Reklama

By zanieść papieskie Słowo do ludzi

Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 16

W kościele Santo Spirito in Sassia w Rzymie św. Jan Paweł II spogląda z obrazu. Są tu także obecne jego relikwie, podobnie jak w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej i św. Benedykta Józefa Labre. Ale takich kościołów w Rzymie nie jest dużo. Tak naprawdę nie można mówić o jakimś wyjątkowym kulcie świętego Polaka w Wiecznym Mieście. To w Polsce obchodzi się Dzień Papieski i daty upamiętniające wydarzenia z życia św. Jana Pawła II, kościoły, kaplice, szkoły przyjmują jego imię. W Rzymie, niestety, nie ma jeszcze ani jednego kościoła pod jego wezwaniem.

Obrazki przedstawiające świętego Polaka dostrzega się przy kasach w barach, na nocnych stolikach we włoskich domach, w portfelach, obok obrazków św. Ojca Pio czy św. Rity, które Włosi noszą przy sobie. Może to oznaczać, że Papież Polak stał się dla ludzi takim „prywatnym świętym”, do którego każdy zwraca się w sposób indywidualny...

2 kwietnia 2016 r. mija rok działalności polsko-włoskiego Stowarzyszenia kulturalnego „Totus Tuus”– promocja Słowa Świętego Jana Pawła II, które chce promować postać świętego Papieża i sprawiać, by o nim nie zapomniano. Organizacja została powołana w Rzymie, w 10. rocznicę narodzin Jana Pawła II dla nieba. Jej działalność bazuje na trzech zasadniczych punktach: modlitwie, spotkaniach, publikacjach. Na stronie stowarzyszenia jest możliwość zapisania się do grupy czcicieli i sympatyków Papieża Polaka, by w ten sposób powiększyć papieską „Rodzinkę”.

Nazwę stowarzyszenia: „Totus Tuus” tłumaczy wzruszające wspomnienie kard. Stanisława Dziwisza o Janie Pawle II: – Pamiętam ten dzień, gdy wyszedł do okna i tego błogosławieństwa nie mógł wymówić, jedynie wziął kartkę i napisał: „Totus Tuus”. To był ostatni napis w jego życiu... Stowarzyszenie pragnie uchwycić papieskie słowa i zanieść je do ludzi.

Logo organizacji zostało zaprojektowane i wykonane przez polską artystkę Marzannę Dąbrowską – autorkę polskich znaczków, także tych papieskich – i oznacza „obecność przez nieobecność”. Widoczna na nim postać Jana Pawła II z krzyżem nie jest bynajmniej cieniem żywego człowieka; jest to duch, towarzyszący nam każdego dnia.

W minionym roku w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, które przypada 22 października, z inicjatywy stowarzyszenia w bazylice Santa Maria del Popolo (kościele tytularnym kard. Dziwisza) została odprawiona Msza św., której przewodniczył dawny papieski mistrz ceremonii abp Piero Marini. Nabożeństwo to przez włoskie media zostało nazwane jedyną inicjatywą upamiętniającą w sposób tak uroczysty niedawno kanonizowanego świętego. Celebrację uświetniły chór i orkiestra z Lublina pod dyrekcją Teresy Krasowskiej.

W tym roku Msza św. w intencji stowarzyszenia zostanie odprawiona 2 kwietnia, tym razem w polskim kościele pw. św. Stanisława BM w Rzymie. W celu utrwalenia wiadomości z życia świętego dla wszystkich czcicieli św. Jana Pawła II i swoich członków stowarzyszenie przygotowuje ciekawe opracowanie. Niezwykły „Paszport” Jana Pawła II dostępny będzie w wersji elektronicznej na stronie internetowej stowarzyszenia:www.associazionetotustuus.it .

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję