Reklama

Niedziela Wrocławska

Ferie zimowe w naszej parafii

Rozpoczęły się ferie zimowe. Parafie archidiecezji wrocławskiej przygotowały się na ten wyczekiwany przez dzieci i młodzież dwutygodniowy odpoczynek od szkolnych obowiązków, organizując z myślą o nich szereg atrakcji!

Zimowe wyjazdy potrafią ukoronować całoroczną pracę duszpasterską, a dla dzieci i młodzieży dotychczas niezaangażowanej w życie parafii mogą być doskonałym bodźcem do włączenia się w prowadzone duszpasterstwa. Wiele grup młodzieżowych zakłada wręcz obligatoryjny wyjazd w formie szkolenia lub rekolekcji. Tak jest w przypadku grup oazowych, gdzie zimowe rekolekcje stanowią przejście do kolejnego etapu formacji. Podobnie jest z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, kiedy zimowe szkolenia pozwalają lepiej włączyć się w pracę Stowarzyszenia. Są też wyjazdy organizowane przez diecezjalne Caritas, dzięki którym młodzież ma możliwość spędzenia wolnego czasu z dala od miejsca zamieszkania.

„Maleńka” w Tatrach

Reklama

Zaangażowanie i wkład pracy młodych w życie parafii św. Walentego Męczennika w Lubiążu docenia ks. Leszek Woźny, który w tym roku zorganizował dla nich zimowy wyjazd do Zakopanego. Proboszcz parafii wie, jak cenna i ważna jest w dzisiejszych czasach aktywność młodych w Kościele. Aby docenić młodzież, w drugi tydzień ferii zabiera ich do zakopiańskiego ośrodka rekolekcyjno-wypoczynkowego „Maleńka”, prowadzonego przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów. – Piękno Tatr, niepowtarzalny klimat zakopiańskich kościołów i kaplic, bogactwo podhalańskiej kultury i życzliwość góralskiej społeczności pozwolą naszej 30-osobowej grupie na radosne odpoczywanie i przeżywanie chwil skupienia – mówi ks. Woźny. – Zimowy wyjazd to przede wszystkim propozycja różnych form spotkania z Bogiem, bo przecież od Niego ferii nie mamy!

Za kredę i kadzidło

Wyjazd dla aktywnej młodzieży proponują także księża wikariusze z parafii pw. św. Faustyny w Górze – ks. Łukasz Romańczuk i ks. Krzysztof Tomczyk. Wraz z nimi w pierwszy tydzień ferii do Szklarskiej Poręby wyruszą osoby przynależące do Ruchu Młodzieży Górowskiej. Co ciekawe, aby zebrać pieniądze na wycieczkę zainteresowani własnoręcznie przygotowali kredę i kadzidło, które rozprowadzali w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wydawane są tu także „Wiadomości parafialne”, z których dochód również przeznaczony został na ferie zimowe górowskiej młodzieży.

Miłosierni na feriach

Zimowy odpoczynek od szkolnych obowiązków może być udany nie tylko na wyjeździe. Ferie można przecież ciekawie spędzić w rodzinnych stronach. Udowadnia to oleśnicki oddział Akcji Katolickiej, działający przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Członkowie grupy stworzyli najmłodszym parafianom program ferii zimowych w domu katechetycznym znajdującym się przy kościele parafialnym. Dzieci i młodzież mogą tu m.in. rozgrywać turnieje szachowe, grać w warcaby, piłkarzyki, ping-ponga czy inne gry zespołowe. W zależności od pogody zorganizowane zostaną zabawy na śniegu. Maluchy mogą oglądać tu bajki czy prezentacje multimedialne. Ciekawą formą zajęć będą także konkursy z wiedzy religijnej, plastycznej, muzycznej i tanecznej. Organizatorzy nie zapomnieli także o ciepłym posiłku dla swych podopiecznych, którzy w świetlicy mogą spędzać większość wolnego dnia. Tegorocznym feriom towarzyszy hasło „Chrzest Źródłem Miłosierdzia” – chodzi o to, by w Roku Miłosierdzia każde dziecko przebywające w świetlicy odmówiło sobie dziennej porcji słodyczy, a zaoszczędzoną kwotę wrzuciło do puszki na dalszą pomoc rehabilitacyjną dla Natana Dolińskiego.

2016-01-28 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ferie z oazą

Ponad 520 tys. uczniów z województwa śląskiego przygotowuje się do dwutygodniowych ferii zimowych. Laba zaczyna się 11 lutego. Najwyższy więc czas, by zapisać swoje dziecko, a nawet siebie na zimowy wypoczynek. Będzie to tym samym przyjęcie zaproszenia Jezusa: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco” (Mk 6, 31-32). A czas sprzyja temu. Dzieci, młodzież, studenci, nauczyciele i rodzice przez dwa zimowe tygodnie będą cieszyć się wolnym, by nabrać sił na drugi, decydujący semestr w szkołach i na uczelniach.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

[ TEMATY ]

śmierć

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Covid-19. W październiku purpurat skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję