Reklama

Niedziela Kielecka

Dzielny Kacper o walecznym sercu

To historia niespełna rocznego Kacpra Cierpicy i jego serca, które bije wbrew prawom medycyny, ale i pospolitego ruszenia dobra, które mobilizuje ludzi jak Polska długa i szeroka, by ratować jego życie. Trwa walka z czasem, by zebrać fundusze na zaplanowaną w kwietniu operację chłopca w klinice w Münster

Niedziela kielecka 8/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

pomoc

dziecko

Archiwum Fundacji „Jesteśmy blisko”

Kacper Cierpica, mały wielki bohater

Kacper Cierpica,
mały wielki bohater

Koordynacją pomocy dla chorego chłopca od samego początku zajmuje się Fundacja „Jesteśmy blisko” działająca głównie w środowisku lokalnym powiatu włoszczowskiego. Pierwsze informacje o Kacperku przekazała babcia chłopca. Jeszcze wtedy nie do końca wiedziała, co tak naprawdę dolega Kacperkowi i jak poważna jest jego wada. Chłopiec przechodził wtedy konsultacje lekarskie. To, co usłyszeli rodzice, było dla nich ciosem. Tak złożona wada serca i narządów zdarza się bardzo rzadko. W Polsce odnotowano do tej pory tylko dwa takie przypadki. W tej chwili o życie walczy już tylko Kacperek. Ma chore serduszko oraz cały układ krążenia. Jego żołądek zamieniony jest z wątrobą. Kacperek nie ma śledziony. Cierpi na Zespół heterotaksji i izomeryzm prawoprzedsionkowy.

– Kiedy w biurze Fundacji pojawiła się Paulina – mama Kacperka, opowiedziała ponownie o chorobie Kacperka i jak bardzo jest to wyjątkowa i niebezpieczna jej odmiana, opisała poszczególne etapy leczenia i wspomniała o 36 tys. euro, które mogą uratować życie jej dziecka i zapewnić prawidłowy rozwój, postanowiliśmy niezwłocznie ruszyć z pomocą – mówi Iwona Dobosz – prezes Zarządu Fundacji założonej przez Małgorzatę i Bogusława Wypychewiczów, właścicieli firm Grupy Koronea.

Reklama

Kacperek walczy i żyje już 11 miesięcy. Jak to możliwe? Niektórzy nazywają to cudem. Rodzice Kacperka to niezwykle silni, młodzi ludzie. Poza Kacperkiem wychowują jeszcze siedmioletnią córeczkę Nikolę. Oczywiście bywają dni, kiedy jest im bardzo ciężko. Codzienność wiąże się ze stałymi pomiarami saturacji serduszka oraz ciągłymi, kilkutygodniowymi wizytami Kacperka w szpitalach. To może przytłaczać. Kacperek wymaga stałej opieki, jego mama więc zrezygnowała z życia zawodowego. Ale jak sami podkreślają rodzice – walka o życie Kacperka jest dla nich łatwiejsza dzięki ogromnemu wsparciu, jakie otrzymują ze strony rodziny i przyjaciół.

Zbiórka pieniędzy ruszyła natychmiastowo w październiku ubiegłego roku. Fundacja uruchomiła płatności online, organizowała kwesty, happeningi. Zainspirowani tymi działaniami do akcji włączyły się lokalne szkoły, restauracje, kluby sportowe, oddziały OSP, harcerze, duże firmy, mali przedsiębiorcy oraz banki. Największym wydarzeniem, które zjednoczyło całą Włoszczowę i nie tylko, był koncert „Uratuj z nami maleńkie serduszka” dedykowany dla dwójki podopiecznych Fundacji, ponieważ poza Kacperkiem pomagała ona również niespełna półrocznej Amelce z chorym sercem. Amelka już jest po drugim etapie leczenia. Ze względu na nagły stan pogorszenia zdrowia udało się przeprowadzić operację w Polsce. Kolejna operacja musi być wykonana za granicą. Kosztuje 35 tys. euro; planowana jest na styczeń 2017 r.

W organizację koncertu zaangażowali się zarówno wolontariusze Fundacji, jak i pracownicy Domu Kultury we Włoszczowie oraz firmy ZPUE SA. Ich pomoc była nieoceniona. Nieodpłatnie udostępniono salę kinowo-koncertową, niezbędny sprzęt nagłaśniający oraz zaplecze techniczno-organizacyjne. Koncert utrzymany był w klimacie lat 60. ubiegłego wieku. Na scenie pojawiło się 11 wykonawców – same gwiazdy regionu świętokrzyskiego, które wystąpiły za darmo! Występy muzyczne, przeplatane historiami i zdjęciami małych bohaterów, wywołały wiele wzruszeń i bardzo pozytywny odbiór.

Reklama

– Po nagłośnieniu sprawy dramatycznej walki o życie chłopca, ruszyła lawina pozytywnych zdarzeń – mówi Iwona Dobosz. – Ludzie w takich sytuacjach niesamowicie się jednoczą. To nieprawdopodobne, jak sytuacja Kacperka poruszyła mieszkańców naszego powiatu. Do akcji ratowania chłopca przyłączyli się piłkarze, radni, nauczyciele, uczniowie, a przede wszystkim mieszkańcy rodzinnej miejscowości mamy Kacperka – Krasocina. Ci ludzie organizowali dodatkowe zbiórki pieniędzy, kwestowali na ulicach miast, w sklepach, podczas dużych uroczystości, wystawiali wartościowe przedmioty na aukcje charytatywne, organizowali loterie fantowe. Nauczyciele z Krasocina wystawili sztukę, z której dochód przeznaczyli na operację Kacperka!

Rezultat przerósł ich najśmielsze oczekiwania. Kwotą 80 tys. zł zamknęli pierwszy etap zbiórki. Zaangażowali się nie tylko lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy powiatu włoszczowskiego. Darowizny wpływały z różnych zakątków Polski. Największa jednorazowa wpłata od firmy wyniosła 12 tys. zł (ZPUE SA z Grupy Koronea), natomiast najwyższa indywidualna to aż 5 tys. zł od Pani z Wieliczki.

Zainteresowani wsparciem Kacperka mogą dokonać wpłaty darowizny online zarówno za pośrednictwem portalu Siepomaga.pl, jak i strony www.jestesmyblisko.pl. Dodatkowo można pomóc wysyłając SMS pod numer 72365 o treści: S3603 – koszt 2,46 zł brutto (w tym VAT). Ponadto można dokonać bezpośredniej wpłaty na konto Fundacji z dopiskiem „dla Kacpra Cierpicy”. Więcej informacji na www.jestesmyblisko.pl.

– Po osiągniętych dotychczas rezultatach pierwszego etapu zbiórki mamy realne podstawy do tego, by wierzyć, że zbierzemy brakujące 60 tys. zł. Wpłaty cały czas wpływają, licznik pomocy się kręci. Wierzę w to, że z pomocą ludzi dobrej woli szanse na zebranie brakujących środków są ogromne, i że razem możemy więcej! Fundacja stara się na bieżąco pomagać zarówno Kacperkowi, jak i innym chorym dzieciom. Finansuje ich leczenie i rehabilitację, refunduje zakup leków i innych środków medycznych, a także pomaga zorganizować i sfinansować konsultacje lekarskie ze specjalistami. Po prostu jesteśmy blisko – mówi Iwona Dobosz. Ludzie z Fundacji na bieżąco pomagają rodzicom Kacperka. Jednak ta właściwa – największa pomoc zostanie uruchomiana 15 marca, wtedy gdy będzie wykonany przelew blisko 160 tys. zł na konto kliniki w Niemczech. Szczęśliwa operacja chłopca i powrót do zdrowia będą dla niego jak drugie narodziny.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Aron miał się nie urodzić. Urodził się i żył godzinę, otoczony miłością i opieką rodziców, rodzeństwa i lekarzy. Jako dziecko z wadami letalnymi miał być zdeformowany. Jednak przyszedł na świat piękny. Miał spowodować traumę, a rozpalił miłość w sercach wielu ludzi.

Nie od początku było wiadomo, że jest chory. Pierwsza diagnoza, która się pojawiła, mówiła o nieprawidłowościach, ale nie do końca było wiadomo, o jakich. – Myślałam: pewnie nic poważnego, jakaś błahostka i na kolejnym badaniu okaże się, że wszystko jest w porządku. Nie było. Lekarze bardzo delikatnie przekazali mi diagnozę: iniencephalia. Pod tym hasłem w internecie można zobaczyć zdjęcia zniekształconych dzieci – mówi Nina Ważna, mama Arona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata...

2021-06-17 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Real Cowboys Drive Cadillacs on Foter.com

Jak bardzo Jezus ukochał nas ludzi. Mistrz z Nazaretu z pewnością wiedział, że bez Niego sobie nie poradzimy.

Jako człowiek doświadczam często prawdy, że najszczęśliwsze chwile w życiu to te, w których czujemy się ogarnięci Bożą miłością. Są to najczęściej te chwile, które spędzamy z Jezusem, przy Jezusie i które poświęcamy dla Jezusa. Chwile, które spędzam na adoracji Najświętszego Sakramentu należą do najpiękniejszych chwil w życiu; są to chwile oczekiwane i upragnione, chwile, które pozwalają mi rozmawiać z Jezusem jak z najbliższym Przyjacielem. Jemu mogę powiedzieć o wszystkim, nawet o najskrytszych tajemnicach. A jeśli brakuje słów, wówczas patrzymy na siebie, patrzymy… Najważniejsze że jest Chrystus, że pozostał z nami w Najświętszym Sakramencie…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję