Reklama

Niedziela Rzeszowska

Kalwaria Widelska

Na początku XXI wieku na Podkarpaciu, w powiecie kolbuszowskim, w miejscowości Widełka z inicjatywy księdza proboszcza Lucjana Kota, wspieranego przez radę parafian, powstał nowy cmentarz oraz mała kalwaria.

Projekt małej kalwarii wykonał rzeszowski architekt Roman Orleański. Bp Edward Białogłowski poświęcił umieszczony na sześciometrowym słupie 9-metrowy krzyż. Ogrodzenie nowego cmentarza wykonał Stanisław Kretowicz. 2 września 2008 r. wydano zgodę na budowę kalwarii w centralnym punkcie nowego cmentarza. W pracę przy budowie małej kalwarii zaangażowała się cała Widełka z sołtysem Stanisławem Rumakiem oraz radą sołecką i Kłapówka z Edwardem Sudołem oraz radą sołecką. Mieszkańcy Widełki, a także okolicznych miejscowości podarowali potężne (ważące po kilka ton) kamienie. Organizacją zwożenia kamieni zajęli się Marian Selwa (członek kapeli „Widelanie”) i Paweł Bernacki. Przez trzy lata zwożono ziemię i żwir, żeby wyrównać teren i usypać wzniesienie. Ciężkiego sprzętu budowlanego użyczyli Marian Selwa oraz Bronisław Buczek.

Na wzniesieniu zamontowano krzyż. Pod krzyżem umieszczono figury Matki Bożej Bolesnej oraz św. Jana, które zostały ufundowane przez sołtysów Widełki i Kłapówki wraz z rodzinami.

Na ścianie frontowej ołtarza widnieje obraz przedstawiający „Ostatnią Wieczerzę", pod ołtarzem wybudowano z kamieni grotę. Fundatorami obrazu są anonimowi darczyńcy ze Stanów Zjednoczonych. W grocie położono figurę ukrzyżowanego Chrystusa, którą ufundowała rodzina Krystyny i Pawła Bemackich. Przy grobie postawiono dwóch rzymskich żołnierzy. Ich fundatorami jest rodzina C. J. Syniec. Znaczący wkład w powstanie małej kalwarii wniosły Róże Różańcowe działające przy kościele parafialnym. Ufundowały one tablice kamienne przedstawiające drogę krzyżową oraz latarnie. Instalację elektryczną nadzorował Antoni Jaskot. Natomiast kamienie układali Marek Syniec oraz Mirosław Jamróz.

Reklama

Mała kalwaria w Widełce została poświęcona 12 marca 2010 r. przez bp. Kazimierza Górnego. Kalwaria stanowi wotum dziękczynne, wybudowane z okazji 90. rocznicy powstania parafii w Widełce.

W okresie Wielkiego Postu odbywa się tam o godz. 20 Droga Krzyżowa dla młodzieży.

Obiekt ten zarówno w dzień, jak i nocą można zobaczyć na stronie internetowej parafii: www.parafia.widelka.pl .

2016-02-11 10:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech Pamięć Trwa

– Czas, abyśmy niezależnie od tego, jakim mówimy językiem i z jakiej kultury jesteśmy, poczuli się wszyscy braćmi i siostrami i abyśmy sobie spojrzeli wszyscy w oczy, bo Bóg na to czeka – powiedział na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Sosnowicach k. Golczewa abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Gmina Golczewo zorganizowała w ramach tegorocznych tzw. Dni Golczewa (30 czerwca br.) uroczystość upamiętniającą ofiary nazistowskiego obozu pracy w Sosnowicach. Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Na uroczystość złożyły się: okolicznościowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi oraz modlitwy w intencji ofiar obozu pracy odprawione przez duchownych różnych wyznań, złożenie wieńców przez przybyłe do Sosnowic delegacje z Federacji Rosyjskiej, Niemiec i Polski. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Golczewie odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone historii i dniu dzisiejszemu obozu pracy oraz przeprowadzanym tam wstępnym pracom badawczym, których celem było ustalenie tożsamości pochowanych, a także inwentaryzacja wszystkich pochówków celem ustalenia liczby zmarłych w niewoli.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję