Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Podążać wspólną drogą

Poprzedni kurs zorganizowali w grudniu. A już kolejny odbędzie się z końcem lutego. Wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji „Zacheusz” z Cieszyna we współpracy z parafią Matki Bożej Różańcowej ze Skoczowa zaprasza małżonków do udziału w kursie „Wspólna droga”

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

ewangelizacja

kurs

Monika Jaworska

Uczestnicy kursu

Każda Szkoła Nowej Ewangelizacji (SNE) może pisać swoje kursy. SNE „Zacheusz” opracował więc kurs „Wspólna droga”, który powstał w grudniu 2012 r. specjalnie dla małżeństw. Ponieważ w naszej SNE było dużo małżeństw, o. Efraim Kostrzewa stwierdził, że trzeba by dla nich przygotować jakąś formę rekolekcji – mówi dyrektor kursu Bernard Wesoły. On głosił konferencje na kursie, jaki odbył się w połowie grudnia w Ośrodku Rekolekcyjnym w Pogórzu. – Jestem dyrektorem w tym sensie, że każdy kurs ma swojego dyrektora. Dyrektorem SNE „Zacheusz” jest o. Efraim Kostrzewa OFM z Cieszyna. Natomiast w ekipie danego kursu także wybiera się dyrektora po to, by ten panował nad całością – tłumaczy p. Bernard. Podkreśla, że Szkoła organizuje wiele kursów nie tylko na terenie Śląska Cieszyńskiego, ale i w Czechach, także poza naszą diecezją. I to są kursy w ramach SNE, której założycielem jest meksykanin José H. Prado Flores. Zaś „Wspólna droga” jest autorskim kursem „Zacheusza”.

Odnowić więzi małżeńskie

W 2016 r. „Zacheusz” zaplanował kursy dla małżonków w kilku miejscach. Najbliższy rozpocznie się 26 lutego w Pogórzu, i kolejny – w tym samym miejscu 8 kwietnia. W naszej diecezji „Wspólna droga” planowana jest jeszcze 18 sierpnia w Ustroniu-Hermanicach. Wspólnota zaprasza także poza diecezję: do Krzydlina, Katowic czy Wrocławia. – W „Wspólnej drodze” chodzi o odnowienie więzi małżeńskich, wzmacnianie relacji. To szczególnie chcemy podkreślić w Roku Miłosierdzia – zauważa ks. Zbigniew Macura, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie, która włącza się we współorganizację kursu w Pogórzu, gdzie w ostatnim kursie wzięło udział 17 małżeństw. – Obserwowaliśmy, że nasi kursanci byli zadowoleni. Głęboko docierały do nich treści, które były celem kursu, czyli wspólna praca nad tym, aby razem z Panem Bogiem odnaleźć to, co jest w małżeństwie najważniejsze: radość, spokój, szczęście. A także praca nad tym, by porzucić stare schematy, które często towarzyszą naszym związkom i rozpocząć coś nowego z Panem Bogiem – mówi koordynator grudniowego kursu Izabela Gałuszka, która uczestniczyła z mężem Bogdanem.

Kurs „Wspólna droga” pozwala na uczestnictwo również dzieciom. – Jest grupa dzieci i panie opiekunki. Te starsze dzieci bawią się z opiekunkami, a te malutkie zostają przy rodzicach. Pierwszy taki kurs z dziećmi „Zacheusz” zorganizował latem 2015 r. w Dzięgielowie, a drugi – w grudniu 2015 r. w Pogórzu – dodaje żona Bernarda, Jadwiga Wesoły. – Najmłodszy uczestnik grudniowego kursu Karol miał 4 miesiące. Najliczniejsza rodzina przyjechała z 5 dzieci, w tym z dwoma bliźniaczkami 7-miesięcznymi – wspomina ks. Zbigniew Macura.

Reklama

Kręgi małżeńskie

Jak podkreślają członkowie ekipy, każdy uczestnik wynosi z danego kursu nowe doświadczenia. – Dla mnie jako kapłana jest to też odnawianie kapłaństwa, posługi, kiedy widzę, jak w życiu małżonków działa słowo Boże, modlitwa – zaznacza ks. Macura. – Jesteśmy w trakcie pisania drugiego – pogłębionego kursu dla małżeństw, dlatego że tematyka małżeństwa jest bardzo głęboka i szeroka – uchyla rąbka tajemnicy Bernard Wesoły.

Izabela wspomina, że pierwszy raz trafiła z mężem na taki kurs w 2014 r. – Potem zaangażowaliśmy się w pracę w Kręgach Małżeńskich. Za każdym razem inaczej się przeżywamy ten kurs i odkrywamy nowe treści. On nas cały czas zaskakuje – podkreśla.

Ks. Zbigniew wspomina, że w kursach uczestniczą również członkowie Kręgów Małżeńskich. – Formacja w Kręgach Małżeńskich polega na tym, że 4-6 małżeństw spotyka się raz w miesiącu w jednym z domów na modlitwie, rozważaniu słowa Bożego i rozmowie. Kręgi pomagają otwierać się małżonkom na Boga i na siebie nawzajem. Pozwalają lepiej poznać siebie i swoje małżeństwo, a także dzielić się doświadczeniami z innymi małżeństwami, integrować się i stawać się wspólnotą – mówi ks. Zbigniew Macura. – Oprócz tego spotykamy się w większej wspólnocie właśnie na takich kursach jak „Wspólna droga”, na czuwaniach, rekolekcjach. W mojej parafii na Górnym Borze od roku próbujemy zachęcać małżonków do formacji w Kręgach Małżeńskich. Zainspirował nas do tego „Zacheusz”. Przedtem kilka „naszych” małżeństw jeździło do innych kręgów, ale od kiedy wprowadziliśmy to w naszej parafii, powstały 3 kręgi w okolicy – dodaje ks. Zbigniew.

Reklama

Najbliższy kurs „Wspólna droga” dla małżeństw (z opieką nad dziećmi) odbędzie się w Pogórzu w dniach 26-28 lutego. Organizatorzy zapraszają małżonków z całej diecezji. Informacje i zapisy na stronie: www.parafiagornybor.ox.pl oraz www.zacheusz.org. Tymczasem parafia na Górnym Borze zaprasza również do udziału w kursie Alfa skierowanym do każdego. Pierwsze spotkanie odbędzie się 9 lutego o godz. 19 w MCK „Pod Pegazem” w Skoczowie.

2016-02-04 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kurs Małżeński online - jak wzmocnić relacje w czasie epidemii

2020-05-07 14:09

[ TEMATY ]

małżeństwo

kurs

Materiał prasowy

Agnieszka i Antoni Tompolscy prowadzą warsztat dla par od ponad 20 lat, mają czwórkę dzieci. Sami podkreślają: “Nasza miłość dojrzewa, a my nieustannie uczymy się siebie nawzajem. Ponieważ nasze osobowości są bardzo odmienne mamy różnorakie doświadczenia w budowaniu i umacnianiu relacji pomiędzy nami”. Aktywnie działają w Krajowym Biurze Alpha Polska.

Kurs Małżeński online to seria siedmiu spotkań stworzonych po to, by pomóc każdej parze w pracy nad wzmocnieniem relacji i budowaniem silnego małżeństwa. Każde ze spotkań trwa około dwie godziny, połowa tego czasu przeznaczona jest na rozmowę pomiędzy partnerami.

Kurs Małżeński online obejmuje siedem cotygodniowych spotkań, każde w tym samym dniu tygodnia i o tej samej godzinie. Co ważne, można uczestniczyć w nim, przebywając w zaciszu własnego domu. Zachęcamy do przeżycia tego czasu w atmosferze randki!

Więcej szczegółów na Zobacz


Spotkania obejmują następujące tematy:

Mocne fundamenty - nauczcie się wzajemnie rozumieć swoje potrzeby.

Sztuka komunikacji - jak komunikować się efektywnie.

Rozwiązywanie konfliktów - opracujcie metody rozwiązywania konfliktów i sporów.

Moc przebaczenia - dowiedzcie się, jak przepraszać i przebaczać sobie nawzajem.

Wpływ rodziny - przeszłość i teraźniejszość - rozpoznajcie jak wychowanie wpływa na Waszą relację.

Dobry seks - znajdźcie sposoby rozwijania relacji seksualnej.

Miłość w działaniu - odkryj „język miłości” Twojego partnera i jak właściwie okazywać mu miłość.


Kurs ma na celu pomóc parom w zbudowaniu silnych fundamentów relacji, nauczyć efektywnej komunikacji i pokazać jak najlepiej radzić sobie z różnicami.

Za udział w Kursie nie będą pobierane opłaty. Jedyny koszt, jaki trzeba ponieść, to zakup dwóch egzemplarzy „Podręcznika Uczestnika” (15 zł. egz.) Podręcznik podzielony jest na rozdziały, które odpowiadają tematom poruszanym na Kursie. Jest to świetny przewodnik po Kursie Małżeńskim, zawierający konspekty wykładów, praktyczne ćwiczenia i miejsce na notatki. Stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego uczestnika i towarzyszy mu w czasie każdej sesji.

CZYTAJ DALEJ

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

2020-05-23 18:19

[ TEMATY ]

polityka

komentarz

Facebook.com

Jolanta Lange wcześnie nazywała się Jolanta Gontarczyk i jako tajny współpracownik komunistycznego wywiadu TW Panna inwigilowała ks. Franciszka Blachnickiego. Jej fundacja nadal otrzymuje gigantyczne pieniądze z warszawskiego ratusza

W sierpniu 2019 roku odkryłem, że prezes jednej z warszawskich fundacji Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum Jolanta Lange ma zmienione nazwisko. Do 2008 r. nazywała się Jolanta Gontarczyk TW Panna. Kobieta była jedną z ważniejszych agentek komunistycznej służby PRL, którą w latach 80-tych skierowano do inwigilacji twórcy Ruchu Światło Życie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Obecna prezes stowarzyszenia Pro Humanum była więc płatnym i bardzo niebezpiecznym współpracownikiem reżimu komunistycznego, którą w latach 80. ścigał nawet kontrwywiad RFN.

O sprawie zrobiło się bardzo głośno i na jej temat rozpisywały się gazety, a o jej przeszłości informowały media internetowe i największe telewizje. Wydawałoby się, że po tych informacjach kierowany przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego urząd będzie unikał dalszej współpracy z fundacją Pro Humanum, na której czele nadal stoi "prezeska" Jolanta Lange vel Gontarczyk.

Niestety nic takiego się nie stało, bo 12 grudnia 2019 r. według zarządzenia "NR 1843/2019 PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY" została przyznana dotacja 1 850 000 złotych na Prowadzenie Centrum Wielokulturowego w Warszawie, którego głównym operatorem jest właśnie fundacja Jolanty Lange. Prawie dwa miliony złotych publicznych pieniędzy przeznaczone jest na "działalność na rzecz integracji cudzoziemców, upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji w latach 2019-2022". Tych pieniędzy może być znacznie więcej, bo przeglądając umowy między Pro Humanum, a warszawskim ratuszem z poprzednich lat oprócz głównej umowy na prowadzenie "Centrum" były także dotacje na mniejsze projekty.

Czy znając przeszłość agentki służb komunistycznych można wnioskować, że prezes Jolanta Lange ma doświadczenie i zasługi dla upowszechniania i ochrony wolności oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji? To retoryczne pytanie należy postawić kandydatowi na urząd prezydenta RP Rafałowi Trzaskowskiemu.

Sprawa może mieć ciąg dalszy. Jolanta Gontarczyk była bowiem jedną z ostatnich osób, która widziała ks. Franciszka Blachnickiego przed jego tajemniczą śmiercią. Na pewno będzie musiała znów zeznawać, bo 21 kwietnia 2020 r. "prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach podjął na nowo, umorzone w dniu 6 lipca 2006 roku, śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu przez funkcjonariuszy publicznych, poprzez podanie substancji, która spowodowała jego nagłą śmierć, co stanowiło prześladowanie pokrzywdzonego z powodów politycznych i religijnych".

Analizując treści ze strony internetowej Pro Humanum oraz na Facebooku można odnieść wrażenie, że stowarzyszenie jest mocno zaangażowane politycznie i światopoglądowo. Zapraszają na parady LGBT. Na fanpage można było znaleźć także sprofanowany wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczowym nimbem. Podczas uroczystości w Centrum Wielokulturowym zapraszany jest warszawski chór LGBT.

Więcej o współpracy Jolanty Lanego vel Gonatrczyk z warszawskim ratuszem oraz jej politycznej kariery w latach 90

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy polski biskup wziął udział w akcji #hot16challenge2

2020-05-26 19:40

[ TEMATY ]

#Hot16Challenge2

YouTube

Bp Adrian Galbas SAC jako pierwszy z polskich biskupów wziął udział w akcji #hot16challenge2. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej zamieścił swoje nagranie na kanale YouTube „Pallotti TV”.

Na wstępie filmiku pallotyn przyznaje, że kiedy cztery miesiące temu zostawał biskupem spodziewał się wielu wyzwań, ale nie myślał, że wśród nich znajdzie się wezwanie do rapowania. - Przekonał mnie do tego mój współbrat, mówiąc, że to jest bardzo w duchu Pallottiego, aby każdym możliwym sposobem głosić Ewangelię – dodaje.

Twa modlitwa nie jest próżna, ale ważna jałmużna. Może biedny, może krezus - tak nauczał przecież Jezus (…) Będą wdzięczni ci lekarze, którym te pieniądze w darze, dziś złożone ciut pomogą walczyć z tą chorobą srogą - rapuje bp Galbas z Ełku.

Duchowny do udziału w akcji nominował kleryków pallotyńskich z Ołtarzewa, kleryków diecezji ełckiej, Siostry Uczennice Krzyża oraz Marka Kalka.

Akcja #Hot16challenge polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do udziału w inicjatywie kolejnych osób, które mają stworzyć swoje nagranie rapu w ciągu 72 godzin. Akcji towarzyszy zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. Jak podano na stronie www.siepomaga.pl/hot16challenge na chwilę obecną zebrano na ten cel już prawie 3,3 mln złotych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję