Reklama

Sztuką jest pomagać

2016-02-03 08:47

Anna Wyszyńska
Niedziela Ogólnopolska 6/2016, str. 49

„Hospicjum sztuką życia – sztuką jest pomagać”. Tak brzmiał temat XX Jubileuszowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, która odbyła się w Częstochowie w dniach 21-23 stycznia 2016 r. Obrady odbywały się w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej, uczestnicy brali również udział w codziennych Mszach św. na Jasnej Górze

Uczestników przywitał w murach Akademii jej prorektor o. prof. nzw. dr hab. Wojciech Podlecki, który przypomniał słowa papieża Franciszka skierowane do włoskich lekarzy, o tym, że spodziewa się w medycynie działań ukierunkowanych na dobro, bowiem skutkiem liberalizmu i sekularyzacji społeczeństw jest brak troski, empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. Przedstawiciele zawodów medycznych muszą kierować się przede wszystkim wrażliwością na pacjenta i jego potrzeby. W nieustannej sztafecie pokoleń doświadczenia osób dotkniętych chorobami i cierpieniem dzisiaj, staną się kiedyś naszymi doświadczeniami.

Porcelanowy jubileusz

Wspominając dotychczasowe konferencje, dr n. med. Jadwiga Pyszkowska – konsultant wojewódzki medycyny paliatywnej w woj. śląskim podkreśliła, że każda z nich była ważnym wydarzeniem, pozwalającym wzbogacać i aktualizować fachową wiedzę, dzielić się doświadczeniem i formować duchowo pracowników i wolontariuszy opieki paliatywnej, co owocowało podnoszeniem poziomu opieki nad chorymi. Zauważyła, że jubileusze dwudziestolecia nazywa się porcelanowymi – to określenie jest trafne w odniesieniu do pracowników hospicjów, którzy tak jak porcelana są piękni, wypaleni w wysokich temperaturach doświadczeń i bardzo użyteczni. Dr Jadwiga Pyszkowska pogratulowała wspólnocie Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej konsekwentnej realizacji misji pomocy i towarzyszenia chorym, ale także misji kształcenia i promowania poprzez konferencje wielu dziedzin nauki: medycyny paliatywnej, pielęgniarstwa opieki paliatywnej, psychoonkologii, psychologii, fizjoterapii, dietetyki, etyki, pedagogiki i innych.

Po siłę do Matki Bożej

Anna Kaptacz – prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej i prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej podziękowała pracownikom, wolontariuszom, wszystkim, „którzy są z nami przez cały rok, są silnym ramieniem, które nas wspiera i pomaga”. – Przyjeżdżamy tu po to, aby czerpać siły z bardzo ważnego miejsca. Ja, kiedy jest mi trudno, idę do Matki Bożej na Jasną Górę, wiem, że także pracownicy hospicjów z różnych stron Polski przybywają do Niej, aby się umacniać i móc realizować to miłosierne serce, które zanosimy do naszych chorych – podkreśliła Anna Kaptacz.

Reklama

Komunikacja i miłosierdzie

23 stycznia Mszę św. dla uczestników konferencji odprawił w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Była to również Msza św. dla dziennikarzy z okazji ich patronalnego święta. Jako przesłanie dla obu grup zawodowych abp Depo wskazał dwa słowa – tytuł orędzia Ojca Świętego Franciszka na Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu. – Są one dla nas darem i zadaniem: komunikacja i miłosierdzie – podkreślił abp Wacław Depo. – Jedno i drugie wymaga pochylenia się nad człowiekiem, aby przekazać mu prawdę, aby go dźwigać w imię miłości bezinteresownej. Przychodzimy tutaj dzisiaj przed oblicze Matki wskazującej na Syna, aby zawierzać nasze sprawy i jako ludzie służący prawdzie poprzez środki społecznego przekazu, i jako ludzie pracujący w hospicjach polskich z doroczną pielgrzymką. Stajemy, aby zawierzać siebie i ludzi naszej służby.

Wśród tematów omawianych podczas trzydniowej konferencji były m.in. zagadnienia związane z potrzebami religijnymi i duchowymi chorych u kresu życia oraz poczuciem sensu życia u osób przewlekle chorych. Mówiono także o skutecznym leczeniu bólu, przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu pracowników hospicjów, chorobach neurodegradacyjnych osób starszych i chorobach nowotworowych dzieci.

Wśród patronów honorowych jubileuszowej konferencji był abp Wacław Depo, natomiast „Niedziela” była jednym z patronów medialnych.

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem