Reklama

Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości

2016-02-25 09:59

Brygida Gucwa
Edycja legnicka 9/2016, str. 5

Brygida Gucwa
Ks. Paweł Adres prowadzi Drogę Krzyżową w intencji trzeźwości

W dniach 7-13 lutego w Kościele trwał 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który przebiegał pod hasłem: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić”. Motto jest zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II, który w 1997 r. w Poznaniu przestrzegał młodzież: „Trzeba umieć używać swojej wolności, wybierając to, co jest prawdziwym dobrem. Nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać rozczarowani, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem”.

Włączając się w modlitwę za uzależnionych, w pierwszy piątek Wielkiego Postu 12 lutego w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze, miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości. Obecni w kościele zostali zaproszeni do duchowego przejścia z Jezusem drogą życia alkoholika i żony, rodziny borykających się z problemami alkoholowymi.

W ciemnym kościele zapalono 14 pochodni, trzymanych przez osoby zaangażowane w przebieg nabożeństwa. Niesiono też zwykły, nieociosany, brzozowy krzyż, zabrany sprzed ołtarza z wielkopostnej dekoracji.

Reklama

Rozważania pasyjne prowadził ks. Paweł Adres; ukazywały one niewinne początki picia, które doprowadziły do uzależnienia i narastających problemów z nim związanych. „Alkoholik, narkoman, hazardzista, seksoholik, pracoholik to krzyż rodzinny, małżeński. (...) Uzależnienie wyniszcza wszystkich członków rodziny; stają się gorsi, choć tego nie chcą. Zmieniają się ich serca – stają się harde, jest w nich wiele lęku i gniewu. Nic nie cieszy, nie chce się żyć, pracować. Dom to jedno wielkie piekło. (...) Staliśmy się wrogami, żyjemy złością oddaleni od siebie...”. Te słowa słyszane z kościelnych głośników odzywały się w wielu sercach echem osobistych doświadczeń.

W dramacie alkoholika i jego otoczenia zawsze obecny jest Pan Jezus, który cierpi, bo kocha... i także przeżywa dramat. „Żeby uzależniony zaczął trzeźwieć, trzeba leczącej, miłosiernej miłości Boga; a cierpliwe trzeźwienie jest wspólną sprawą Boga i człowieka. (...) Trzeba wyznać Bogu swoje błędy i nie rozpaczać. Zwrócić się do Niego w pokorze, powierzyć Mu swoje życie, pozwolić, aby nas uwolnił od wad charakteru. Wszyscy potrzebujemy Jego ramion, wszyscy potrzebujemy uzdrowienia. Tylko Bóg może zbudować mosty między ludzkimi sercami” (z rozważań Drogi Krzyżowej).

Podczas przejścia od stacji do stacji jedna osoba z pochodnią zostawała przy stacyjnym obrazie; w ten sposób stopniowo rozświetlała się parafialna świątynia, a światło Chrystusa dotykało swym blaskiem i ciepłem wielu serc, o czym mówiły świadectwa uczestników nabożeństwa.

W intencji trzeźwości tego samego dnia odbyła się też Droga Krzyżowa w kamiennogórskim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wraz z członkami wspólnoty AA, prowadził ją diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. kan. Bronisław Piśnicki. Rozważania pasyjne były uzupełniane modlitwą osób uzależnionych, którym z łaską Pana i pomocą ludzi udało się przerwać picie, aby żyć w trzeźwości. Było też osobiste świadectwo trzeźwego alkoholika, który obecnie jest odważnym świadkiem abstynencji, promuje trzeźwość nie tylko w swoim najbliższym środowisku i angażuje się w różne działania na rzecz trzeźwości. Pokazuje, jak okrutne cierpienie alkoholika zamienić na mądrość, wdzięczność, pokorę i służbę tym, którzy cierpią. – Przez ręce Matki Bożej Bolesnej zanoszę prośbę o wytrwanie do końca na krzyżu mojego trzeźwego życia. Pomóż mi tak przejść przez życie, bym nigdy z krzyża cierpienia nie zszedł ani innym nie pozwolił z niego zrezygnować – słyszeli jego słowa uczestnicy.

W kamiennogórskich kościołach są wyłożone księgi, do których wpisywane są deklaracje abstynencji w intencji młodzieży Polski i świata oraz trzeźwości polskiego narodu.

Tagi:
trzeźwość

III Bieszczadzkie Trzeźwe Wesele

2019-08-14 20:23

trzezwewesele.pl

Zaproszenie kierujemy do rodzin, małżeństw, narzeczonych, dzieci i wszystkich zainteresowanych promowaniem zdrowego, trzeźwego i odpowiedzialnego stylu życia.

trzezwewesele.pl

trzezwewesele.pl

trzezwewesele.pl
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!

2019-08-19 07:23

Bp Marek Mendyk

- Dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów – napisał bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w apelu skierowanym do rodziców w związku z planowanym finansowaniem przez niektóre samorządy zajęć dodatkowych w placówkach oświatowych.

fotolia.com

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP apeluje do rodziców o czujność i roztropność w związku z planowanym finansowaniem przez niektóre samorządy (organy prowadzące szkoły) zajęć dodatkowych w placówkachoświatowych.

Apel Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski do rodziców i prawnych opiekunów:

Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!

Rodzicielska kontrola nad zajęciami dodatkowymi w szkołach

Wobec planowanego finansowania przez niektóre samorządy (organy prowadzące szkoły) zajęć dodatkowych w placówkach oświatowych apelujemy do rodziców o czujność i roztropność. Warto zainteresować się tym, co dzieje się w szkołach, jakiego typu zajęcia są organizowane, kto je prowadzi i jakie treści przekazuje.

Według doniesień medialnych, w niektórych miastach Polski od września br. planuje się wprowadzenie (finansowanie) edukacji seksualnej. Są też takie miejsca, w których już realizowana jest tzw. edukacja antydyskryminacyjna. Przypominamy, że dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów.

W celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia, należy złożyć w szkole specjalne oświadczenie.

Wzór takiego oświadczenia jest do pobrania poniżej oraz na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP: www.katecheza.episkopat.pl

bp Marek Mendyk

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego

Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja Katolicka włącza się w modlitwy przebłagalne w związku z profanacją obrazu Najświętszej Maryi Panny

2019-08-20 12:18

Ryszard Furtak – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Na zaproszenie duszpasterzy z Gorzowa Wielkopolskiego, również członkowie AK włączą się czynnie w modlitwy ekspiacyjne przed uroczystością NMP Częstochowskiej.

Archiwum R. Furtaka

Dokładny czas i miejsce modlitw w dniach 23, 24 i 25 sierpnia został przedstawiony na ogłoszeniach parafialnych w gorzowskich parafiach. W czasie gdy tak wiele jest ataków na święte wizerunki, które czcimy w Kościele katolickim, gdy dochodzi do profanacji i aktów przemocy wobec kapłanów, bardzo ważna jest mobilizacja wszystkich do modlitwy. Inicjatywa duszpasterzy dekanatów gorzowskich to zachęta wiernych do odpowiedzialności za Kościół, nie tylko w wymiarze diecezjalnym ale też ogólnopolskim. AK w naszej diecezji sprzeciwia się „marszom równości” organizowanym przez środowiska lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz trans płciowych, które sieją pogardę dla wszystkiego co związane jest z wiarą katolicką. Precyzyjną informację na temat taktyki środowisk LGBT możemy znaleźć m.in. na stronie Akcji Katolickiej w Polsce (http://ak.org.pl) pod artykułem „Widzieć, ocenić, działać” z 09.08.2019 r. w opracowaniu redaktora Marcina Przeciszewskiego. Wynika z niego, że w bieżącym roku zaplanowano o 40% więcej marszy równości w Polsce w stosunku do roku poprzedniego. Marsze te mają oswoić nasze społeczeństwo z planami wprowadzenia w przyszłości małżeństw homoseksualnych i adopcji przez te pary dzieci. Oczywiście na przeszkodzie takim rozwiązaniom stoją tradycyjne poglądy większości naszych obywateli ale też obecny większościowy skład Parlamentu i będącej w przewadze partii broniącej tradycyjnej rodziny. Dlatego tak bardzo ważne będą wyniki wyborów w październiku 2019 r.!

Akcja Katolicka, na swojej pielgrzymce do Pani z Jasnej Góry w czerwcu tego roku, pod hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość” oraz w modlitwie dziękczynno-przebłagalnej w czasie tej pielgrzymki, wyraziła zatroskanie wobec ataków na kapłanów oraz znieważaniem symboli religijnych. Skomasowanemu atakowi ideologii LGBT na Kościół, stawimy czoła jeśli wszyscy się zjednoczymy. Przykład jedności na modlitwie dekanatów gorzowskich powinien oddziaływać na całą naszą Diecezję.

Króluj nam Chryste!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem