Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

...bo korzeń jego jest Chrystus

Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 3

To bardzo ważne stwierdzenie ks. Piotra Skargi, które podejmuje temat podstawowy. Siła bowiem i stan rozwoju zasadzają się na korzeniu. Podobnie jest z naszym życiem społecznym, stąd mówimy nieraz o zakorzenieniu, czyli o tym, dzięki czemu funkcjonujemy, z czego wyrastamy. Każde społeczeństwo ma swoje korzenie. Badaniem korzeni zajmują się m.in. historycy kultury, bo to właśnie kultura spowija dzieje narodów i społeczeństw. Badanie kultury, a zwłaszcza historii, wymaga ogromnej uczciwości i jest sprawą wielkiej odpowiedzialności. Prowadzący badania muszą być obiektywni, kryształowo uczciwi, a zastosowane metody – wiarygodne i wyczerpujące. Trzeba w sposób jak najdoskonalszy dokonywać wglądu w naszą przeszłość. Bez takiego jej badania nie będzie dobrej diagnozy teraźniejszości i dobrej prognozy na przyszłość.

Reklama

Przygotowujemy się do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wreszcie obchody mają być kościelne i państwowe. Dobrze, że mamy znakomitych historyków, tej miary, co prof. Andrzej Nowak czy prof. Kazimierz Ożóg, którzy już od dłuższego czasu prowadzą Polaków do naszych korzeni. Ale trzeba zadbać o świadomość naszego zakorzenienia nie tylko przy okazji wielkich rocznic, lecz także na co dzień. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzany jest program polityki historycznej. To bardzo ważny aspekt naszego życia narodowego i państwowego. Musimy też wiedzieć, że kultura polska oraz nasza historia mają zakorzenienie w Chrystusie. Jeżeli o tym zapomnimy, to sprzeniewierzymy się prawdzie o Polsce, a także dokonamy zdrady narodowej kultury, która jest pełna obecności Boga. Trzeba dostrzegać w każdej dziedzinie naszego życia ów korzeń, którym jest Chrystus.

1050. rocznica Chrztu Polski jest okazją, by oczyścić naszą historię z elementów ją zakłamujących, do czego kiedyś przyczynili się, niestety, także ludzie z tytułami profesorskimi. Jesteśmy to winni szczególnie młodemu pokoleniu Polaków, które musi mieć zdrowy i prawdziwy ogląd naszych narodowych dziejów. Przez lata byliśmy pod pręgierzem reżimu komunistycznego i historia także uległa bezbożnej indoktrynacji. Dzisiaj, w duchu wolności, możemy otworzyć Polskę na prawdę o tym, co stanowiło nasz początek, co dało rozwój i co wciąż jest naszą siłą.

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję