Reklama

Dobro zwycięży

Prelegenci z całego świata przez dwa dni (11 i 12 marca 2016 r.) dyskutowali na temat problemów współczesnej polityki i zagrożenia terrorystycznego. Miejscem kongresu była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wśród prelegentów byli m.in. Antoni Macierewicz – minister obrony narodowej oraz Witold Waszczykowski – minister spraw zagranicznych

Większość z nas pamięta doskonale, jak św. Jan Paweł II wprowadzał nas w nowe, trzecie tysiąclecie. Myśleliśmy, że czeka nas wreszcie takie tysiąclecie, w którym ludzie będą żyć w pokoju, będą szczęśliwsi (...). Ale nie trzeba było długo czekać, 11 września 2001 r. pokazał coś strasznego. Św. Jan Paweł II powiedział, że od tamtej chwili ludzie na całym świecie z nową intensywnością uświadomili sobie swoją słabość i zaczęli patrzeć w przyszłość z głębokim lękiem – tymi słowami rozpoczął Międzynarodowy Kongres „Problemy współczesnej polityki: konflikty zbrojne i terroryzm” o. dr Zdzisław Klafka CSsR – rektor WSKSiM w Toruniu. Dwa dni konferencji przygotowanych przez zaproszonych gości z całego świata pokazały, jak wiele jest dziś wokół nas niebezpieczeństw i punktów zapalnych.

Dlaczego terroryzm

Reklama

Terroryzm zwykle kojarzy nam się z najbardziej medialnymi wydarzeniami, które nie występują zbyt często. Kiedy jednak odniesiemy się do statystyk, okazuje się, że każdego dnia w zamachach terrorystycznych ginie ok. 100 osób. Warto więc zapytać o to, kto, jak i dlaczego ich dokonuje. Odpowiedzi w swojej prelekcji starał się udzielić prof. Sebastian Wojciechowski (UAM), który analizując struktury grup terrorystycznych, podkreślił znaczenie osób wspierających zamachy, których przybywa. Radykalizm pełen nienawiści, skrajne idee i ideologie, niezrównoważone stany i postawy psychiczne czy rosnące dysproporcje ekonomiczne to główne powody, dla których coraz większa grupa ludzi angażuje się na świecie w poparcie tego typu działań.

Bezpieczeństwo

Kolejni wykładowcy skupiali się na konkretnych obszarach geograficznych, wśród których warto wymienić Indie, Pakistan, Ukrainę, Syrię, Hiszpanię, Irak czy Afganistan. Ponadto poruszano najważniejsze przyczyny ataków zbrojnych, takie jak: wojny domowe, rewolucje i przewroty polityczne, wojny walutowe czy kulturowe. Szerzej podjęto temat Rosji i jej działań na przestrzeni ostatnich lat, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji niepodległych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Próbowano również odpowiedzieć na pytanie o bezpieczeństwo Polski, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży czy szczytu NATO. Uspokojono, że choć w najbliższym roku ryzyko jest nieco większe, to jednak nie ma jak dotąd przesłanek, by spodziewać się zamachu terrorystycznego w naszym kraju.

Obraz bezpieczeństwa Polski nakreślony przez wielu prelegentów ze środowiska naukowego potwierdziły również wystąpienia Witolda Waszczykowskiego – ministra spraw zagranicznych i Antoniego Macierewicza – ministra obrony narodowej, które były zwieńczeniem dwudniowego kongresu.

Wyzwania

Min. Waszczykowski scharakteryzował zagrożenia i wyzwania, jakie stoją przed Polską w najbliższym czasie: konflikt między Rosją a Ukrainą, zaniedbana współpraca z państwami sąsiednimi, problemy strukturalne NATO czy Unia Europejska; bezpieczeństwo państw południa Europy i na Bliskim Wschodzie, to, skąd przybywają do Europy emigranci i uchodźcy, czy dalsza polityka największego z zachodnich partnerów – Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że spraw tych jest wiele i nie można ich rozwiązywać po kolei, ale trzeba to czynić równocześnie, dlatego tak ważna jest współpraca z sojusznikami.

Antoni Macierewicz skupił się na konfliktach zbrojnych i terroryzmie oraz ich znaczeniu dla Polski. Odwołując się do historii, minister obrony narodowej pokazał, że opór Polaków minionych czasów przyczynił się do odzyskania niepodległości przez kraje środkowej Europy. Podobnie dziś – opór ten nie pozwala odzyskać Rosji dawnej strefy wpływów, mimo różnorodnych form nacisku, jak m.in. sprowokowanie i zgoda na falę migracyjną.

Obserwując narastającą falę zła, warto pamiętać o słowach św. Jana Pawła II, który nauczał, że wobec takiej sytuacji „Kościół pragnie dać świadectwo o swej nadziei opartej na przekonaniu, że zło, «mysterium iniquitatis», nie ma ostatniego słowa w ludzkich dziejach”. Słowa te niosą nadzieję, że w obliczu tak wielu ataków nienawiści dobro mimo wszystko zwycięży.

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bolesławiec. Konferencja o św. Marii de Mattias

[ TEMATY ]

konferencja

Magda Gałkiewicz

W dniu 3 grudnia 2016 roku w Bolesławcu odbyła się konferencja z okazji 150 rocznicy narodzin dla nieba świętej Marii De Mattias – patronki miasta. Organizatorem tej konferencji było Stowarzyszenie Świętej Marii De Mattias z Bolesławca.

Konferencja odbyła się w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” przy ul. Chopina. Prelegentami byli: s. Anna Mikołajewicz – przełożona klasztoru sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, ks. dr Sławomir Kowalski – rezydent parafii pw. Chrystusa Króla i adiunkt w katedrze historii Kościoła w średniowieczu na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz ks. prof. dr hab. Dominik Zamiatała - pracownik naukowy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję