Reklama

Polska

Święto książki katolickiej

Około 160 wydawnictw, ponad 20 tys. odwiedzających i kilkaset nowości – to tylko kilka liczb, które oddają skalę XXII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Ich tegorocznym tematem będzie jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

Organizatorzy targów od samego początku starali się nawiązywać do ważnych wydarzeń z życia Kościoła i ojczyzny. Tym razem obok jubileuszu Chrztu Polski wiele miejsca zajmą tematy Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży, a także Roku Henryka Sienkiewicza.

W tym roku święto książki katolickiej odbędzie się w drugi weekend po Wielkanocy, w dniach 7-10 kwietnia 2016 r. Zamek Królewski z Arkadami Kubickiego zamieni się w największą w Polsce katolicką księgarnię. Targi Wydawców Katolickich to znacznie więcej niż tylko półki z książkami. Przerodziły się one w wielkie święto kultury chrześcijańskiej.

W tym okresie przyznawane są również prestiżowe nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. O tegoroczne Feniksy ubiega się aż 62 wydawców w 10 kategoriach. W sumie zgłoszonych zostało prawie 300 pozycji. Uroczysta gala rozdania nagród Feniks, jak co roku, odbędzie się wieczorem 9 kwietnia w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej.

Spotkania autorskie, prezentacje oraz debaty odbędą się w salach Zamku Królewskiego oraz w specjalnie przygotowanym namiocie. To właśnie od imprez towarzyszących targom w dużej mierze zależy powodzenie całego przedsięwzięcia oraz liczba osób, które odwiedzą Arkady Kubickiego.

Każdego roku organizatorzy zapraszają także wybrane wydawnictwo zagraniczne w charakterze specjalnego gościa honorowego. W tym roku będzie to Stoisko Państwa Węgierskiego, które prezentować będzie kulturowe i religijne dziedzictwo Węgier. Zdaniem organizatorów, 1050. rocznica Chrztu Polski jest dobrą okazją do pokazania wielowiekowej wspólnoty wiary i wartości łączących nasze narody.

Organizatorzy targów dwoją się i troją, aby rozpropagować czytelnictwo zarówno książek, jak i prasy katolickiej. Problem jest narastający, bo z roku na rok spada liczba osób, które czytają cokolwiek. Według badań Biblioteki Narodowej, aż 63 proc. respondentów w 2015 r. nie przeczytało ani jednej książki. Jest to najgorszy wynik od ponad dekady. Co gorsza, jest też pokaźny odsetek Polaków (14 proc.), którzy nie czytają w ogóle książek, prasy ani treści internetowych. Tym samym znajdują się zupełnie poza kulturą słowa pisanego.

Spadek czytelnictwa w Polsce oraz zmieniające się preferencje rodaków to wielkie wyzwanie dla wszystkich wydawców książek. Dlatego też podczas targów można nie tylko kupić książki i spotkać się z ich autorami, ale też wziąć udział w praktycznych warsztatach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, np. „Rodzinna Akademia Czytania”.

Coroczne targi są jednak wielkim sukcesem promocji książki katolickiej. W ubiegłym roku Arkady Kubickiego odwiedziło blisko 30 tys. osób. Na rekordową frekwencję wpłynął m.in. rozbudowany program, który towarzyszył imprezie. W tym roku również przygotowywane są spotkania autorskie oraz wystawy, które przyciągną rzesze ludzi. Nie zabraknie debat, wykładów, spotkań z autorami, projekcji filmowych, a także muzyki chrześcijańskiej.

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: XXVI Targi Wydawców Katolickich (zapowiedź)

2021-09-01 08:13

[ TEMATY ]

książka

targi

Maria Fortuna-Sudor

Trwają już przygotowania do XXVI Targi Wydawców Katolickich. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbędzie się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Targi Wydawców Katolickich w wyjątkowy sposób i na trwałe wpisały się nie tylko w kalendarz wydarzeń kulturalnych Warszawy, ale także w życie kulturalne naszego kraju. Od wielu lat przyciągają miłośników książek kilku pokoleń. Gromadzą wystawców z całego kraju, prezentując wydawniczy dorobek oficyn kościelnych, zakonnych, jak i świeckich, które swoją ofertę kierują do całych rodzin. Organizatorom zależy, aby tegoroczne targi, choć zupełnie inne niż dotychczas z powodu pandemii, tradycyjnie stały się miejscem spotkania ze słowem w każdym jego wymiarze.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję