Reklama

Rodzina

Program „Rodzina 500+” krok po kroku

Od kwietnia 2016 r. rusza rządowy program „Rodzina 500+”, największy z dotychczasowych projektów prorodzinnych, którego zadaniem jest polepszenie standardu życia polskiej rodziny i zwiększenie dzietności. W Polsce rodzi się bowiem dramatycznie mało dzieci

Kto dostanie 500 zł? Jak sprawdzić, ile nam się należy? Czy wsparcie otrzymuje tylko jeden rodzic, czy oboje? Gdzie otrzymać formularz zgłoszeniowy? Gdzie i w jakim terminie go składać? Co, jeśli rodzice są po rozwodzie i dzielą się opieką nad dzieckiem? Czy dostanie pieniądze rodzic, który uchyla się od opieki nad potomkiem? Oto niektóre z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.

Komu przysługuje?

Wsparcie przysługuje na drugie dziecko i każde kolejne – uwaga – niezależnie od dochodu rodziny. Świadczenia już na pierwsze dziecko dostanie rodzina, w której przychód na osobę nie przekracza 800 zł netto, a gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne – 1200 zł netto. W obu tych przypadkach rodzice będą musieli wykazać wysokość swoich dochodów, czyli zdobyć stosowne zaświadczenie.

Reklama

Świadczenie wynosić będzie dla każdej rodziny 500 zł netto, czyli na rękę, i nie będzie od tej kwoty zabierany podatek. W następnych latach kwota wsparcia może ulec podwyższeniu, będzie to zależeć od wskaźnika inflacji.

Świadczenie wychowawcze nie będzie wliczane do dochodu, nie stracimy więc innych świadczeń, np. alimentów, zasiłków z pomocy społecznej czy dodatków mieszkaniowych.

Co zrobić?

Wniosek należy złożyć w swojej gminie – można to zrobić osobiście lub przez Internet. Dostępny jest gotowy formularz, który można znaleźć w Internecie i wydrukować. Formularz i jego pobranie będą bezpłatne. Uwaga na już pojawiających się w Internecie oszustów, którzy oferują wniosek i żądają za niego zapłaty. Wniosek taki będzie można także otrzymać w gminie.

Reklama

We wniosku trzeba będzie podać dane osoby starającej się o świadczenie, dane drugiego rodzica oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami, jeśli takie będą konieczne. W razie wątpliwości poinformuje nas o tym urzędnik. Do urzędu też należeć będzie zebranie wszelkich innych dokumentów, z wyjątkiem tego o dochodach. Procedura ma być uproszczona do minimum dla wnioskodawcy, nie powinno więc dochodzić do sytuacji, że to rodzice mają donosić rozmaite papierki.

Pieniądze mogą być wypłacane w gotówce albo przekazywane na konto bankowe. Gotówkę będzie mogła odebrać tylko osoba, która wnioskowała o świadczenie.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek składamy w swojej gminie. W miastach zajmą się tym np. ośrodki pomocy społecznej lub specjalne centra przygotowane do realizacji świadczeń socjalnych.

Program ma wystartować w kwietniu, choć niektóre samorządy, m.in. wrocławski, obawiają się, że nie zdążą przygotować się do jego realizacji. Rodziny natomiast mają od chwili startu programu trzy miesiące na złożenie wniosku – jest więc sporo czasu. Jeśli wniosek zostanie złożony w pierwszych trzech miesiącach od rozpoczęcia programu, rodzice dostaną wyrównanie od 1 kwietnia. Warto się więc jednak pospieszyć, ale uwaga: do programu będzie można przystąpić w dowolnym późniejszym czasie, z tym że pieniądze dostanie się wtedy później.

Jeśli niektóre samorządy nie zdążą się przygotować do rozpoczęcia programu 1 kwietnia, to wniosek o 500 zł będzie też można zgłosić w tym roku wyjątkowo do końca czerwca.

Wniosek o otrzymanie wsparcia z programu „Rodzina 500+” trzeba będzie składać co rok. Okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku. Wnioski na kolejne okresy będą przyjmowane już od 1 sierpnia danego roku. Dłuższy będzie jedynie pierwszy okres – rozpocznie się 1 kwietnia i trwać będzie do 30 września 2017 r. Dzięki temu rodzice nie będą musieli składać dwóch wniosków w roku, w którym program wejdzie w życie.

Rozwodnicy i „patchworkowcy”

Generalna zasada programu „Rodzina 500+” jest taka, że dotyczy on każdej polskiej rodziny. Wsparcie dostaną więc nie tylko rodzice biologiczni, ale także prawni i faktyczni opiekunowie dziecka. Nieistotny jest także stan cywilny rodziców – wsparcie dostaną rodzice rozwiedzeni, żyjący w związkach nieformalnych i rodziny niepełne. W przypadku rodziców rozwiedzionych 500 zł otrzyma ta osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem. Jeśli rodzice dzielą się opieką, wsparcie zostanie podzielone sprawiedliwie, tzn. według stopnia zaangażowania w wychowanie dziecka: wysokość świadczenia będzie dzielona proporcjonalnie do liczby dni, w których rodzice opiekują się dzieckiem.

W przypadku tzw. rodzin patchworkowych, czyli gdy w jednej rodzinie wychowują się dzieci z poprzednich związków i co najmniej jedno wspólne, do programu zaliczone będą wszystkie dzieci. Wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci – bez względu na dochód.

Rodzice dzieci adoptowanych otrzymają wsparcie tak, jakby byli rodzicami biologicznymi.

Jak długo?

Świadczenie udzielane będzie do chwili ukończenia przez dziecko 18. roku życia. W sytuacji, gdy w rodzinie tylko jedno dziecko ma poniżej 18 lat, rodzina taka będzie traktowana jak rodzina z jednym dzieckiem.

Uwaga! Jeśli rodzina ma na utrzymaniu dziecko do 25. roku życia, będzie ono uwzględniane przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie, co może sprawić, że jego młodsze rodzeństwo otrzyma wsparcie w ramach programu. Oczywiście, pod warunkiem, że rodzina spełni kryteria dochodowe. Brane będzie tutaj pod uwagę także to, czy dzieci, które ukończyły 25. rok życia, legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i przysługuje im w związku z tym świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

Czy można będzie odebrać wsparcie?

Będzie to możliwe tylko w sytuacji, gdy pracownik socjalny albo np. szkoła zauważą, że pieniądze są marnotrawione. Rząd przyjął zasadę, że nie będzie ingerował w sposób wydawania tych pieniędzy, z wyjątkiem rażących naruszeń zasad programu. Wtedy u rodziny zostanie przeprowadzony wywiad środowiskowy i to urzędnicy zadecydują, czy trzeba danej rodzinie zamienić świadczenie w formie pieniężnej na pomoc rzeczową, np. w postaci jedzenia, ubrań, lekarstw itp., albo opłaty za przedszkole czy kolonie.

„Rodzina 500+” a rodziny na emigracji

Jeśli chodzi o rodziny polskie (lub jednego z rodziców) mieszkające poza granicami kraju, to obowiązuje nas unijna praktyka koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Nie wolno jednocześnie pobierać świadczeń w więcej niż jednym kraju. Jeśli więc ktoś pobiera podobne świadczenie np. na Wyspach Brytyjskich, w Polsce nie otrzyma wsparcia z programu „Rodzina 500+”.

2016-02-17 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miesiąc Rodziny

Szereg atrakcji dla rodziców i dzieci, warsztaty i szkolenia – podsumowanie Miesiąca Rodziny we Wrocławiu

Wrocławski Miesiąc Rodziny rozpoczął się 25 maja od Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami miasta. Jego celem było pokazanie, że rodzina jest optymalnym środowiskiem rozwoju człowieka oraz że mimo trudności, z jakimi dziś borykają się rodziny, mają w sobie siłę do działania. Marszowi towarzyszyło hasło: „Wybieram przyszłość. Wybieram rodzinę”. Tego samego dnia swoje święto, przypadające 26 maja, obchodziły mamy. Podczas pikniku zorganizowanego na Wyspie Słodowej miały możliwość uczestniczenia w warsztatach tanecznych, a także odwiedzenia miasteczka urody, w którym specjaliści z salonu kosmetyczno-fryzjerskiego dzielili się z nimi cennymi radami. Na dzieci czekały atrakcje muzyczno-sportowe.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję