Reklama

Niedziela Częstochowska

Zawiercie

„Ogień Miłosierdzia” w Blanowicach

W Święto Miłosierdzia w stacyjnym kościele i sanktuarium z Bramą Miłosierdzia w Zawierciu-Blanowicach wierni podczas uroczystej Sumy odpustowej uczcili Boże Miłosierdzie. Pod przewodnictwem twórcy tego sanktuarium, niestrudzonego pielgrzyma i przyjaciela, abp. seniora Stanisława Nowaka uczestniczyli we Mszy św., procesji wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem, a potem w Godzinie Łaski w Koronce do Bożego Miłosierdzia i Drodze Krzyżowej na Kalwarii Miłosierdzia. Cieszył liczny udział miejscowych wiernych i gości

Niedziela częstochowska 17/2016, str. 2

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Arcybiskup senior Stanisław Nowak przewodniczył uroczystościom odpustowym

Arcybiskup senior Stanisław Nowak przewodniczył uroczystościom odpustowym

Tegoroczny odpust miał szczególny wymiar i znaczenie, bo przeżywany był w wyjątkowym dla naszego Kościoła i narodu czasie Roku Świętego Miłosierdzia, oczekiwania na następcę św. Piotra papieża Franciszka w Krakowie i w Częstochowie oraz podczas jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Choć długoletni metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak bywał w tutejszej wspólnocie niejednokrotnie podczas swojej posługi Kościołowi częstochowskiemu i był z tutejszymi parafianami od utworzenia tej wspólnoty aż do poświęcenia kościoła i podniesienia go do rangi sanktuarium wraz z utworzeniem Kalwarii Miłosierdzia, to aż dziwne, że nie był tu nigdy w to najważniejsze święto. – Tym większa jest nasza radość goszczenia u nas tego, który zapisał złotymi zgłoskami całą historię naszej parafii, którego dzieła, nawet te ziemskie, sięgają nieba i wiążą nasze życie doczesne z nadprzyrodzonym – tymi słowami parafianie powitali Księdza Arcybiskupa.

Sam Arcypasterz nieraz podkreślał, że nie da się wytłumaczyć zaistnienia tej pięknej świątyni w maleńkich Blanowicach bez miłości do Matki Bożej i Jej Syna, bez ufności w Boże Miłosierdzie. A jednak to wszystko stało się rzeczywistością, cudem, który dział się na oczach parafian. A góra, na której powstało sanktuarium, jest Górą Miłosierdzia dla całego miasta i regionu. Jakby na potwierdzenie tych słów abp Nowak zaznaczył w homilii: – Jesteśmy na górze, która należy do miasta Zawiercia. Chciałbym wam dzisiaj zdradzić taki osobisty sekret. Dlaczego to miejsce jest miejscem miłosierdzia Bożego, dlaczego takie właśnie wezwanie? Otóż, w XVII wieku w Krakowie wybudowano kościół Miłosierdzia Bożego. Rajcy miejscy Krakowa postanowili ofiarować plac, na którym stanąłby kościół pod takim wezwaniem po to, aby królewskie miasto oprzeć na miłosierdziu Boga. Gdy zostałem biskupem częstochowskim, postanowiłem wszystkie miasta archidiecezji zbudować na miłosierdziu Bożym. Z upływem lat powstawały świątynie ku czci miłosierdzia Bożego. Jakimś cudem i kościół, i sanktuarium Miłosierdzia zaistniały także w tej niewielkiej wspólnocie w Blanowicach. To sanktuarium na blanowskim wzgórzu to ognisko Bożego Miłosierdzia, z którego sypią się iskry Bożej miłości na całą parafię i wszystkie wspólnoty miasta, na całą okolicę i jej mieszkańców. Tu, w Blanowicach, płonie żywy ogień miłosierdzia i miłości Bożej.

Wierni wrócili do swoich domów z przekonaniem, że uczcili Jezusowe miłosierdzie, ucząc się dawać miłosierdzie bliźnim w tych znanych i dobrze, że rozpowszechnianych uczynkach względem ciała i duszy. A od ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, z Jego oceanu miłosierdzia, zaczerpnęli tego dnia wielki ogień Bożej miłości z darem odpustu zupełnego.

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Buzun: bez nawrócenia nie ma miejsca na miłosierdzie

Mieć miłosierdzie to przekraczać własny egoizm, mieć serce dla innych. Pochylanie się nad innymi nie jest słabością, ale siłą – mówił bp Łukasz Buzun do chorych, niepełnosprawnych i starszych z okazji 29. Światowego Dnia Chorego. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii bp Buzun odwołując się do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego podkreślał, że pytanie o człowieka miłosiernego jest kwestią zasadniczą. – Człowiek miłosierny dąży ku Bogu poprzez okazywanie miłosierdzia drugiemu człowiekowi. Mieć miłosierdzie to przekraczać własny egoizm, mieć serce dla innych. Pochylanie się nad innymi nie jest słabością, ale siłą – zaznaczył celebrans.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję