Reklama

Sztuką jest pomagać

2016-02-03 08:47

Anna Wyszyńska
Niedziela Ogólnopolska 6/2016, str. 49

„Hospicjum sztuką życia – sztuką jest pomagać”. Tak brzmiał temat XX Jubileuszowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, która odbyła się w Częstochowie w dniach 21-23 stycznia 2016 r. Obrady odbywały się w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej, uczestnicy brali również udział w codziennych Mszach św. na Jasnej Górze

Uczestników przywitał w murach Akademii jej prorektor o. prof. nzw. dr hab. Wojciech Podlecki, który przypomniał słowa papieża Franciszka skierowane do włoskich lekarzy, o tym, że spodziewa się w medycynie działań ukierunkowanych na dobro, bowiem skutkiem liberalizmu i sekularyzacji społeczeństw jest brak troski, empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. Przedstawiciele zawodów medycznych muszą kierować się przede wszystkim wrażliwością na pacjenta i jego potrzeby. W nieustannej sztafecie pokoleń doświadczenia osób dotkniętych chorobami i cierpieniem dzisiaj, staną się kiedyś naszymi doświadczeniami.

Porcelanowy jubileusz

Wspominając dotychczasowe konferencje, dr n. med. Jadwiga Pyszkowska – konsultant wojewódzki medycyny paliatywnej w woj. śląskim podkreśliła, że każda z nich była ważnym wydarzeniem, pozwalającym wzbogacać i aktualizować fachową wiedzę, dzielić się doświadczeniem i formować duchowo pracowników i wolontariuszy opieki paliatywnej, co owocowało podnoszeniem poziomu opieki nad chorymi. Zauważyła, że jubileusze dwudziestolecia nazywa się porcelanowymi – to określenie jest trafne w odniesieniu do pracowników hospicjów, którzy tak jak porcelana są piękni, wypaleni w wysokich temperaturach doświadczeń i bardzo użyteczni. Dr Jadwiga Pyszkowska pogratulowała wspólnocie Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej konsekwentnej realizacji misji pomocy i towarzyszenia chorym, ale także misji kształcenia i promowania poprzez konferencje wielu dziedzin nauki: medycyny paliatywnej, pielęgniarstwa opieki paliatywnej, psychoonkologii, psychologii, fizjoterapii, dietetyki, etyki, pedagogiki i innych.

Po siłę do Matki Bożej

Anna Kaptacz – prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej i prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej podziękowała pracownikom, wolontariuszom, wszystkim, „którzy są z nami przez cały rok, są silnym ramieniem, które nas wspiera i pomaga”. – Przyjeżdżamy tu po to, aby czerpać siły z bardzo ważnego miejsca. Ja, kiedy jest mi trudno, idę do Matki Bożej na Jasną Górę, wiem, że także pracownicy hospicjów z różnych stron Polski przybywają do Niej, aby się umacniać i móc realizować to miłosierne serce, które zanosimy do naszych chorych – podkreśliła Anna Kaptacz.

Reklama

Komunikacja i miłosierdzie

23 stycznia Mszę św. dla uczestników konferencji odprawił w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Była to również Msza św. dla dziennikarzy z okazji ich patronalnego święta. Jako przesłanie dla obu grup zawodowych abp Depo wskazał dwa słowa – tytuł orędzia Ojca Świętego Franciszka na Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu. – Są one dla nas darem i zadaniem: komunikacja i miłosierdzie – podkreślił abp Wacław Depo. – Jedno i drugie wymaga pochylenia się nad człowiekiem, aby przekazać mu prawdę, aby go dźwigać w imię miłości bezinteresownej. Przychodzimy tutaj dzisiaj przed oblicze Matki wskazującej na Syna, aby zawierzać nasze sprawy i jako ludzie służący prawdzie poprzez środki społecznego przekazu, i jako ludzie pracujący w hospicjach polskich z doroczną pielgrzymką. Stajemy, aby zawierzać siebie i ludzi naszej służby.

Wśród tematów omawianych podczas trzydniowej konferencji były m.in. zagadnienia związane z potrzebami religijnymi i duchowymi chorych u kresu życia oraz poczuciem sensu życia u osób przewlekle chorych. Mówiono także o skutecznym leczeniu bólu, przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu pracowników hospicjów, chorobach neurodegradacyjnych osób starszych i chorobach nowotworowych dzieci.

Wśród patronów honorowych jubileuszowej konferencji był abp Wacław Depo, natomiast „Niedziela” była jednym z patronów medialnych.

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport: chrześcijaństwu na Bliskim Wschodzie grozi wyginięcie

2019-06-19 16:27

tom (KAI) / Getynga

Niemieckie Towarzystwo Narodów Zagrożonych (GfbV) postrzega przyszłość wspólnot chrześcijańskich w Syrii i Iraku jako zagrożoną. W obu krajach liczba chrześcijan w wyniku ucieczki przed wojną domową i przemocą ze strony muzułmańskich fundamentalistów znacznie zmalała - wynika z raportu opublikowanego w Getyndze. W Iraku pozostało już tylko 150 tys. chrześcijan, czyli około 0,4% miejscowej ludności, podczas gdy przed pierwszą wojną w Iraku (1991 r.) stanowili oni 10 proc., a po rozpoczęciu drugiej w 2003 ich odsetek zmniejszył się do 5 proc.

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Według raportu, w Syrii żyje tylko od 500 do 700 tys. chrześcijan, co oznacza spadek o 50 proc. w porównaniu ze stanem z 2010 r. Wielokrotnie znajdowali się oni między frontami armii syryjskiej a grupami opozycyjnymi, w tym uzbrojonymi islamistami, częściowo popieranymi przez Turcję, poddawani są brutalnemu prześladowaniu, egzekucjom, morderstwom i gwałtom. Według GfbV, reżim prezydenta Baszara al-Assada przyznaje chrześcijanom prawo do wolności wyznania, dlatego większość z nich woli zwycięstwo wojsk rządowych nad opozycją zdominowaną przez radykalne muzułmańskie Bractwo Muzułmańskie.

Zachód musi wesprzeć siły opozycyjne, chcąc aktywnie chronić mniejszości – twierdzi GfbV i przypomina, że obrońcy praw człowieka ostro krytykują Kościoły chrześcijańskie na Zachodzie, które de facto pozostawiły na lodzie swoich prześladowanych braci i siostry.

Od czasu obalenia Saddama Husajna w Iraku w 2003 chrześcijanie nieustannie cierpią z powodu porwań i morderstw dokonywanych przez islamistyczne bandy terrorystyczne. Od 2003 r. zginęły tam tysiące wyznawców Chrystusa. Według raportu co najmniej 70 kościołów zostało całkowicie albo częściowo zniszczonych przez zamachy bombowe. Spośród dawnych 500 kościołów w Iraku tylko 57 jest obecnie otwartych. Państwo prawie nie chroni chrześcijan, ale promuje islamizację kraju na drodze prawnej i przez politykę edukacyjną. Wielu członków mniejszości religijnych planuje opuszczenie kraju. Raport GfbV wskazuje również na znaczną dyskryminację chrześcijan w Autonomicznym Regionie Irackiego Kurdystanu. Mimo że terrorystyczne „Państwo Islamskie” zostało wyparte z Równiny Niniwy, to większość wysiedlonych stamtąd chrześcijan nie może wrócić do swoich domów, ponieważ brakuje im środków na odbudowę swoich domów. W prastarych wioskach chrześcijańskich coraz więcej muzułmanów osiedla się i grozi wypędzeniem chrześcijan. „Aby powstrzymać te tendencje, chrześcijanie muszą pilnie zaangażować się w proces podejmowania decyzji dotyczących przyszłości Iraku. Potrzebują również pomocy finansowej, aby promować swój język i kulturę" – czytamy w raporcie. GfbV domaga się ponadto „politycznej reprezentacji” dla wspólnoty chrześcijańskiej na Równinie Niniwy. W tym celu rząd centralny w Bagdadzie i regionalny rząd kurdyjski muszą uzgodnić, komu podlega ten region.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem