolędy i pastorałki śpiewane w naszych domach, jak również te, mniej znane.

Ćmielów

Z początkiem roku w kościele parafialnym odbył się koncert kolęd i pastorałek. Gwiazdą koncertu był zespół „Champion”. Celem koncertu była zbiórka pieniędzy na nowy samochód-karetkę dla Hospicjum św. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dodatkowo przez całą niedzielę parafialny oddział Akcji Katolickiej prowadził zbiórkę do puszek na rzecz Hospicjum.

Stalowa Wola

„W hołdzie Miłosiernemu Dzieciątku” – takie hasło towarzyszyło przedstawieniu jasełkowemu jakie odbyło się 13 stycznia w parafii św. Floriana. Przygotowała je młodzież i nauczyciele z ZSP nr 2 oraz dzieci z Zespołu „Lasowiacy”. Jasełka nawiązywały do współczesności. Dzieci należące do Lasowiaków zaprezentowały kilka tańców charakterystycznych dla polskiej kultury.

Gawłuszowice

Agnieszka Babula dbająca o oprawę muzyczną oraz Krystyna Załucka, Anita Zych, Ilona Dziewit i ks. Łukasz Turzyński zadbali o przygotowanie dzieci do wystawienia w świątyni parafialnej 17 stycznia przedstawienia jasełkowego. Przedstawienie ubogacił również śpiew chóru aniołów.

Opatów

Festiwal Kolęd i Pastorałek dla mieszkańców powiatu odbył się 14 stycznia w sali widowiskowej Opatowskiego Ośrodka Kultury. Ma on miejsce w ramach „Godów Opatowskich”. W przesłuchaniu wzięło udział 57 podmiotów wykonawczych w 5 kategoriach wiekowych. Podczas festiwalu ogłoszone zostały również wyniki konkursu plastycznego na szopki bożonarodzeniowe i noworoczne. Twórcom najlepszych prac zostały wręczone dyplomy i nagrody.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Po zakończonym spotkaniu misyjnym 10 stycznia w Ośrodku Rekolekcyjnym „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia. Wzięli w nim udział przedstawiciele z 15 oddziałów parafialnych. Były życzenia i śpiewy. Nie zabrakło zabaw integracyjnych oraz bieżących ogłoszeń dotyczących chociażby zbliżającego się balu w Jeżowem, wyjazdu do Ochotnicy Dolnej oraz debaty walentynkowej.

Doradcy życia rodzinnego

W Instytucie Teologicznym w Sandomierzu 9 stycznia odbyło się noworoczne spotkanie doradców życia rodzinnego oraz studentów Studium Życia Rodziny. Bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował wszystkim doradcom za ofiarną pracę i prosił o włączenie się w świętowanie 1050-lecia chrztu Polski, obchody Roku Miłosierdzia oraz w przygotowania do Światowych Dni Młodych. Następnie miała miejsce Msza św. oraz agapa na której podziękowano za pracę w poradnictwie oraz przywitano nowe doradczynie. Spotkanie ubogaciła obecność kilkunastu dzieci doradców, które wniosły dużo entuzjazmu i radości.

Harcerze

Stalowowolscy harcerze z 4. Szczepu ZHP „Feniks” działającego przy parafii pw. Opatrzności Bożej 10 stycznia przeżywali swoje spotkanie. Wspólne świętowanie rozpoczęło się Mszą św. Po Eucharystii miała miejsce druga część spotkania połączona z wspólną modlitwą, składaniem życzeń i śpiewem kolęd.

Tagi:
kolędowanie

Jasna Góra: wigilijne kolędowanie z plejadą gwiazd

2019-12-12 17:16

it / Jasna Góra (KAI)

W wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się rodzinny koncert kolęd z Jasnej Góry w wykonaniu plejady polskich gwiazd. W inicjatywie udział wezmą polscy artyści, którzy zapraszają do wspólnej modlitwy tradycyjnymi świątecznymi utworami. Widowisko religijne przygotowuje Program Pierwszy Telewizji Polskiej.

Monika Książek/Niedziela

Reżyser Bolesław Pawlica podkreśla, że to wielki zaszczyt móc w tak wyjątkowym miejscu realizować świąteczny koncert. Jego formuła jest bardzo prosta. - Chcieliśmy, aby artyści zaprosili do wspólnego śpiewania swoich najbliższych, tak, aby było to rzeczywiście rodzinne kolędowanie - wyjaśnia reżyser. Dodaje, że „każda z gwiazd zaśpiewa jedną kolędę sama, po czym zaprosi kogoś bliskiego ze swojej rodziny, żeby razem z nim kolędować. - Mam nadzieję, że ta idea państwu się spodoba i koncert będzie piękny - mówił Pawlica.

Koncert przygotowywany jest z dużym rozmachem z wykorzystaniem różnorakiego sprzętu: światła, nagłośnienia, kamer, rekwizytów. - Jeśli już dostąpiliśmy tego zaszczytu, by móc tutaj koncertować, chcielibyś my to zrobić jak najlepiej, żeby tą cudowną bazylikę pokazać jak najpiękniej, by w kamerach telewizyjnych wieczorem wyglądała tak, jak widzimy ją w ciągu dnia - powiedział reżyser.

O wielkim przeżyciu, którym jest kolędowanie na Jasnej Górze mówi też Zygmunt Kukla, dyrygent orkiestry Kukla Band. - Robiliśmy już wiele koncertów, ale nigdy tutaj. To jest wyjątkowe miejsce, odczuwamy to już na próbach, zauważyłem atmosferę w orkiestrze inną niż zwykle - powiedział dyrygent. Podkreślił, że „po raz kolejny przekonuje się o tym, że kolędy to prawdziwe arcydzieła”. - To miniaturki, które są nie tylko ładnymi melodiami, ale są wartością samą w sobie a wykonywane w takim miejscu mają wartość unikalną - zauważył.

-Kolędy śpiewane wspólnie z mamą, ojcem, bratem czy siostrą to jest coś, co na pewno stworzy wyjątkową atmosferę, dlatego mam nadzieję, że państwo będziecie nie tylko słuchać, ale i oglądać – powiedział Zygmunt Kukla.

Przypomniał, że Polska jest chyba jedynym krajem, gdzie w tak uroczysty sposób obchodzi się wigilię, śpiewając wtedy głównie kolędy. - Mamy nadzieję, że koncert nadawany w czasie gdy wiele rodzin zasiądzie do wspólnego stołu, też zachęci do kolędowania, że przypomnimy sobie wszystkie zwrotki tych jakże pięknych utworów - powiedział dyrygent.

Na scenie pojawi się prawie 40 osób. Najliczniejszą będzie 7- osobowa rodzina Justyny Steczkowskiej. Po raz pierwszy wystąpi mama barci Golców. Będzie też ojciec Sebastiana Karpiela Bułecki, zespół kolędników z Podkarpacia. W orkiestrze zasiądzie 20 osób, a chór gospelowy liczyć będzie 18 artystów. Reżyser Bolesław Pawlica pięć lat temu przygotowywał na Jasnej Górze koncert kolęd w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestry a dwa lata temu realizował koncert na jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. - Chciałem podkreślić swój artystyczny związek z tym miejscem, które jest dla mnie naprawdę szczególne – powiedział artysta. Rodzinny koncert kolęd z Jasnej Góry w wykonaniu plejady polskich gwiazd m.in. braci Golców, Justyny Steczkowskiej, Rafała Brzozowskiego, Mateusza Ziółko, Sebastiana Karpiela Bułecki czy zespołu Pectus zostanie pokazany w dwóch częściach w programie I TVP w wigilię Bożego Narodzenia. Początek ok. 17.20.

Nagranie tego niezwykłego widowiska odbędzie się dziś wieczorem w bazylice jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niedziela radości

Damian Kwiatkowski

BOŻENA SZTAJNER

Gaudete – to łacińska nazwa trzeciej niedzieli Adwentu, pochodząca od pierwszego słowa antyfony rozpoczynającej tego dnia Liturgię Eucharystyczną. Słowo to pochodzi od łacińskiego czasownika „gaudere” i jest wezwaniem do radości: Radujcie się ! Jej przyczyną ma być odnowienie świadomości, że Bóg jest blisko nas, że jest z nami, że stał się naszym bratem. Tego dnia w liturgii używa się szat koloru różowego (stosuje się je jeszcze tylko w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, tzw. niedzielę laetare). Papież Paweł VI w 1975 r. w adhortacji apostolskiej „Gaudete in Domino” (O radości chrześcijańskiej) pisał: „Należy rozwijać w sobie umiejętność radowania, cieszenia się, korzystania z wielorakich radości ludzkich, jakich Bóg Stwórca użycza nam na tę doczesną pielgrzymkę”. Jeszcze bardziej będziemy się radować, gdy odkryjemy prawdę o tym, że Chrystus wciąż do nas przychodzi. Wtedy przepełni nas radość płynąca ze świadomości, że stoi On także u podwoi naszego serca i kołacze. Otwórzmy na oścież drzwi Chrystusowi. Najważniejsze rozgrywa się przecież w głębinach naszego serca. Może ono stać się Betlejem, gdzie zamieszka Emmanuel – Bóg z nami. Znajdźmy w tę niedzielę chwilę czasu, by Go ugościć. Papież Jan XXIII powiedział, że do Nieba nie wpuszczają ponuraków, tylko ludzi, którzy umieją się cieszyć. Oby nie okazało się, że nie nadajemy się do Nieba, ponieważ nie umiemy się cieszyć, bo zapomnieliśmy, jak to się robi. Usłyszmy więc to dzisiejsze wezwanie Kościoła: Bądź radosny! Nie zamykaj się w samotności i smutku. Jezus jest z Tobą!

Adwent przygodnie napotkanemu katolikowi niejednokrotnie kojarzy się tylko i wyłącznie z okresem przed Bożym Narodzeniem, jako czas przygotowania do świąt. Niekiedy też, niestety, bywa on postrzegany jako okres swoistej pokuty i postu, co jest jak najbardziej błędnym przeświadczeniem.
Ogólnie możemy powiedzieć, że Adwent jest czasem pobożnego i radosnego oczekiwania na pojawienie się Jezusa Syna Bożego. Obecnie przeżywamy jego trzecią niedzielę, w której manifestujemy naszą radość z bliskości Pana. Już bowiem w pierwszej antyfonie mszalnej Kościół dziś ogłasza: „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się! Pan jest blisko” (Flp 4, 4n). Po łacinie zawołanie to zaczyna się słowami: „Gaudete in Domino”. Dlatego często obecną niedzielę nazywamy „niedzielą gaudete”, czyli po prostu „niedzielą radości”.
Istnieje jeszcze jedna, dość intrygująca, nazwa tej niedzieli. Bywa ona bowiem nazywana „niedzielą różową”. Określenie to wywodzi się od koloru szat liturgicznych przewidzianych na ten dzień. Otóż, jest to właśnie kolor różowy. W całym roku liturgicznym stosuje się go tylko dwa razy (poza niedzielą gaudete, używa się go w tzw. niedzielę laetare, którą jest czwarta niedziela Wielkiego Postu).
W Adwencie szaty liturgiczne mają zazwyczaj kolor fioletowy, który w jasnym świetle wydaje się przybierać barwę różową. Dobór koloru wynika z jego skojarzenia z widokiem nieba o świcie. Wyobraża on blask przyjścia Jezusa Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. Przychodzący Zbawiciel jest bowiem dla nas Światłością, podobnie jak wschodzące Słońce. Właśnie tego typu porównanie odnajdujemy np. w tzw. Pieśni Zachariasza: „nawiedzi nas Słońce Wschodzące z wysoka, by zajaśnieć tym, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają” (Łk 1, 78n).
Wspólnota kościelna rozumie znaczenie wyjątkowego charakteru Adwentu jako czasu przygotowania do przyjęcia prawdy o Wcieleniu Boga. Dlatego też umieszcza ona adwentowe niedziele wysoko w tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych. Oznacza to, że nie wolno nam zrezygnować z celebrowania „niedzieli gaudete” na rzecz np. parafialnych uroczystości odpustowych. Radość płynąca ze zbliżających się świąt nie wynika z emocjonalnych uniesień, lecz bierze się z autentycznych religijnych przeżyć. Sam Adwent zaś ukazuje nam prawdziwą radość bycia chrześcijaninem, który oczekuje pojawienia się swojego jedynego Pana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niechciany pomnik

2019-12-15 15:43

Beata Pieczykura

– Dopóki my żyjemy, król Jan III Sobieski stanie na Kahlenbergu w Wiedniu. Pomnik monarchy jest darem Polaków dla Europy, a nie dla Wiednia – powiedział Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu, 15 grudnia na Jasnej Górze. Podkreślił, że na celu przywrócenie pamięci o Janie III Sobieskim, jednym z najsłynniejszych europejskich władców, który „jako obrońca wiary chrześcijańskiej ruszył, aby Europa zachowała wartości i swój kształt”.

Beata Pieczykura/Niedziela

Pomnik króla Jana III Sobieskiego, pierwotnie przeznaczony dla Wiednia, odwiedza miasta historycznie związane z monarchią. Od 15 grudnia do 3 stycznia jest prezentowany na Jasnej Górze przed bramą Lubomirskich. Był pokazywany w Krakowie. Po Częstochowie odwiedzi m.in. Warszawę, Brzeg, Nysę.

15 grudnia na Jasnej Górze uroczystość zorganizowały Fundacja Order Jana III Sobieskiego oraz Międzynarodowy Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu. Rozpoczęła je Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Beata Pieczykura/Niedziela

Pomnik autorstwa rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja (3 m wys., ok. 7,5 m dł., odlany w Gliwicach) przedstawia króla Sobieskiego na koniu, z buławą, którą wskazuje kierunek natarcia. Za nim – w bryle wykonanej w brązie – widać skrzydła husarskie, głowy koni i postaci biorących udział w obronie Europy przed armią Imperium Osmańskiego.

Związki króla Sobieskiego z Matką Bożą Częstochowską przypominają ojcowie paulini z Jasnej Góry. Maryi właśnie władca przypisywał Wiktorię Wiedeńską, jako wyraz dziękczynienia za tryumf oręża polskiego nad Turkami pozostawił w klasztorze wiele pamiątek, takich jak m.in. wieczna lampka, przedmiot przypominający fragment husarskiego skrzydła, tureckie kołczany, tuziny strzał oraz tarcza z wielkiej żółwiej skorupy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem