Reklama

Z Watykanu

Ojciec Święty do Polaków

Pozwólmy się ogarnąć miłosierdziu

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Kochani, wchodząc z miłością w głębię tajemnic Świętego Triduum, pozwólmy się ogarnąć tym Miłosierdziem, które wychodzi nam na spotkanie. Wpatrując się w mękę i śmierć Pana, przyjmijmy w naszym sercu wspaniałość Jego miłości w oczekiwaniu na zmartwychwstanie. Niech Bóg wam błogosławi!

Audiencja generalna, 23 marca 2016 r.

RV

Powołanie chrześcijan

Wybrać drogę Jezusa

Reklama

Podczas Mszy św. sprawowanej na Placu św. Piotra w Niedzielę Palmową (20 marca br.) Ojciec Święty powiedział: – Jesteśmy wezwani, aby wybrać drogę Jezusa: drogę służby, daru z siebie, zapomnienia o sobie. Możemy wyruszyć na tę drogę, zastanawiając się w tych dniach i spoglądając na krzyż, „katedrę Boga”, aby nauczyć się miłości pokornej, która zbawia i daje życie, aby porzucić egoizm, dążenie do władzy i sławy.

KAI

U Jałmużnika Papieskiego

Bezdomny Jezus

Przed siedzibą jałmużnika papieskiego abp. Konrada Krajewskiego ustawiono nową rzeźbę. Przedstawia ona leżącego na ławce człowieka przykrytego kocem. Jedyna widoczna część jego ciała to wystające spod koca stopy z widocznymi śladami po ukrzyżowaniu. Autorem dzieła jest kanadyjski artysta Timothy P. Schmalz, a ufundowali je kanadyjscy dobroczyńcy – poinformowano 23 marca br. w Watykanie. Schmalz jest także autorem rzeźby „Żebrzący Jezus”, którą umieszczono w pobliżu drzwi wejściowych do szpitala Świętego Ducha nad brzegiem Tybru, nieopodal Watykanu.

RV

Audiencja generalna

Tajemnica Triduum Sacrum

Podczas audiencji generalnej 23 marca br. Ojciec Święty zachęcił do rozważania tajemnicy Bożego Miłosierdzia, ujawniającej się w centralnych wydarzeniach zbawczych męki i śmierci Pana Jezusa w oczekiwaniu na zmartwychwstanie. Papież zaznaczył, że Triduum Paschalne jest pamiątką dramatu miłości, który daje nam pewność, że nigdy nie będziemy opuszczeni w życiowych próbach. Dodał, że Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę należy przeżywać jako wydarzenia intensywne, pozwalające coraz bardziej wchodzić w wielką tajemnicę wiary w zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. W ciągu tych trzech dni wszystko mówi nam o miłosierdziu, ponieważ ukazuje, jak daleko może posunąć się miłość Boga. – Tajemnica, którą adorujemy w okresie Wielkiego Tygodnia, to wspaniała historia miłości, która nie zna przeszkód. Męka Pańska trwa aż do końca świata, gdyż jest to historia uczestniczenia w cierpieniach całej ludzkości i nieustanna obecność w wydarzeniach życia osobistego każdego z nas – stwierdził Papież.

Reklama

Przedstawiając charakter Wielkiego Czwartku, Ojciec Święty wskazał, że Jezus, który daje się nam jako pokarm, zaświadcza, iż powinniśmy się nauczyć dzielić się z innymi tym pokarmem, aby stał się prawdziwą komunią życia z osobami potrzebującymi. Wielki Piątek to kulminacyjne wydarzenie miłości, która daje siebie aż do końca. – Jeśli Bóg ukazuje nam swoją najwznioślejszą miłość w śmierci Jezusa, to także my, odrodzeni przez Ducha Świętego, możemy i powinniśmy miłować się nawzajem – powiedział Franciszek. Wielka Sobota natomiast to dzień milczenia Boga. – W tym dniu miłość staje się oczekiwaniem życia zmartwychwstałego. Jest to miłość, która nie wątpi, ale pokłada nadzieję w słowie Pana, aby się ono ujawniło i stało się jaśniejące w dniu Paschy – zaznaczył Ojciec Święty.

RV

Zamach w Brukseli

Papież solidarny z ofiarami terroru

Ojciec Święty potępił zamachy terrorystyczne w Brukseli i zaapelował o modlitwę w intencji ofiar, rannych i wszystkich mieszkańców Belgii. 23 marca br., na zakończenie audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, powiedział: – Z głębokim smutkiem przyjąłem bolesną wiadomość o zamachach terrorystycznych w Brukseli, które spowodowały wiele ofiar śmiertelnych i rannych. Zapewniam o mojej modlitwie i bliskości umiłowanych mieszkańców Belgii, wszystkich krewnych ofiar oraz wszystkich rannych. Kieruję po raz kolejny apel do wszystkich ludzi dobrej woli o zjednoczenie się w zgodnym potępieniu tych okrutnych czynów, powodujących jedynie śmierć, terror i przerażenie. Wszystkich proszę o wytrwałą modlitwę i proszenie Pana w tym Wielkim Tygodniu, by umocnił serca uciśnione i nawrócił serca osób zaślepionych okrutnym fundamentalizmem – powiedział papież Franciszek.

KAI

Z twittera papieża Franciszka

Potraktujmy poważnie nasze chrześcijaństwo i starajmy się żyć jak ludzie wierzący.

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję