Reklama

Niedziela Świdnicka

Zawierzmy się Jezusowi Miłosiernemu

Już po raz dwudziesty czwarty obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Przypada on zawsze 11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go Ojciec Święty Jan Paweł II 13 maja 1992 r. w 75. rocznicę objawień fatimskich i 11. zamachu na jego życie

Niedziela świdnicka 8/2016, str. 8

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Ł. Basisty

Bp Adam Bałabuch spotkał się z chorymi w hospicjum

Bp Adam Bałabuch spotkał się z chorymi w hospicjum

W tym dniu w świątyniach na całym świecie sprawowane są Eucharystie, podczas których udzielany jest sakrament namaszczenia chorych lub indywidualne błogosławieństwo. Często również duchowni i wolontariusze odwiedzają też chorych w szpitalach, hospicjach, placówkach opiekuńczo-leczniczych, modląc się w ich intencjach.

Tak było również na terenie naszej diecezji. W katedrze świdnickiej oraz w Hospicjum i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Ojca Pio Eucharystie sprawował wraz z kapłanami posługującymi w Duszpasterstwie Chorych i w tej placówce leczniczej wikariusz generalny bp Adam Bałabuch. Katedralną Mszę św. koncelebrowali: dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Krzysztof Ora, diecezjalni duszpasterze chorych – ks. prał. Edward Szajda i służby zdrowia – ks. kan. Andrzej Walerowski oraz proboszcz tej wspólnoty ks. prał. Piotr Śliwka.

Reklama

Nawiązując w homilii katedralnej do hasła tegorocznego Światowego Dnia Chorych „Zawierzmy się Jezusowi Miłosiernemu jak Maryja. Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie”, celebrans wskazał, że temat ten pięknie wpisuje się w obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W centrum jest miłosierny Jezus, który czyni znak; wokół Niego są uczniowie, zalążek nowej wspólnoty, blisko Jezusa i Jego uczniów jest Maryja, Matka opatrznościowa i prosząca.

Kaznodzieja podkreślił, że w wydarzeniu w Kanie Galilejskiej odnajdujemy nie tylko mesjańską moc Jezusa, Jego miłosierdzie, ale także prawdę, że mamy Matkę, której oczy są czujne i dobre jak oczy Syna. Jego zdaniem, w działaniu Jezusa i trosce Maryi odzwierciedla się czułość Boga. Objawia się ona wobec chorych, gdyż choroba, zwłaszcza ciężka, często wywołuje kryzys w ludzkiej egzystencji i niesie ze sobą głębokie pytania. W pierwszej chwili może także wywołać bunt; dlaczego mnie to spotkało? Może również prowadzić do rozpaczy, przekonania, ze wszystko jest już stracone, nic nie ma sensu.

W czasie katedralnych uroczystości Ksiądz Biskup, modląc się przed obrazem Matki Bożej Świdnickiej, zawierzył w specjalnym akcie chorych nie tylko mieszkających w tym mieście, ale i w całej diecezji świdnickiej.

Reklama

Mszę św. sprawowaną w kaplicy Świdnickiego Hospicjum Ojca Pio wraz z Księdzem Biskupem koncelebrowali: prezes tej placówki ks. Paweł Wróblewski oraz dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Caritas” ks. prał. dr Jan Gargasewicz.

W słowie skierowanym w kaplicy hospicjum do jego pensjonariuszy Ksiądz Biskup podkreślił, że czułość Jezusa wyraża się szczególnie wobec chorych i cierpiących. – To On zostawił nam sakrament chorych, by przychodzić do nich z ulgą w cierpieniu. Nie rozumiemy cierpienia. Jednak wasza choroba ma sens, tak jak sens miało cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa – akcentował kaznodzieja.

– Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy w naszym hospicjum Światowy Dzień Chorego. To dla nas bardzo ważne wydarzenie – podkreślił w swoim wystąpieniu ks. prał. Jan Gargasewicz, dziękując zarazem Księdzu Biskupowi za udział w tych uroczystościach i udzielenie wszystkim pacjentom sakramentu namaszczenia chorych. Tych, którzy nie mogli przybyć do kaplicy, hierarcha nawiedził w ich salach przebywania, modląc się tam w ich intencji i udzielając im błogosławieństwa. Ks. prał. dr. Jan Gargasewicz podziękował też w serdecznych słowach całemu ofiarnie posługującemu personelowi medyczno-administracyjnemu.

– Nasz dom istnieje dopiero od 9 miesięcy. W tym czasie przeszło przez niego 70 osób, z których 22 odeszło do wieczności. Dzisiaj mamy 30 pacjentów i 24-osobowy personel – mówił w czasie uroczystości ks. J. Gargasewicz.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXII Światowy Dzień Chorego

Niedziela rzeszowska 6/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Caritas diecezji rzeszowskiej

W orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego Ojciec Święty Franciszek pisze: „Przy okazji XXII Światowego Dnia Chorego zwracam się w szczególny sposób do osób chorych i do wszystkich, którzy się nimi opiekują i je leczą”.

CZYTAJ DALEJ

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w udostępnionej Trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Prapremiera kantaty „Psalmy Dawidowe”

2021-07-27 18:56

mat. pras

W 2021 roku przypada jubileusz 25-lecia działalności artystycznej jedynego chóru synagogalnego w Polsce, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Od ćwierć wieku Stanisław Rybarczyk, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru wraz ze znakomitymi Śpiewakami, przywołuje do życia muzykę zamordowanych synagog, muzykę, która zamilkła. Z okazji tego niezwykłego jubileuszu dyrektor Stanisław Rybarczyk zaprosił do współpracy znakomitego poznańskiego kompozytora, źródłoznawcę i muzykologa – Macieja Prochaskę, który podjął się napisania unikalnej pod wieloma względami kantaty: "12 Psalmów Dawida na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny".

Na scenie wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem wystąpią soliści: Magdalena Dynowska oraz Piotr Bunzler, Chór Synagogi Pod Białym Bocianem oraz Zespół Instrumentalny w niespotykanym składzie pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Podczas koncertu usłyszymy takie instrumenty, jak: pomort, szałamaja, flet prosty, kotły, perkusja etniczna, obój historyczny, harfa, puzon oraz pozytyw. Siedmiu instrumentalistów będzie symbolicznie reprezentować świętą dla Judaizmu liczbę siedem, będąca symbolem stworzenia, kreacji i powstawania życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję