Reklama

Niedziela Podlaska

Ruch Światło-Życie

Miłosierni jak Ojciec

Niedziela podlaska 12/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Al. Grzegorz Konopacki

Delegacja diecezji drohiczyńskiej

Delegacja diecezji drohiczyńskiej

W dniach 26-29 lutego na Jasnej Górze odbyła się 41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, gdzie podejmowano tematykę nowego roku formacyjnego 2016/2017 „Miłosierni jak Ojciec”. To szczególne spotkanie odbywało się w dniach, gdy wspominaliśmy 29. rocznicę śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Diecezję drohiczyńską reprezentowała delegacja licząca 12 osób: ks. Tomasz Szmurło – moderator diecezjalny Domowego Kościoła (gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie), para diecezjalna DK Danuta i Marian Gołosiowie oraz małżeństwa Dorota i Andrzej Żochowscy, Anna i Bogdan Wyszyńscy. Reprezentantami młodzieży i diakonii diecezjalnych byli alumni Bartosz Ojdana i Grzegorz Konopacki oraz Magdalena Murawska (członek Centralnej Diakoni Modlitwy). Była obecna również para filialna Domowego Kościoła Anna i Grzegorz Śliwowscy, którzy w trakcie Nieszporów otrzymali błogosławieństwo do Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”.

Reklama

Kongregacja jest spotkaniem osób podejmujących odpowiedzialność w Ruchu Światło-Życie, czyli moderatorów i animatorów. Uczestnicy zapoznają się z ogólnym zarysem programu na najbliższy rok, wysłuchują prelekcji, prowadzą rozmowy. Możliwość wsłuchania się w wykłady i komunikaty oraz spotkanie się z przedstawicielami w Polsce i na świecie umocniły wszystkich zebranych w dążeniu do świętości przez ruch oazowy.

Pierwsza Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych odbyła się w 1976 r. w Krościenku, uczestniczyło w niej ok. 70 osób. W następnych latach kongregacje odbywały się w Krościenku, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Koninie oraz na Jasnej Górze, która stała się głównym miejscem tych spotkań. Liczba uczestników wzrastała, w ostatnich latach sięgając 800-1000 osób. Od 1991 r. skrócono nazwę kongregacji, rezygnując z określenia „krajowa”. Wiąże się to z międzynarodowym rozwojem Ruchu Światło-Życie i obecnością na kongregacji przedstawicieli wspólnot oazowych z innych krajów. W tym roku było około tysiąca osób z kraju, ale także z Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Czech i Słowacji. Członkowie Ruchu, którzy nie mogli uczestniczyć fizycznie w kongregacji, mieli możliwość łączenia się przez Internet. Z tej formy skorzystali m. in.i oazowicze z Filipin, a nawet z Chin.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubniewice. Odkrywali swoją drogę

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

archiwum oazy

Dobiega końca Oaza Nowego Życia III stopnia w Lubniewicach.

- Te rekolekcje to nie tylko zakończenie podstawowej formacji, ale również przygotowanie do przyszłej posługi animatorskiej. I chociaż przed uczestnikami jeszcze wiele kursów i rekolekcji, to już teraz mają okazję spróbować swoich sił. Przede wszystkim pod okiem animatorów przygotowują spotkania w małych grupach dzielenia. Ale zapraszamy ich też do przygotowywania modlitw, nabożeństw, prowadzenia śpiewów itd. Codziennie jedna grupa przygotowuje syntezę, czyli podsumowanie dnia – mówi moderator, ks. Łukasz Sławiński.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję