Reklama

Dobro zwycięży

2016-03-29 14:04

Ks. Przemysław Pojasek
Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 25

Prelegenci z całego świata przez dwa dni (11 i 12 marca 2016 r.) dyskutowali na temat problemów współczesnej polityki i zagrożenia terrorystycznego. Miejscem kongresu była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wśród prelegentów byli m.in. Antoni Macierewicz – minister obrony narodowej oraz Witold Waszczykowski – minister spraw zagranicznych

Większość z nas pamięta doskonale, jak św. Jan Paweł II wprowadzał nas w nowe, trzecie tysiąclecie. Myśleliśmy, że czeka nas wreszcie takie tysiąclecie, w którym ludzie będą żyć w pokoju, będą szczęśliwsi (...). Ale nie trzeba było długo czekać, 11 września 2001 r. pokazał coś strasznego. Św. Jan Paweł II powiedział, że od tamtej chwili ludzie na całym świecie z nową intensywnością uświadomili sobie swoją słabość i zaczęli patrzeć w przyszłość z głębokim lękiem – tymi słowami rozpoczął Międzynarodowy Kongres „Problemy współczesnej polityki: konflikty zbrojne i terroryzm” o. dr Zdzisław Klafka CSsR – rektor WSKSiM w Toruniu. Dwa dni konferencji przygotowanych przez zaproszonych gości z całego świata pokazały, jak wiele jest dziś wokół nas niebezpieczeństw i punktów zapalnych.

Dlaczego terroryzm

Terroryzm zwykle kojarzy nam się z najbardziej medialnymi wydarzeniami, które nie występują zbyt często. Kiedy jednak odniesiemy się do statystyk, okazuje się, że każdego dnia w zamachach terrorystycznych ginie ok. 100 osób. Warto więc zapytać o to, kto, jak i dlaczego ich dokonuje. Odpowiedzi w swojej prelekcji starał się udzielić prof. Sebastian Wojciechowski (UAM), który analizując struktury grup terrorystycznych, podkreślił znaczenie osób wspierających zamachy, których przybywa. Radykalizm pełen nienawiści, skrajne idee i ideologie, niezrównoważone stany i postawy psychiczne czy rosnące dysproporcje ekonomiczne to główne powody, dla których coraz większa grupa ludzi angażuje się na świecie w poparcie tego typu działań.

Reklama

Bezpieczeństwo

Kolejni wykładowcy skupiali się na konkretnych obszarach geograficznych, wśród których warto wymienić Indie, Pakistan, Ukrainę, Syrię, Hiszpanię, Irak czy Afganistan. Ponadto poruszano najważniejsze przyczyny ataków zbrojnych, takie jak: wojny domowe, rewolucje i przewroty polityczne, wojny walutowe czy kulturowe. Szerzej podjęto temat Rosji i jej działań na przestrzeni ostatnich lat, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji niepodległych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Próbowano również odpowiedzieć na pytanie o bezpieczeństwo Polski, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży czy szczytu NATO. Uspokojono, że choć w najbliższym roku ryzyko jest nieco większe, to jednak nie ma jak dotąd przesłanek, by spodziewać się zamachu terrorystycznego w naszym kraju.

Obraz bezpieczeństwa Polski nakreślony przez wielu prelegentów ze środowiska naukowego potwierdziły również wystąpienia Witolda Waszczykowskiego – ministra spraw zagranicznych i Antoniego Macierewicza – ministra obrony narodowej, które były zwieńczeniem dwudniowego kongresu.

Wyzwania

Min. Waszczykowski scharakteryzował zagrożenia i wyzwania, jakie stoją przed Polską w najbliższym czasie: konflikt między Rosją a Ukrainą, zaniedbana współpraca z państwami sąsiednimi, problemy strukturalne NATO czy Unia Europejska; bezpieczeństwo państw południa Europy i na Bliskim Wschodzie, to, skąd przybywają do Europy emigranci i uchodźcy, czy dalsza polityka największego z zachodnich partnerów – Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że spraw tych jest wiele i nie można ich rozwiązywać po kolei, ale trzeba to czynić równocześnie, dlatego tak ważna jest współpraca z sojusznikami.

Antoni Macierewicz skupił się na konfliktach zbrojnych i terroryzmie oraz ich znaczeniu dla Polski. Odwołując się do historii, minister obrony narodowej pokazał, że opór Polaków minionych czasów przyczynił się do odzyskania niepodległości przez kraje środkowej Europy. Podobnie dziś – opór ten nie pozwala odzyskać Rosji dawnej strefy wpływów, mimo różnorodnych form nacisku, jak m.in. sprowokowanie i zgoda na falę migracyjną.

Obserwując narastającą falę zła, warto pamiętać o słowach św. Jana Pawła II, który nauczał, że wobec takiej sytuacji „Kościół pragnie dać świadectwo o swej nadziei opartej na przekonaniu, że zło, «mysterium iniquitatis», nie ma ostatniego słowa w ludzkich dziejach”. Słowa te niosą nadzieję, że w obliczu tak wielu ataków nienawiści dobro mimo wszystko zwycięży.

Tagi:
konferencja

Reklama

Troska i plany

2019-12-10 10:48

Ks. Paweł Borowski
Edycja toruńska 50/2019, str. VI

Te dwa słowa streszczają postawę polskich biskupów, którzy brali aktywny udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Dowiadujemy się o tym z najnowszej publikacji poświęconej protokołom soborowym

Ks. Paweł Borowski
Liczna obecność wskazuje, że nauczanie soboru jest nadal aktualne

W środowy wieczór 4 grudnia aula Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu wypełniła się słuchaczami, którzy przybyli na promocję książki dr. Michała Białkowskiego „Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965”. Trudno o lepsze miejsce, wszak bp Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, był jednym z aktywniejszych ojców soborowych. Echa jego nauczania możemy odnaleźć w dokumentach soborowych, choćby w „Gaudium et spes”, gdzie nie brakuje bezpośrednich odniesień do książki „Miłość i odpowiedzialność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: więźniowie pomogli w budowie gigantycznej szopki w Bradze

2019-12-13 19:19

mz (KAI/AE) / Braga

Więźniowie z zakładu karnego w Bradze w północno-zachodniej Portugalii pomogli przygotować jedną z największych w tym kraju żywych szopek w miejscowości Priscos. Na powierzchni ponad 30 tys. m kw. powstała tam scenografia z czasów narodzin Jezusa. Do 12 stycznia kilkuset statystów będzie przedstawiało sceny biblijne. Współodpowiedzialny za budowę szopki ks. João Torres powiedział, że w pracach przy budowie 90 scen uczestniczyło łącznie ponad 40 więźniów.

Ks. Jerzy Uchman

Priscos jest jednym z etapów szlaku bożonarodzeniowych żłóbków, do których odwiedzenia co roku zachęca archidiecezja Bragi. Na trasie zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szopkę w tamtejszej katedrze, w muzeum Piusa XII, a także w kilkunastu parafiach miasta i okolicznych miejscowości.

Oryginalny projekt w Priscos ruszył po raz pierwszy jako owoc wystosowanego w 2006 r. przez portugalskich biskupów apelu, aby w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia bardziej eksponować postać Dzieciątka Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem