Reklama

By zanieść papieskie Słowo do ludzi

Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 16

W kościele Santo Spirito in Sassia w Rzymie św. Jan Paweł II spogląda z obrazu. Są tu także obecne jego relikwie, podobnie jak w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej i św. Benedykta Józefa Labre. Ale takich kościołów w Rzymie nie jest dużo. Tak naprawdę nie można mówić o jakimś wyjątkowym kulcie świętego Polaka w Wiecznym Mieście. To w Polsce obchodzi się Dzień Papieski i daty upamiętniające wydarzenia z życia św. Jana Pawła II, kościoły, kaplice, szkoły przyjmują jego imię. W Rzymie, niestety, nie ma jeszcze ani jednego kościoła pod jego wezwaniem.

Obrazki przedstawiające świętego Polaka dostrzega się przy kasach w barach, na nocnych stolikach we włoskich domach, w portfelach, obok obrazków św. Ojca Pio czy św. Rity, które Włosi noszą przy sobie. Może to oznaczać, że Papież Polak stał się dla ludzi takim „prywatnym świętym”, do którego każdy zwraca się w sposób indywidualny...

2 kwietnia 2016 r. mija rok działalności polsko-włoskiego Stowarzyszenia kulturalnego „Totus Tuus”– promocja Słowa Świętego Jana Pawła II, które chce promować postać świętego Papieża i sprawiać, by o nim nie zapomniano. Organizacja została powołana w Rzymie, w 10. rocznicę narodzin Jana Pawła II dla nieba. Jej działalność bazuje na trzech zasadniczych punktach: modlitwie, spotkaniach, publikacjach. Na stronie stowarzyszenia jest możliwość zapisania się do grupy czcicieli i sympatyków Papieża Polaka, by w ten sposób powiększyć papieską „Rodzinkę”.

Nazwę stowarzyszenia: „Totus Tuus” tłumaczy wzruszające wspomnienie kard. Stanisława Dziwisza o Janie Pawle II: – Pamiętam ten dzień, gdy wyszedł do okna i tego błogosławieństwa nie mógł wymówić, jedynie wziął kartkę i napisał: „Totus Tuus”. To był ostatni napis w jego życiu... Stowarzyszenie pragnie uchwycić papieskie słowa i zanieść je do ludzi.

Logo organizacji zostało zaprojektowane i wykonane przez polską artystkę Marzannę Dąbrowską – autorkę polskich znaczków, także tych papieskich – i oznacza „obecność przez nieobecność”. Widoczna na nim postać Jana Pawła II z krzyżem nie jest bynajmniej cieniem żywego człowieka; jest to duch, towarzyszący nam każdego dnia.

W minionym roku w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, które przypada 22 października, z inicjatywy stowarzyszenia w bazylice Santa Maria del Popolo (kościele tytularnym kard. Dziwisza) została odprawiona Msza św., której przewodniczył dawny papieski mistrz ceremonii abp Piero Marini. Nabożeństwo to przez włoskie media zostało nazwane jedyną inicjatywą upamiętniającą w sposób tak uroczysty niedawno kanonizowanego świętego. Celebrację uświetniły chór i orkiestra z Lublina pod dyrekcją Teresy Krasowskiej.

W tym roku Msza św. w intencji stowarzyszenia zostanie odprawiona 2 kwietnia, tym razem w polskim kościele pw. św. Stanisława BM w Rzymie. W celu utrwalenia wiadomości z życia świętego dla wszystkich czcicieli św. Jana Pawła II i swoich członków stowarzyszenie przygotowuje ciekawe opracowanie. Niezwykły „Paszport” Jana Pawła II dostępny będzie w wersji elektronicznej na stronie internetowej stowarzyszenia:www.associazionetotustuus.it .

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wyapdek w Tatrach- zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję