Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Chrzest początkiem i powołaniem

Diecezjalny wizytator katechizacji ks. Tomasz Chrzan podczas wielkopostnych dni skupienia dla katechetów podejmuje tematykę Chrztu Polski. Głosi kazania wokół sakramentu chrztu św. i konferencje poświęcone 1050. rocznicy Chrztu Polski, która to rocznica jest głównym tematem tegorocznej formacji katechetów w diecezji bielsko-żywieckiej. Pierwszy dzień skupienia dla katechetów odbył się w parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu 13 lutego. Kolejne odbędą się 5 marca w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej i 12 marca w parafii Narodzenia NMP w Żywcu.

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2016, str. 4

[ TEMATY ]

wywiad

Monika Jaworska

Konferencja ks. Tomasza Chrzana do katecheto´w woko´ł tematyki Chrztu Polski

Konferencja ks. Tomasza Chrzana
do katecheto´w woko´ł tematyki Chrztu Polski

MONIKA JAWORSKA: – Czym jest dla Księdza chrzest?

KS. TOMASZ CHRZAN: – Chrzest jest dla mnie początkiem. Znam datę swoich narodzin, ale znam także datę swojego chrztu. Dla mnie to istotna data, ale większość ludzi zapewne nie pamięta, kiedy był ich chrzest. Może nawet wielu ludzi formujących się w duchu chrześcijańskim nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że jednak początkiem jest zawsze chrzest. Bóg stoi u tego początku i zaprasza: „Wejdź w relację ze Mną”.

– Co więc zapoczątkowuje chrzest św.?

– Chrzest św. dla mnie jest początkiem drogi i powołania. Mam na myśli najpierw powołanie do świętości, do życia wiecznego. Ale chrzest jest też powołaniem do Kościoła i życia we wspólnocie. Trzeba to ciągle przypominać i uświadamiać. Myślę, że jeśli rodzicie przynoszą dziecko do chrztu i mają za sobą odpowiednie przygotowanie – dobrą formację, to jest to dla nich okazja przybliżenia się do Boga i do Kościoła. Chrzest dziecka może być okazją do pogłębienia wiary, zastanowienia się nad sobą, także dla tych, którzy traktują chrzest tylko jako pewnego rodzaju zwyczaj czy folklor. Byłem świadkiem tego, że ktoś z rodziców, czy rodzic chrzestny uczestniczący w formacji przedchrzcielnej, stwierdził potem, że to, co tam usłyszał, dało mu wiele do myślenia.

Reklama

– Jaka jest rola rodziców w kontekście chrztu św.?

– Rodzice powinni wziąć odpowiedzialność za wychowanie swojego dziecka w wierze. Mam wrażenie, że czasem się to rozmywa, szczególnie wtedy, kiedy rodzice traktują chrzest jako zwykły obrzęd, tradycję. Z teologicznego punktu widzenia to dobrze, że dziecko wchodzi na drogę zbawienia. Ale co będzie z tego zasianego ziarna, którego potem nikt nie będzie pielęgnował? Istotna jest więc formacja w domu rodzinnym, ponieważ rodzice są pierwszymi katechetami dziecka.

– W tegorocznej formacji katechetów podejmowane są tematy związane z chrztem...

– Do podjęcia tego tematu skłoniła nas 1050. rocznica Chrztu Polski. Myślę, że jubileusz jest dobrą okazją dla polskich duszpasterzy i katechetów, aby przypominali nie tylko o tajemnicy chrztu w sensie teologicznym – jako o sakramencie, ale też o tym, że nasz kraj opiera się na chrześcijańskich fundamentach. Widzimy, że świadomość tych wartości ulega zachwianiu, odchodzi się od prawdy o chrześcijańskiej Europie. Dlatego z jednej strony pojawia się teologiczne przypomnienie: kim jestem jako chrześcijanin – przypomnienie teologii chrztu, a z drugiej strony zwracamy uwagę na to, że jesteśmy narodem opartym na fundamentach chrześcijańskich. Trzeba mieć świadomość tego, że tak jak cała Europa jesteśmy społeczeństwem, którego początki, korzenie, tradycja i kultura są przesiąknięte chrześcijaństwem i nie można tego negować.

– Jakie więc propozycje dla katechetów przygotował Wydział Katechetyczny w roku jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski?

– Formację katechetów rozpoczęliśmy tradycyjnie inauguracją roku katechetycznego. Jesienią przeżywaliśmy dni skupienia organizowane tradycyjnie w trzech miejscach diecezji. Obecne wielkopostne spotkania poświęcone są właśnie problematyce Chrztu Polski. Zależy nam na tym, aby formować katechetów po pierwsze duchowo – dlatego dzień skupienia zaczyna się Mszą św., a po drugie – intelektualnie, by pogłębiać ich wiedzę, a przy tym tworzyć wspólnotę. W tym też celu proponujemy katechetom również rekolekcje zamknięte w Rychwałdzie, Korbielowie czy Pogórzu.
Tegoroczny Wiosenny Dzień Skupienia, czyli Pielgrzymkę Katechetów, połączymy z dziękczynieniem z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i Jubileuszem Katechetów. Nasze diecezjalne pielgrzymki katechetów zawsze miały konkretny wymiar. W ubiegłym roku byliśmy w Korbielowie, gdzie pochylaliśmy się nad dominikańskim charyzmatem katechetycznym. Wcześniej pielgrzymowaliśmy do sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, gdzie zastanawialiśmy się nad prewencyjnym systemem wychowania św. Jana Bosko. A w tym roku zapraszamy katechetów do kościoła św. Marii Magdaleny w Cieszynie w sobotę 14 maja br. o godz. 10, aby wspólnie świętować rocznicę Chrztu Polski. W podobnym celu wybierzemy się też w sobotę 24 września na Ogólnopolską Pielgrzymkę Katechetów do Gniezna.

2016-02-25 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpieczeństwo Kościoła to priorytet

Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 49

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

Gdy pracujemy, oczekujemy korzyści i szansy na rozwój. Nie przekreśla to jednak możliwości pochylania się nad problemami jednostek. Na rynku funkcjonuje wiele instytucji, dla których tworzenie wspólnoty ludzkiej jest ważniejsze od maksymalizacji zysku.
O etyce w biznesie oraz bezpieczeństwie obiektów sakralnych, w pierwszą rocznicę powołania Kościelnego Związku Wzajemności Członkowskiej z Ewą Macińską – kierownikiem sprzedaży ubezpieczeń marki Saltus Ubezpieczenia – rozmawia ks. Marek Łuczak

KS. MAREK ŁUCZAK: – W encyklice „Laudato si’ ” papież Franciszek pisze o świecie jako o naszym wspólnym domu, jednocześnie nawołuje do troski o zjednoczenie całej rodziny ludzkiej w dążeniu do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju. Jego słowa odnoszą się nie tylko do moralnych aspektów naszego życia, relacji międzyludzkich, ale także – bardzo konkretnie – do ekologii i sposobu kształtowania światowej gospodarki. Czy – patrząc z perspektywy środowiska biznesowego – w Polsce słowa Ojca Świętego mają szansę paść na podatny grunt?

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

2021-09-27 23:36

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Podczas Eucharystii 27 września młodzież parafii przyjęła sakrament bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski poświęcił też unikatowe organy hybrydowe. To drugie tego typu organy w Polsce oddane do użytku.

W homilii abp Kupny nawiązał do obu wydarzeń. Mówiąc o poświęceniu instrumentu podkreślił, jest jest on jak żaden inny związany z liturgią. – Żeby zagrać symfonię, nie wystarczy jeden instrument, potrzebna jest orkiestra. I co ciekawe – każdy z instrumentów ma do wykonania inną partię. Można powiedzieć, że każdy z nich po odłączeniu od pozostałych niewiele znaczy. Ma swoją wartość wtedy, gdy jest we współbrzmieniu z pozostałymi. Razem dopiero tworzą symfonię. Przywołuję to porównanie w kontekście wydarzenia, które dziś przeżywamy w Waszej parafii. Jest to właśnie poświęcenie instrumentu organowego. Ma on służyć tej wspólnocie, ma pomagać w modlitwie. Jest on również znakiem jedności. Jest to znak tego, co my w tym kościele tworzymy – mówił ksiądz arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję